Pisa

Küçükken Pisa kulesinin “Pizza kulesi” şeklinde yazıldığını ve içinde pizza restoranlarının olduğunu sanırdım. Ne de olsa İtalya, pizzasıyla ünlü bir ülkeydi 🙂 Pisa kulesinin sadece bir çan kulesi olduğunu öğrendiğimde çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım.

Aslında Pisa kulesi, Pisa’da bulunan katedralin çan kulesi. Gitmeden önce Pisa ve kuleyle ilgili çok fazla araştırma yapmadığımızdan, Pisa kulesinin bulunduğu meydana girip yemyeşil çimlerin üzerinde vaftizhane ve katedrali gördüğümde çok şaşırmıştım. Burası belki sadece eğik kulesiyle ünlü fakat, katedral ve vaftizhane de görülmeye değer.

Bu meydana girdiğinizde fark ediyorsunuz ki yapıların hepsi birbirini tamamlıyor. Yemyeşil çimler üzerine yayılmış mermer yapılar… Burayla ilgili uyuz olduğum tek şey turistler. Bütün turistler fotoğraf makinasına Pisa kulesini tutarmışçasına poz vermeye bayılıyorlar…

2 yorum

  • arkutbay dedi ki:

    Ama insanlar o pozu vermezlerse Pisa’ya gitmiş sayılmazlar ki 🙂 Bu konuda internette çok yaratıcı fotoğraflar da var .

  • NEŞE dedi ki:

    Yemyeşil bir alanda “sanki” değil,gerçekten birbirini tamamlamak üzere yapılmış bu Romanesk yapılar…Bence katedral+vaftizhane +çan kulesi dünyanın en güzel mimari komplekslerinden biri ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*