Paris / Louvre Müzesi – Ayakları öpülecek kadın

Kraliçe Margot filmini hatırlıyormusunuz ? İsabella Adjani'nin tüm güzelliği ile arz-ı endam ettiği filmi . 16. yüzyılın ikinci yarısında Fransa'da katolikler ile Fransız protestanları olan Huguenotlar arasındaki kapışmanın en dehşet verici anını , Aziz Bartolomeus Yortusu kıyımını anlatır . Navarre tahtında oturan protestan prens Henri ile ; 1570 yılında Huguenotlara geniş özgürlükler tanıyan bir anlaşmayla birlikte Fransa'ya barış getirdiğine inanan Katherine de Medicis'in katolik kızı Marguerite de Valois'nın 1572 yılındaki düğünü bu barışı pekiştireceği yerde , düğünden 1 hafta sonra 24 Ağustosta kraliyet birliklerinin Paris'te onbinlerce protestanı öldürmeleri ile son bulmuş , biz de bu kanlı filmi heyecanla izlemiştik .

Protestan bir aileden gelen Henri , yıllar sonra IV. Henri olarak tahta geçecek ve Bourbon hanedanından gelen ilk Fransa kralı olacaktır . Aile protestan dedim ama babası daha sonra mezhep değiştirerek katolik olmuş ve protestanlar ile yapılan bir savaşta ölmüş . Henri'yi annesi büyütmüş ve gene bir protestan olan amcası ile birlikte katoliklere karşı savaşmışlar .

Henri de yortu katliamından sonra katolik olduğunu açıklamış ve birkaç yıl Kral IX. Charles'ın sarayında gözaltında yaşamış . Fırsat bulup saraydan kurtulduğunda tekrar protestanların başına geçerek Alman protestanları ve İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in desteği ile papalık ve İspanyolların desteklediği katolik kutsal birliğe karşı yıllarca savaşmış . Şehirler bir onun , bir bunun eline geçmiş ama Henri bir türlü Paris'i alamamış . İşte bu sırada bir kez daha mezhep değiştirip katolik olmuş Henri . Bu ikinci değişimi katolikler tarafından hep bir aldatmaca olarak görülmüş , bu işi hiç içlerine sindirememişler . Ama katolik şehirler Henri'ye bir bir bağlılıklarını ilan etmişler ve Paris'e giren Henri 1594 yılında taç giyerek kral olmuş . Krallığı boyunca O'na inanmayan katoliklerin saldırılarına uğramış , 1610 yılında da bir suikast sonucu öldürülmüş .

İyi de yıllarca savaşıp kazanamadığını küçücük bir hamle ile kazanıp kral olan Henri'ye bu fikri kim ya da kimler vermiş ? En çok kim etkili olmuş bu kararında ? Henri boş bir adam değil aslında . Fransa'nın daha sonra gelecek krallarının önünü açan , başarılı bir adam . Ve sırılsıklam bir aşık .

'' Kuşkusuz hak ediyorum sevginizi , çünkü şimdiye dek aşkım hiç bu kadar büyük , arzum bu kadar sabırsız olmamıştı ….. Gelin gelin gelin . Gelin ve elimden gelse binlerce mili aşarak ayaklarınıza kapanacak ve oradan bir daha hiç kalkmayacak olan erkeği varlığınızla onurlandırın …… Size az önce elime geçen bir portakal çiçeği demetini gönderiyorum ….. Sevgili aşkım , ayaklarınızı milyonlarca kez öpüyorum ''

Louvre Müzesi'nin koridorlarında önce Mona Lisa'nın elini öpüp – O'nu görmeden müze gezilirse kızıyormuş- sonra da Cana'da Düğün'e saygılarımızı sunup – Muhteşem Süleyman Düğünde yazımızı hatırlatayım – Henri'nin cepheden yolladığı az önce okuduğunuz mektubun muhatabını , ayakları milyonlarca kez öpülecek kadını arıyoruz . Ama hanımefendi bizi oldukça uygunsuz bir pozisyonda karşılıyor . Yanlış bir zamanda geldik , daha önce haber verseydik keşke diye düşünüyorum .

 

Karşınızda Fransa Kralı IV. Henri'nin metresi , Coeuvres Markisi'nin kızı , Monceaux Markizi , Beaufort Düşesi Gabrielle d'Estrees – sağdaki hanım – Kardeşi Villars Düşesi ile birlikte bir küvetin içinde karşılıyor sevenlerini . Siz bu nasıl bir manyaklıktır demeden önce şu bilgileri vereyim : Gabrielle ile Henri'nin ilişkisinin 1591 yılında yani Gabrielle henüz 18 yaşındayken başladığı biliniyor . Henri'nin Gabrielle'ye olan tutkusunun askeri harekatları bile tehlikeye attığı söyleniyor . Henri o sırada halen Kraliçe Marguerite ile evli . Sevgililerin tek isteği birlikteliklerini resmiyete dökebilmek . Bunun için Henri Papa'dan evliliğinin feshini istiyor . İlişkileri boyunca Gabrielle'nin kraliçeden daha fazla kraliçelik yaptığı ve Henri'nin mezhep değiştirip kral olmasında da büyük etkisi olduğu bilinen gerçekler . Gabrielle de kendini kraliçe olarak görüyormuş ama bu arzusuna ulaşamadan 4. çocuğuna hamile iken eklampsi krizi sonucu 1599 yılında ölmüş . Henri ile Gabrielle'nin ilişkilerinden 3 çocukları olmuş . Bunlardan Cesar de Bourbon Fransa tahtının 16. yüzyılın ikinci yarısında doğan ilk erkek varisi imiş .

İşte 1594-95 yıllarına tarihlenen , ressamı bilinmeyen , Fonteineblau okulu ürünü olan bu tablonun öyküsü de burada başlıyor . Gabrielle , 1594 yılında kralın karısından boşanmasını bekliyordu . Kızkardeşinin sol eli ile Gabrielle'nin sağ memesinden tabiri caizse aldığı çimcik , Gabrielle'nin hamile olduğunun işaretiydi . Arka planda görülen kadın hizmetlinin birşeyler dikiyor olması doğacak çocuk için hazırlıktı . Gene arka plandaki tabloda belden aşağısı görünen çıplak erkek figürü , ayrıca hizmetlinin giysi üretmesi de bebeğin üretimini hatırlatan metaforlardı .

Gabrielle'nin kendisini kraliçe gibi gördüğünü söylemiştik . Sol eline bakarmısınız , bir yüzük tutuyor . İşte bu yüzük Henri'nin kral olurken taç giyme töreninde taktığı yüzük . Gabrielle'ye vermiş, daha ne olsun ? Rönesans dönemi Fransa'sının en önemli tablolarından ''Gabrielle d'Estrees ve kızkardeşi''nin öyküsü bu dostlar . Louvre Müzesini gezerken bu tabloyu görünce aklınıza çılgın fikirler gelmesin . Günümüzdeki zehir zekalarının aklına gelenlerin bir kısmı ise gülmeniz için aşağıda mevcut .

Bu aşk öyküsünden geriye başka bir şey kalmamış . Gabrielle'nin oğlu Cesar , 4 yaşında evlendirilip Henri'nin Bretanya üzerindeki emellerine alet olmuş . Fransa tahtı ise Henri'nin Gabrielle'nin ölümünden 1 yıl sonra evlendiği Marie de Medicis'ten olan oğluna ( XIII. Louis ) kalmış .

Müzelerin anlatacak çok öyküsü vardır . İşte Louvre Müzesi bir öykü daha fısıldadı kulaklarımıza .

Sağlıcakla kalın …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Aşk ,kan,gözyaşı ..hepsi bu filmde..Zevkle okudum,tablonun derinliklerine daldım,yüzyıllar boyu din tacirlerinin marifetlerini hatırlayıp kendime geldim..Sevgili Doktor bizim neslimiz öyle bir eğitim aldı ki,inanmazsınız St.Barthelmi katliamını lisede tarih hocamız anlatmıştı ve halen aklımda.Eski bilgiler sizin yorumunuzla birleşince harika oldu,çok teşekkürler.

  • arkutbay dedi ki:

    Neşe Hocam , öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim . Ne yazık ki biz de tanjantlar , integraller içinde yaşama ait bir şeyler öğrenemeden kaybolduk gittik . Sizin gibi öğretmenler bir saman alevi gibi parladı gitti yaşam içinde , değerini bilemedik . Sanatı , felsefeyi ve hatta bilimi 40 yaşından sonra anımsadık tekrar . Ama ya anımsayamayanlar . Sevgi ve saygılarımla .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*