Portekiz’e Bakış

Portekiz İber Yarımadası’nda İspanya ile çevrelenmiş, izole bir ülke olmanın yanında doğası, anıtları, misafirperver halkı ile ziyaretçilerini kendisine bağlayan bir ülke. Her şeyi ile özel ve güzel bir ülke Portekiz.  


 


Yapılacaklar


 


Lizbon


 


Pek çok açından Portekiz’in en öne çıkan şehri olan Lizbon aşağıda da görüleceği gibi başkent olmayı hak etmektedir.


 


Tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan eski Alfama mahallesi Lizbon’un mücevherlerinden biri sayılır. Mahalle, barındırdığı Arap ve Romalı unsurlar nedeniyle geçmişte yolculuk hissi uyandırır. Mahallenin adı hamam anlamına gelen Arapça el hamma sözcüğünden gelmektedir. Oldukça dar ve dik olan sokaklarında hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz müziği fadonun duyulabileceği birçok lokanta ve bar bulunur. Mahallenin yukarısında hem mahallenin hem de Tejo Nehri’nin tamamı bütün güzelliğiyle gözler önüne serilmektedir.


 


28 numaralı tramvay hattında yapılan bir gezinti Lizbon’u görmenin yollarından biridir. Yolculuk Rossio yakınındaki Martim Moniz’de başlar, tepelere doğru döne döne çıkarak eski Alfama mahallesine ulaşır, sonra Basílica da Estrela ‘dan geçerek aşağıya doğru Avrupa’nın en eski şehir planlama ürünü olan Baixa’nın caddelerine gelir. Buradan Bairro Alto’nun alt kısımlarından geçerek son durak olan Prazeres’e gelinir.


 


15 numaralı tramvay hattı, Tejo Nehri boyunca batıya doğru tarihî Belém mahallesine ulaşır. Bu mahallede en ilgi çeken yapı Jeronimos Manastırı’dır. İnşası sırasında her yıl 70 kg. altına mal olmuş, yapımı baharat ticaretiyle finanse edilmiştir. Keşiflerle gelen etkilenmenin Gotik ve Rönesans tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarinin tipik bir örneğidir. 1501 yılında başlanan inşaat 70 yılda bitirilmiştir. Mahallede ayrıca ilgi çekici olan Torre de Belém (Belém Kulesi) de bulunmaktadır


 


Estação do Oriente (Doğu İstasyonu) Lizbon’un tren, metro, otobüs ve taksi trafiğinin ana duraklarından birisidir. Cam ve çelikten yapılmış sütunları palmiyeleri andırır ve hem gün ışığında hem de gece aydınlatıldığında yapıyı olağanüstü bir güzelliğe büründürür. Yapı İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmıştır. Alışveriş merkezinden geçtikten sonra, 1998 Dünya Fuarı’nın (Expo 98) yapıldığı Parque das Nações (Milletler Parkı) ile karşılaşılır


 


Bairro Alto (Yukarı Mahalle) Lizbon’un merkezî yerlerinden biridir. Yerleşim, alışveriş ve eğlence bölgesi olarak kullanılır. Günümüzde Portekiz başkentinin gece kalbinin attığı yerdir ve Lizbon gençliğinin uğrak noktasıdır. Lizbon’un Punk, Gey, Metal, Goth, Hip Hop ve Reggae tarzlarındaki barları ve kulüpleri bu mahallede yer alır. Portekiz’in ulusal müziği fado da gece hayatının bir parçasıdır


 


Porto


 


Porto şehri (İngilizce Oporto) Portekiz’in kuzeyinde Rio Doura nehrinin ağzında bulunmaktadır. 2005 sayımlarında 327.539 nüfusuyla (Büyükşehir Porto’nun toplam nüfusu 1.610.539’dur) ülkenin en önemli endüstri noktası ve aynı isimli vilayetin başkentidir. Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Porto’nun en tanınmış dışsatım malı Port şarabı‘dır. Bu özel şarap için yetiştirilen üzüm çeşidi, Rio Doura nehri boyunca yetiştirilen üzüm bağlarını kapsamaktadır. 1756‘da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.


 


Madeira Adası


 


Atlas Okyanusu’nda kuzey yarımkürede bulunan bir ada topluluğu olan Madeira da Portekiz’e bağlıdır. En büyük ada olan ve topluluğa da adını veren Madeira turizm ve şarapçılıkta gelişmiştir. Başkenti Funchal doğası ve denizi ile dikkat çekerken, Monte kilisesi ve tropik bahçesi ziyaretçileri büyülemektedir.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Pek çok ülkede olduğu gibi Portekiz’de de en çok şikayet edilen şeylerden biri işgüzar taksi şoförleri.


*Yaz aylarında güneş altında fazla vakit geçirmemeye çalışın. Oldukça güçlü ışınlar ve her an çarpılabilirsiniz.


*Tarihsel dokunun korunmaya çalışıldığı bölgelerde pek çok yol parke taşlı ve yürümeyi zorlaştıran bir şey bu.


*Özellikle büyük şehirlerde ve turistik merkezlerde yankesiciler kol geziyor.


*Dağ yürüyüşü yaparken dikkatli olun birden bir insanın karşısına çıkan uçurumlar tehlikeli olabilir.


*Türkiye’de olduğu gibi turistler ve ülke yerlileri için değişim gösterebiliyor fiyatlar. Turistik mekanlarda dikkatli olun.


*Yaz aylarında ülkenin ormanlık bölgelerinde sıklıkla yangın çıkıyor. 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*