PANAMA – KITALARI ÖNCE BİRLEŞTİREN SONRA AYIRAN ÜLKE

PANAMA — KITALARI ÖNCE BİRLEŞTİREN SONRA AYIRAN ÜLKE

Amerika diye ifade ettiğimiz iki büyük kıta parçasını(kuzey ve güney) güneyden birleştiren yedi ülkeden ilki olan, 1914 yılında açılan 77 km boyundaki kanal ile de aynı zamanda bu kıtaları birbirinden ayıran Orta Amerika ülkesi Panama, bu özelliği ile Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusu’nu suyoluyla birleştiren önemiyle de dünyaca tanınır. Yerli dilinde Sayısız Kelebek anlamına gelen Panama ismi, bir başka öyküde de Sayısız Balık anlamındadır.

Kolombiya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmasını(1903), açılan Panama kanalının(1914) yönetimini Amerika Birleşik Devleti’ne bırakarak elde eden Panama; kanalın yapım sürecince hastalık, iş kazaları gibi nedenlerle 27 500 kişinin can verdiği dünyanın en büyük projelerinden biri olmuş. Bugüne kadar bir milyona yakın gemi geçiş yapmış, 250 milyon ton yük taşınmış. Geçişin dokuz saat sürdüğü bu kanalda, gemiler deniz seviyesinden 28 metre yukarda bulunan kanalda havuzlar yardımıyla yola devam edebilmekteler. Panama Kanalı; Pasifik Okyanusu tarafında Miraflores ve Pedro Miguel adlarında 2, Atlantik tarafında ise Gatun adlı bir havuz sayesinde 22 500km’lik yolu 9 500km’ye indiren, insanlığın doğayı değiştirmedeki büyük başarısının simgesidir. Bu insanlığın heyecan verici başarılı eserini, başkent Panama şehrine on iki kilometre mesafede bulunan Miraflores kanal geçişini ziyaret etmeye gitmek için en uygun zaman, büyük gövdeli gemilerin geçişine ayrılan 09-11 veya 15-17 saatleri arasıdır.

Şehir merkezinden binilen otobüs ile kanal kavşağında inilip on beş dakika yürüyüş ile girişe ulaşmak mümkün(taksi ile gitmeyi seçmeyenlere). On dolara alınan giriş bileti ile kanal geçişini izleyebileceğimiz birkaç platformdaki görsellik yanında dört kattan oluşan müze ziyareti sonrası, yorgunluğun atılacağı kanal geçiş havuzunun tam üstünde bulunan nefis manzaralı lokantasında bir şeyler içip, yemek yiyerek de kanal turumuzu sonlandırıyoruz. Panama kanalının 10 km kadar ilerisinde bulunan Summit Botanik ve Hayvanat Bahçesi’ne taksi ile geçtim. Amazon bölgesinde gördüğüm yoğun bitki örtüsünü burada şehre, gökdelenlere 20km mesafede görmek harika bir şey. Panama Şehri(Panama City)gezimize Casco Viejo diye anılan Eski Şehir bölgesinden başlayarak 8 km uzunluğunda ki surlarının içinde bulunan Bağımsızlık Meydanı(Plaza de La Indepencia), San Jose Kilisesi, Ulusal Tiyatro, Plaza De Francia(Fransız Meydanı), Paseo Las Bovedas(Bovedas Kanal Girişi), Başkanlık Sarayı(Palacio De Laas Garzas), Koloni Dini Müzesi, Antropoloji Müzesi gibi pek çok ziyaret edilecek yerlerin yanında Ulusal Sanat Marketi gibi çağdaş sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve satıldığı mekanlarda yapılacak ziyaretlerin de tadına doyum olmayacaktır.

Yerli kıyafetleri içinde kendi el işlerini satan ama kendi fotoğraflarının çekilmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapan bayan satıcıları ile onları fotoğraflama oyunum maalesef onların başarısı ile olumsuz sonuçlandı. Panama’da diğer Latin ülkeler gibi ABD’nin arka bahçesi olarak, ekonomik ve siyaseten bağımlı bir tarih geçirmiş ve geçirmektedir. Muz, ülke ekonomisi içinde geçmişte de şimdi de hayati bir öneme sahiptir. Hükümetlerin kendi halkları değil, Amerikan Emperyalizm’inin çıkarlarını gözeterek iktidarda kalabilmeleri nedeniyle bu Cumhuriyetlere eskiden beri “ Muz Cumhuriyeti” denmektedir.

Ülke, Irak benzeri bir durumu yaşadı 2000’de; mevcut başkanın bir uçak kazasında ölümünden sonra iktidarı ele geçiren Noriega, diktatörlüğe dönüşen yönetimi uyuşturucu çeteleriyle işbirliğine kadar giden yolsuzluk ve yağmaya ulaşır. ABD ekonomik çıkarlarına aykırı davranan Noirega’yı devirmek için 2000 yılında askeriyle Panama’ya girer. Kendi politikasına uygun iktidarı yerleştirir. Panama ülkesi dünya tarafından Panama Kanalı dışında, “Panama Şapkası” ile de tanınmaktadır. Oysa bu şapka orijinal olarak Ekvator ülkesinde imal edilmektedir. Neden Panama şapkası denmektedir: çeşitli renk ve şekillerde olan bu şapka, sürekli güneş altında çalışan binlerce kanal çalışanının yıllar süren kanal inşaatında giymesi için Ekvator ülkesinden getirilmesi ile ünlenmiş ve kanalın adını almış; Panama Şapkası denmiş.

Panama ekvator bölgesi ülkesi olması nedeniyle bol yağış alır bu nedenle ülkede 11 Ulusal Park ve 24 koruma alanı vardır. Bu ulusal parklarda safarilerde görebileceğimiz pek çok hayvan ve bitki çeşidini barındırır. Yürüyüş sevenler için inanılmaz güzel parkurları barındıran bu bölgelerde konaklama yapacak kamplar ve barakalar vardır. Bu zahmete katlanamayan metropol sevenleri 1519 yılında kurulan Panama City(Panama Şehri) koloniyel taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleri karşılar. Uluslar arası Tocumen Havalimanından şehir merkezine giderken önce uzaktan görünüp sonra içinden geçilen sayısız gökdelenin pek çoğunun bitmiş(pek çoğu da inşaat halinde) ama boş olduğunu görüyoruz. Uyuşturucudan gelen paranın gökdelenler yoluyla aklanmaya çalışıldığını, çıkan kimi hukuksal sorundan dolayı da ruhsat alınamadığı için boş durduğunu şöförümüzün verdiği bilgiyle öğrenip, şaşırıyoruz.

Günümüzde nüfusunun çoğunluğunu Mestizo denen(İspanyol-Portekiz-Amerikalı ve Avrupa karışımı) melezler oluşturmakta. Bunun yanında sömürge dönemi öncesi yerli guruplarından Embera ve Kuna’lılar geleneklerini korumak konusunda dünyanın başka bölgelerinde ki yerli nüfusların yaşadığı benzer sorunu yaşamakta: batı toplum yaşamı içinde kendi geleneklerini sürdürmek. Atlas Okyanusu kıyısında Kosta Riko sınırına 35km mesafede bulunan Bocas del Toro yarımadası ve başta Isla Colon olmak üzere pek çok adanın bulunduğu bu takımadalar bölgesinde, yüksek katlı otellerin olmadığı doğal güzellikler içinde birkaç gece konaklayacak bizlere ada sakinleri de ödül olarak Karayip(yerli)hayat tarzının içine girme şansı verecek. Bu takımadalar, mercanların arasında, turkuaz renkli sahillerinde yüzmek ve su altı keşfine çıkılacak(diving) doğru adreslerdir. Balık ve deniz ürünleri severler içinse bir cennet. Katıldığım tam günlük tekne turunda bu turkuaz renkli denizin değişik adalarında, snorkel ile su altındaki mercan ve balıklara, kırmızı kurbağalı plajında yüzmeye, yunus balıklarının teknemizin çevresinde danslarına şahit olduğum güzel bir gün geçirdim.

ŞEREF PINARCI www.serefpinarci.com

serefpinarci@hotmail.com

8 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Yazının puntosu dışında herşey harika..Kanalın hikayesini birçok belgeselde izlememize rağmen sizden de yeni bilgiler öğrendik.Amerika nın güdümü o kadar belirgin ki yanlış hatırlamıyorsam bayrakları bile çok benziyor.Panama şapkanın hikayesini de öğrenmiş olduk,hep merak ederdim…Çevredeki adalar da çok hoş olmalı..Teşekkürler Talya..

 • mugeyidogan dedi ki:

  Panama gibi az bilinen bir ülkeyle ilgili faydalı bilgiler içeriyor yazı. Ayrca sitedeki ilk Panama yazısı olması yazıyı daha da özel kılıyor.

 • TALYA dedi ki:

  Merhabalar,
  Kırk gün süren bir Orta Amerika gezimin ilk ülkesi Panama’dan başladım, sırasıyla kuzeye doğru Kosta Rica-Nikaragua-El Salvador-Honduras-Guatemala-Beliz ve Meksika gelecek. Yazılar(Punto) ve fotoğraflar(yazının arasında olmasını isterdim) benim isteğim dışında.Şu an ki sistemi pek anlıyamadım.

 • mugeyidogan dedi ki:

  Şeref bey merhaba, puntoları ben düzeltiyorum siz gezmenize bakın ve bizi deneyimlerinizden mahrum bırakmayın yeter…İyi gezmeler…

 • maliho dedi ki:

  Geçen sene Küba’dan Panama şapkalarımızı almıştık, haydi vg bu senede bizi Panama’ya götürsene, şapkalar hazır nasılsa 🙂

 • rome_o dedi ki:

  bu sene kurban bayramı turumuzda var panama .Takımı toparlayalım …// Şeref bey yazının içerisine fotoğraf girebiliyorsunuz sisteme sadece ekleme yapıldı eski sistem devam ediyor.

 • MIYU dedi ki:

  gerçekten de kanala rağmen Panama çok da bilinen ya da benim bildiğim diyeyim ve bahsettiğim bir ülke değil, ancak anlatımınız ile birlikte fotoğraflara da bakınca güzel geldi bana. Gezinizin devamını da merakla bekliyor olacağım.

 • brhm dedi ki:

  güzel panama yazınız için çok teşekkür ederim.gayet güzel bilgilendirici bir yazı olmuş.bir kısmını belgesel ve filmlerden öğrendiğimiz ama sizin kaleminizle bir kere daha gözümün önünde canlanan panama kanalı…

  yeni yazılarınızı bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*