Paris / Louvre Müzesi – Muhteşem Süleyman düğünde

 

 

 

 

 

 

 
Louvre Müzesi denilince birçok insanın olduğu gibi benim de aklıma gelen ilk şey Da Vinci'nin Mona Lisa eseri oluyor . Özellikle Dan Brown'ın romanından sonra daha da popüler hale gelen Da Vinci eserleri ve Mona Lisa için müze yetkilileri de aynı şeyi düşünüyorlar sanırım çünkü müzenin hiç anlayamadığım karmaşık kitapçığına bakarak şu anda neredeyim diye düşünürken , koridorların duvarlarında Mona Lisa'ya gider tarzında tabelaları görünce insanın içi ferahlıyor .

Kalanlara daha sonra bakarız önce Mona Lisa diye düşünen insanlarla birlikte tsunami tarzında ilerliyorsunuz koridorlarda . Bir yandan gözünüz duvardaki yazılarda . İşin ilginç yanı Louvre Müzesi'ne daha sonra bir kez daha gittiğimde de önce Mona Lisa'ya koşturdum bıraktığım yerde durduğuna emin olmak ister gibi . Sanki önce O'nu görmek , önünde eğilmek , elini eteğini öpmek ve sonra müzeyi gezmek gerekiyordu .

Uzun uzun Mona Lisa'yı seyredip , kalabalıktan fırsat bulduğum kadarıyla fotoğraflarını çekip ''ben oradaydım'' demek için kızlık soyadı Giardini olan Lisa Giacondo hanımefendinin portresi ile fotoğrafımı da çektirip -ki bunlardan dolayı çok mutlu oldum- kapıdan çıkmak için arkamı döndüğümde karşı duvarda muhteşem bir şeyle karşılaştım .

Bütün bir duvarı kaplayan bir ziyafet tablosunun altında küçük bir açıklama : KANA'DA DÜĞÜN / VERONESE

Gördüğüm ilk andan itibaren hep aklımda kaldı . Belki de ikinci Louvre ziyaretimde Mona Lisa'ya koştururken bilinçaltımda O'nu görmek arzusu vardı . Neydi beni bu resimde çeken . Onca eser içinde neden bu resim .

Sonra başka insanların da resmi gördüklerinde büyülendiklerini duyup okuyunca bu konuda biraz araştırma yapmaya karar verdim ve avanak avanak bakarken çekemediğim detaylar için bir Paris gezisine çıkan üniversiteden sınıf arkadaşım Kardiyolog Dr. Yakut Hanım'dan bu resimle ilgili ayrıntılı fotoğraflar istedim . Getirdiği fotoğraflar için teşekkürü kendisine borç bilirim . Gerçi makaronları ve hardalı alamamış ama neyse ? Makaronları aldığından ve uçakta dayanamayıp yediğinden de şüphelenmiyor değilim .

Resmi merak ettiniz  değil mi ? İşte sırası geldi…

Önce Veronese kimmiş öğreneyim dedim . Asıl adının Paolo Caliari olduğunu , Verona doğumlu olduğu için Veronese ( Veronalı ) olarak tanındığını , 1528-1588 yılları arasında yaşadığını , 16. yüzyıl Venedik ekolünün en büyük ressamlarından biri olduğunu , büyük boyutlu ve çok figürlü resimler yapmayı sevdiğini öğreniyorum .

Ayrıca dekoratif planların en büyük yaratıcılarından olduğunu , resimlerinde illüzyon numaraları ile gözlere ziyafet çektiğini , renklere önem verdiğini , Venedik İmparatorluğu'nun güzel döneminin son günlerinde hizmetkarları ile çevrili züppe görünümlü insanları zengin malzeme ve birinci sınıf bir mimari ile kaynaştırdığını , modellerinin Venedikli soylular olduğunu birçırpıda okuyuveriyorum .

Bu tablo Venedik'teki bir Benedikten Manastırı olan San Giorgio Maggiore için 1562-63 yıllarında 15 ayda tamamlanmış . 9.9*6.6 metre boyutlarında , yaklaşık 66 metrekarelik büyüklüğü ile Louvre Müzesi'nin en büyük tablosu olduğu söyleniyor . 235 yıl manastırın yemekhanesinde asılı durmuş . 1797 yılında Napoleon tarafından Paris'e götürülmüş . Paris'e götürülürken ortadan ikiye kesilmiş ve sonra tekrar dikilmiş . Napoleon savaşları sonrasında tablo yerine iade edilmemiş ve Fransa'da kalmış . Yerine başka bir tablo yollanmış .

Dor ve korint sütunlar ile çevrili bir avluda bir düğün töreni resmedilmiş . Mekanın neresi olduğu kesin belli değil . Arkada bir kule göze çarpıyor . Etrafta saraylar , balkonlar var . Güzel bir rönesans kenti gibi . Avlunun mimar Palladio'nun mimarisini andırdığı söyleniyor . Tablonun asılacağı San Giorgio Maggiore kilisesinin yemekhanesinin mimarının Palladio olması ve mimarın bu işi ile ünlenmesi tesadüf mü acaba .

Tabloda birçok ünlü kişi davetli olarak resmedilmiş . Önemli figürlerde çağın bilinen simalarına rol verilmiş . Gelin beraber bu muhteşem tablonun ayrıntılarına girelim .

Resmin merkezinde başlarının etrafındaki hale ile İsa ve Meryem'i hemen farkediyoruz . Ancak Meryem , daha önce gördüklerimizin aksine yaşlı bir kadın olarak gösterilmiş . İsa ve Meryem , etraflarındaki havarileri ile beraber resimdeki diğer figürlerin gösterişli kıyafetlerinin aksine oldukça sade kıyafetleri ile sakince oturuyorlar . Başlarından parlak bir ışık saçılıyor etrafa .

Bir düğüne davet edilmişler . Ancak düğün olanca hızıyla devam ederken şarap bitiyor . Ama düğünde bir peygamber davetli sonuçta . İşte İsa , mucizelerinden birini gösteriyor ve su testilerinden şarap akmaya başlıyor . Hemde söylenene bakılırsa önce ikram edilenlerden çok daha kaliteli bir şarap . İncil'de geçen bir öykü bu . ''​Ve şarapları eksilince İsa'nın anası O'na dedi : Şarapları yok …..İsa hizmetçilere dedi : Küpleri su ile doldurun , Onları ağızlarına kadar doldurdular . Ve hizmetçilere dedi ki : Şimdi çıkarıp ziyafet reisine götürün . Onlar da götürdüler . Ziyafet reisi şarap olmuş suyu tattığında onun nereden olduğunu bilmiyordu ''

Bakın testiden şarap şıkır şıkır nasıl da akıyor . Testinin hemen yanında ayakta duran ve bir şarap uzmanı edasıyla kadehine doldurduğu şarabı inceleyen kişinin düğünün yöneticisi olduğu söyleniyor . Kendisi Veronese'nin kardeşi Benedetto Caliari . Resmin yapım aşamasında Veronese'ye yardım etmiş . Tıpkı kuzeni ve sayısız çırağın yapıma eşlik ettiği gibi .

Müziksiz düğün olur mu ? Elbette olmaz . Taze şarabın haberi gelmiş , çaldıkça çalıyor ellerindeki sazları coşmuş sazendeler . Soldaki beyaz elbiseli sazende Veronese'nin bizzat kendisi . Saz arkadaşları da dönemin diğer Venedikli ressamları . Kırmızı elbiseli sazende Tiziano ( Titian ) , yeşil ceketlisi Tintoretto , mavi elbiseli olanı Bassano . Tarihin en ünlü saz heyeti var karşınızda . Venedik'te 16. yüzyılda insanların müziğe düşkün olduklarını biliyoruz . Acaba bu ressamlar bir yerlerde buluşup müzik icra ediyorlarmıydı ? Tiziano'nun bir orgu olduğunu , bu orgu bir org yapımcısından portresini yapma karşılığında aldığını da hatırlatayım size .  Sazendelerin ortalarında bir kum saati gözünüze çarpacak . Dünyevi zevklerden kibiri simgeleyen bu saat zamanın geçip gittiğini ve ölümü de hatırlatıyor eğlenenlere . Önlerindeki köpekler ise sadakati simgeliyor .

Gelin ile damat masanın sol başında oturuyorlar . Siyah sakallı yakışıklı damat rolünde Don Alfonso d'Avalos var . Yanındaki gelin hanım ise Fransa Kralı I. Francois'nın Avusturyalı karısı , Avusturya imparatorunun da kızı Eleonore . Gelinin solundaki mavi elbiseli kişi ise gerçek hayattaki kocası yani kralın ta kendisi . Kralın arkasındaki sarışın kadın Mari Tudor .  Mari Tudor ile dişlerini altın bir kürdan ile karıştıran hanımefendinin arasında – burayı kısık sesle okuyun , kendileri Vittoria Colonna oluyorlar , Don Alfonso'nun eşidirler , eşinin ölümünden sonra da Michelangelo ile arkadaşlık yapmışlar , kimse duymasın – pırıl pırıl kıyafetleri ile Muhteşem Süleyman'ı görüyoruz . Başta Hürrem Sultan olmak üzere bütün harem kıskançlıktan çatlamıştır herhalde Süleyman'ı bu güzeller arasında görünce .

Geçenlerde Avrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu pişkin üyelerinden birisi bu resmi hatırlatıp biz sizi yüzyıllarca önce Avrupa Birliği'ne aldık , bakın ispatı , daha ne istiyorsunuz diyordu . Haklıymış adamcağız . Ama bugünün simalarından da araya sıkıştırıverseler çok mu şey istemiş oluruz acaba ? Ayrıca Sultan Süleyman'ın düğüne katılmak için Schengen vizesini İtalya ve Almanya'dan alamadığı , Fransa'dan 3 aylık aldığı ve bu yüzden de Fransızlara kapitülasyonları verdiği dedikodularını da hatırlatayım 🙂

Şaka bir yana 15-16. yüzyıllarda zaman zaman araları bozulsa bile özellikle ticari olarak Osmanlı'nın en iyi partnerinin Venedik olduğunu , Venedikli tüccarların Osmanlı sularında ve topraklarında ayrıcalıklı olduklarını biliyoruz . Bu yüzden Osmanlı'yı en iyi tanıyan Avrupalılar da Venedikliler . Fatih'in portresini yapan ressam Gentile Bellini de bir Venedikli . İstanbul'da bulunduğu süre boyunca günlük yaşama ait sayısız çizimler yapmış ve döndüğünde resimlerinde Osmanlı motiflerini kullanmış . Osmanlı tüccarlarının da Venedik te sık sık bulundukları düşünülürse 15-16. yüzyıl Venedik resimlerinde sarıklı kaftanlı figürler görünce şaşırmayın . Muhteşem Süleyman'ın bu düğünde olması da batının zengini Venedik'in doğunun zengini ve Venedik'in ortağı Osmanlı'nın işbirliği olarak değerlendirilebilir .

Nerede kalmıştık , Vittoria Colonna'da değil mi ? Hanımefendinin  diş karıştırması ve hülyalı gözlerle damadı kesmesi biterse solunda oturan kırmızı elbiseli İngiliz Kralı Charles ile sohbet edebilir belki . Charles'ın solundaki yaşlı hanım ( hayır Camilla değil ) ile mavi elbiseli bir din adamının hemen arkasındaki gür sakallı kişinin Sokullu Mehmet Paşa olduğu iddia ediliyor ancak bir kaynak dışında diğerlerinde bu bilgiyi doğrulatamadım .

İsa'nın tam üstünde , balkonda birkaç kişi ellerinde satırlarla et kesiyorlar . Bunların kuzu kestiği ve Agnus Dei'ye ( Tanrının kuzusu ) bir gönderme olduğu söyleniyor . O zamanlarda Avrupa'da açıkta et kesilebiliyormuş demek ki .

130'dan fazla figürün resmedildiği tabloda daha o kadar çok ayrıntı var ki. Sağ köşede oturan ve güzel bir hanım ortama gelmiş gibi kafalarını aynı yöne çevirmiş bakan centilmenler , sağa sola koşuşturan uşaklar , gelin ve damadın masasının önünde omuzunda papağanı ile bir cüce , damada şarap sunan Afrikalı bir köle , sohbet edenler , dedikodu yapanlar ve sağ alt köşede bir küpün yanında yuvarlanarak oynayan bir kedi gözleriniz tabloya alışınca görebildiklerinizden bazıları .

Bu muhteşem tablo artık benim Louvre Müzesindeki favorim . Mona Lisa'ya arkanızı dönüp duvarda O'nu gördüğünüzde aynı düşüncelere sahip olacağınıza eminim . Ve Mona Lisa'ya meydan okuyan bu tablonun içinde gezinirken bu dostunuzu da hatırlarsınız dilerim .

Sağlıcakla kalın . Ve unutmayın , tabloda bile olsa gezmek yaşamaktır .

 

 

 

 

 

 

9 yorum

 • enisnuhoglu dedi ki:

  Değerli hocam şu an bekleyen 2 hastamı umursamadan yazınızı resmin orjinalini büyüterek tek tek inceleyerek okudum.Bize gezi değil,sanat değil,tarih değil başka bir güzellik sunuyorsunuz yazılarınızda.Artık eminim kesinlikle bu yazılarınız derlenip kiaplaşmalı.

 • NEVRAOZ dedi ki:

  Sayın hocam; bu yazınız da en az diğerleri kadar tadına doyulmaz bir bilgi hazinesi içeriyor. Bu kadar çok şeyi nasıl biliyor ve bu kadar eğlenceli nasıl anlatabiliyorsunuz, sizi kıskanmamak mümkün değil. Bu arada merak ettim. Bu Süleyman padişahımız Kanuni Sultan Süleyman mı yoksa peygamberlerimizden Hz. Süleyman mı?

 • NEŞE dedi ki:

  Ben niye bu mesleği seçtim,bana değil,sevgili Doktora sorun…Okurken bile nasıl zevk aldım anlatamam,bir de yakından bakıp incelemek nasıldır ,düşünün…2000 yıl önceki olay,nasılda birden bire 16 yy. Venediğin bir sarayına geldi,tipler,ayrıntılar nasıl belgesel havasında…Cana İsa nın dostudur ve düğünde çok kısıtlı olan şarap bitince Cana çok üzülür,mahcup olur ve İsa nın yardımı ve gösterdiği mucize sonunda bütün su testileri birden şaraba dönüşür…Bir çok mucizeden bir tanesi…Tiziano ya bayıldım,o zaten kırmızıyı çok sever…Teşekkürler Doktor…Bin kere….

 • Midgard dedi ki:

  Ne kadar güzel bir yazı yine. Resmi didik didik inceledik sayenizde, çok da zevk aldık bunu yaparken. Sizin yazılarınızı ben de çok sevdiğimi söyleyip kenara çekiliyorum… Elinize sağlık. 🙂

 • bora arasan dedi ki:

  Harika bir yazı hocam…

 • arkutbay dedi ki:

  Değerli yorumlarınız ve övgüleriniz için çok teşekkür ederim…

 • shadowtr dedi ki:

  Zevkle okudum.. darısı başıma 🙂

 • gezmen dedi ki:

  Hocam sizin bu yazılarınızı okudukça, benim içimden yazmak gelmiyor. Ellerinize sağlık, harikulade bir yazı,keyifle okudum. Gezmenin ve görmenin ötesinde.

 • arkutbay dedi ki:

  Sevgili gezmen , güzel yazılarını zevkle takip ettiğim bir kalemden böyle güzel sözler duymak çok hoş , teşekkür ederim // Sevgili shadowtr , dilerim ki darısı başınıza ama su testisinden şarap çıkarmak istiyorsanız işiniz zor 🙂 Sevgiler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*