PANORAMA MESDAG (DEN HAAG HOLLANDA )

HOLLANDA/ DEN HAAG/ PANORAMA MESDAG Geçen yıl Kurban bayramında ETS tur ile bir haftalık bir süre için Benelux-Paris turu yaptım. Bu turda beni en çok heyecanlandıran ne Amsterdam’ın Red Light Distriht ‘ i , ne Paris in Eiffel i ne de Şanzelize si oldu. En çok heyecanlandıran mekan Hollanda nın Den Haag (diğer adıyla Lahey) da bulunan Panorama Mesdag oldu.

Fotograf çekmek yasak olduğu için çekmedim. Kaçak çekme tevessülünde de bulunmadım doğrusu. Zaten internette bol miktarda foto ve videoları var. Adı geçen yer 1881 yılında Hendrik Willem Mesdag adlı ressam ve 3 arkadaşı tarafından 4 ayda yapılmış. 36 metre uzunluğunda panoramik bir resim. Fotografta görüldüğü gibi orta bölümden merdivenlerle çıkıyorsunuz. Yukarı seyir bölgesine geldiğinizde adeta 140 yıl öncesine gidiyorsunuz. Artık zaman tünelindesiniz. Bir resime baktığınızı anlamıyorsunuz. 3 boyutlu , adeta şok oluyorsunuz.
 
Üst kısmından gün ışığını olduğu gibi alıyor. Hava nasılsa dışarıda aynen onu yaşıyorsunuz. 140 küsur yıl önce o günkü haliyle yapılmış bir resim. Zaten yukarıdaki fotografa baktığınızda siz de bunu hissedeceksiniz.
 
Orada hissettiklerini kelimelerle anlatmak çok zor. Yolu Hollanda ya düşen herkese görmelerini tavsiye ediyorum.

4 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Görmemiştik,öğrendiğimiz iyi oldu…Bana Brüksel yakınlarında,Waterloo da,savaşın yapıldığı yrdeki panoramik müzeyi hatırlattı,orada da aynı tasvir ettiğiniz gibi,360 derece dönerek etraftaki savaşı böyle bir güzel canlandırmada izliyorsunuz

 • Zeynep dedi ki:

  ellerinize sağlık

 • nikolatesla dedi ki:

  Den Haag’a gittim ama PANORAMA MESDAG’a gitmedim hatta varlığından bile haberdar değildim. şuan tur rehberinin kulaklarını çınlatıyorum.

 • bambinom dedi ki:

  Ben de 2006 yılı eylül ayında ETS Tur ile oraları gezmiştim gerçekten insan ilk gördüğü anda müthiş bir sarsıntı yaşıyor hayal mi gerçek mi burası neresi hayran olunacak bir müze mutlaka böyle ekstra turlara katılıp ilginç yerler görmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*