POLONYA Seyahati Bölüm 4- Krakow-Wieliczka Tuz Madeni- (Temmuz-2014)

    Ana sayfaAfrikaAngolaPOLONYA Seyahati Bölüm 4- Krakow-Wieliczka Tuz Madeni- (Temmuz-2014)
KrakówPolbus‘ten aldığımız biletle son anda otobüse yetişerek 14.45’te  Wroclaw‘dan Krakow‘a  hareket ettik. Bilet fiyatı kişi başı 30 zt. Otobüs yolda arıza yaptı . Yolculuk beş saat sürecek. Yemyeşil bir doğada ilerliyoruz. Arabada yalnızca Polonyalılar var.
 
Yollar fena değil ama sürekli çalışma var. Otobüs trenden daha rahat.Yolda bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri satan Polonyalılar var.

Krakow’a varınca bir taksiye atlayıp kalacağımız yere gidiyoruz. Eski şehir meydanına  yakın bir adreste iniyoruz.Flamingo Apartements Podwale. ( 3kişi için 3 gün 507 zt)Çok eski bir binanın en son katı. Anahtarı almak için eski şehre gidiyoruz. Tekrar geri dönüp başlıyoruz tahta merdivenleri tırmanmaya. Burayı tutarken bu kadar yüksekte olduğu belirtilse herhalde asla tutmazdım. Yukarıda ortak bir mutfak var. Odalar yenilenmiş.Her yere başka bir şifre ile giriliyor. Bilmece gibi.Bavulları bırakıp meşhur eski şehrin meydanına yürüyoruz. Stare Miasto. Akşam yemeği yiyeceğiz.
 

Büyülü bir sokak. Her taraftan klasik müzik sesleri eşliğinde ilerliyoruz. 1257 yılında yapılmış.( Rynek Glowny)Evet işte meydan Harika .. O kadar büyük ki o kadar güzel ki…  Atların çektiği eski arabalar ortama ayrı bir hava katıyor. Her yeri inceliyorum. En ufacık bir ayrıntıyı kaçırmak istemiyorum.Krakow eskiden bir ticaret merkeziymiş.Bu meydanda çeşitli ürünler satılırmış. Alt kısmı sütunların üzerinde yükselen gotik yapının lehçe adı Sukiennice. Cloth Hall. Şimdi bu yapıda alt katta Polonya’ya ait ürünler satılıyor.Üst katı da sanat galerisi.

Meydanda cellat kılığında bir kız önündeki kütüğe yatırdığı turistlerin başını vuruyormuş gibi yapıyor.Çok dikkatimi çeken heykelin yanında poz veriyorum. Bu yatan bir baş. Heykelin adı: Eros Bandata. Sanatçı İgor Mitoraj tarafından 1999 yılında yapılmış.Eser bronzdan . İçi boş .

 

 
Meydan kafeler,restoranlarla dolu.Birini gözümüze kestirip oturuyoruz. Bir İtalyan restoranı.
 
Restoran Marcello.Polonya’nın ünlü biralarından içiyoruz.Meydan o kadar hareketli ki  nereye bakacağımızı şaşırıyoruz. Boş masa bulmak zor oldu. Gece daha hareketli bir meydan. Diğer şehirlerde göremediğimiz kadar turist var. Ortaçağda modern yaşam …
 
Bir hayli yorgunuz.  Flamingo’ya dönüyoruz. Sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı yaptık. Ünlü tuz madenine gideceğiz. Aslında Tuz Madeni ve Toplama Kamplarına giden turlar var. Maden pek uzak olmadığı için biz taksi ile gideceğiz. Ama önce yapmamız gereken bir şey var. Oğluma aldığımız kılıcı  kargo ile Türkiye’ye göndermeyi düşündüğümüz için bir kargo şirketine gittik.Taksi şöförü bize yardımcı oldu ve bekledi. Kargodakiler önce çok yüksek bir fiyat söylediler. Daha sonra  böyle bir kılıcı alamayacaklarını ancak askeriyeden “Bu bir silah değildir ” yazısı getirirsek alacaklarını belirtince kılıcı alıp çıktık.Sorunu ertesi gün çözmeye karar verdik. Taksi bizi madene getirdi.

 
“Wieliczka Tuz Madeni” Unesco Dünya Mirasları arasında.Dünyanın en eski tuz madenlerinden biri. 700 yıldan fazla. Maden tarih öncesi çağlardan beri kullanılıyormuş .1996’da kapatılmış. Tavan yüksekliği 327 metre .135 metre derine iniliyor.  İçindeki tüneller 300 km kadar derine gidiyormuş. Ama madeni gezenler sadece 3.5 km kadar ilerliyebiliyorlar. Artık burası müze olmuş.
Girişte madenciler çocuklarla maden hakkında konuşarak tuzun elde edilişi hakkında bilgi veriyorlar. O kadar kalabalık ki bir hayli bekledik.(3 kişi 232 zt) İçeri gruplar halinde alıyorlar. Her grubun bir rehberi var. Bireysel gelen turistlerin hepsi ayrı bir grup oluşturuyorlar. Kulaklık alarak rehberimizin arkasından ilerledik.Girişte fotoğraf çekebilmek için ayrı ücret ödüyorsunuz. Turların seçilen dile göre belirli saatleri var.
 

Rehberimiz de Türkiye seyahati yapmış. Hatta İzmir yakınında Seferihisar’a gelerek tatilini geçirmiş. Polonyalılar Türkleri tanıyorlar. Madendeki galerilerde tuzdan yapılmış heykeller lambalar ,kabartmalar var ve bunların yerleştiği 20 oda geziliyor. Bunlar birbirine uzun koridorlar ile bağlı.800 basamak ineceğiz. Merakla ilerliyoruz.İlk kez böyle bir madene girdim. Keşke madenlerin hepsi böyle güvenli düzgün olabilse.Madeni gezme süresi üç saat.İçersi oldukça serin.

Rehberimiz tuzdan heykellerle canlandırılan bu sahnenin hikayesini anlattı.O dönemlerde kralın kızı prenses gezdiği yerlerden birinden tuz almış. Bizim oralarda niye bu güzel şeyden yok diye üzülmüş .Yolu Wieliczka‘dan geçmiş. Gaipten gelen bir ses burada tuz yatakları olduğunu söylemiş.Kazılar yapılmış ve maden bulunmuş. Zaman geçmiş prensesin evlilik çağı gelmiş. Yüzüğünü çıkarıp madene atmış.Bu yüzüğü bulan kişi ile evleneceğini söylemiş.Yüzüğü bir prens bulmuş.Bu canlandırma o anı gösteriyormuş. Düğün gerçekleşmiş.Bakın bu tuz nelere sebep olmuş.Tüm heykeller tuzdan yapılmış.Yolumuz uzun 300 metreden fazla aşağıya ineceğiz.
 
Nicolaus Copernicus (Kopernik)Heykeli. Dünya ve diğer gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü açıklayan Polonyalı astronom. Polonyalı bir heykeltraş Kopernik’in 500. doğum yılı anısına tuzdan bu heykeli yapmış. Tuzun nasıl elde edildiğini gösteren sahneler bu işin  zahmetli olduğunu gösteriyor.
 
Tuz elde edilirken atların gücünden yararlanılırmış.  Kral III. Kazimierz‘in tuzdan heykeli.Bu kral Polonya tarihinde oldukça önemliymiş.Barışsever biriymiş.Halkı ondan çok memnunmuş. 
  
                                                                            
 

Gelelim cücelere.İnanca göre onlar her zaman işin bitirilmesi için çalışırlarmış. Madende kadınlar çalışmazmış.Aşağıdaki fotoğraf bu madenin daha o zamanlarda kullanılan basamakları.Halen duruyor.

             

 
Tuz işlenmeden önce koyu renkte oluyormuş.Aşağıya doğru indikçe heyecen artıyor. Burada bir kilise var. Düğün seramonisi de yapılıyormuş.Ayrıca konserler veriliyormuş.Yerin bu kadar altında tuz madenlerinin içinde bir tören.Herhalde unutulması imkansız olur. Eşim inerken iyi hoş ta çıkış nasıl oluyor deyince asansör müjdesi verdiler.Avizeler muhteşem. Burası kesinlikle görülmeli bu havayı solumalı.
   
St Kinga Şapeli.(Yeraltı Kilisesi) 1896’da açılmış. O zamandan beri de törenler için kullanılıyormuş.Duvarları tuzun oyularak yapılmasından oluşmuş kabartmalarla dolu.
 
Papa II.John Paul‘ün Heykeli. Kendisinin burayı ziyareti anısına yapılmış.Kilisenin tabanı taş gibi gözüküyor ama aslında tuzdan .Rehber kaymamamız için bizi uyarıyor.

      

      
Yeraltıgölü. Bu göl o kadar tuzluymuş ki içine düşen birisi anında ölebilirmiş. Bu nedenle buraya “Ölüm Gölü” de deniliyormuş.Merdivenler çok düzgün.Ama yine de dikkatli olmak gerekiyor.
 

Bu arada Chopin müziği eşliğine tuzun bulunma öyküsü ışık gösterileriyle anlatılıyor.
Jozef Pilsudski‘nin heykeli ( 1867- 1935)I.Dünya Savaşı sonrası kurulan II. Polonya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı.


  
Tekrar bir bölüme geliyoruz.Burada da bir multivizyon gösterisi yapılıyor.

Bir bölümde tuz ile ilgili ürünler satılıyor.Kremden tutun her türlü kozmetik ve süs eşyaları.

Asansör çok az kişi alıyor ve çıkarken de biraz ürküyorsunuz.Bizim otobüsler misali dipdibe çıkıyoruz.

İnsan ister istemez ya bir şey olursa burada kalıveririz diye düşünüyor. Asansörden indikten sonra lüks bir de restoran var. O kapalı olduğu için biz diğerinde yiyoruz.Yeraltında pek hoş oluyor. Değişik bir duygu .

Çok değişik bir üç saat geçirdik.Şimdi dönme vakti.Hava kararmaya başladı.Gün batıyor. Eski şehir daha güzel.Gelelim kılıca. Önce Turizm bürosuna giderek durumu anlattık. Onlar da bize polise sorarsanız iyi olur deyince oraya gittik.Polis hiç bir dil konuşmadığını söyleyince ne yapacağımızı düşünürken orada bir bey “Ben İngilizce biliyorum.Size yardım edebilirim ” deyince derdimizi ona anlattık. O da Polonya’dan birçok kişi kılıc alıyor ama böyle sorun oluyor deyip bizi bir acentası olan arkadaşına yönlendirdi. Ertesi gün gideceğiz.Henüz sorun çözülmedi.

Adam Mickiewicz’in Heykeli. Tanınmış bir şair.

 Şimdiye kadar günlük güneşlik havada gezdik ama artık yağmur başladı. Gökkuşağı da çıkınca manzara harika oldu. Meydandaki kafelerden birine oturup etrafı seyrettik.Bir yandan da eve nasıl döneceğimizi düşündük.

Şemsiye olmayınca sırısıklam olduk. Olsun değer dedim. Böyle güzel bir yerde yağmur suyunun lafı olmaz. Yarın erkenden Auschwitz’e gideceğiz.

2 yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Krakow un gönlümdeki yeri bir başkadır,Wawel deki müzede ,Viyana kuşatmasında ganimet alınan Osmanlı çadırları beni çok duygulandırmıştı…Meydanın ortasındaki Skunnice kapalı çarşısından çok güzel yün hırkalar almıştık..Tuz madenlerinde bizi bir orkestra karşılamıştı,yerin dibinde güzel melodiler dinlemiştik…Ahhh anılar çok güzel,teşekkürler beni yeniden oralara götürdünüz..

  • besteerbak dedi ki:

    Teşekkürler.Gerçekten de Polonya´yı anlatırken doğru sözcüğü bulmakta zorlanıyorum.Benim için bir rüya.Bir de buradan sonra gideceğim Toplama Kampları olmasaydı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*