PANAMA
PANAMA ile ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.
 


 


PANAMA


 


Genel Bilgiler


 


Panama, Orta Amerika’da, Kolombiya ve Kosta Rica’nın arasında yer alan ülkedir. 9 eyaletten ve bir bölgeden oluşan bir cumhuriyettir. Ülkenin bir yakası Pasifik okyanusuna, diğer yakası Atlantik okyanusuna bakar.


 


20. yüzyılın başında Kolombiya’ya bağlı olan ülke, Amerika’nın desteği sonucu 3 Kasım 1903 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Bunun karşılığında da Amerika’ya Panama Kanalı’nın işletmesini vermiştir. Resmi dil İspanyolca’dır ama İngilizce de resmi dil kadar çok kullanılır.. Başkenti Panama’dır. Önemli kentleri San Miguelito, Colon ve David’dir.


 


Panama’nın kültürü, Karayip İspanyollarının kültürüdür. Gelenek ve dili de öyle… Nüfusun büyük bir çoğunluğu melez olup, mestizo etnik kökenli, İspanyol, yerli, Çinli ve Batı Hindistanlı’dır. Halkın çoğu katoliktir.


 


Panama gelenek görenek bakımından zengindir. Salsa müziği, R&B, caz ve rock müzik Panama’nın özellikleridir. Panamalıların el sanatı yapan sanatçıları da meşhur olmuşlardır.


 


2004 ve sonrasında 92 bin’den fazla öğrenci Panama Üniversitesi, Teknik Üniversite ve özel Katolik bir okul olan Santa Maria la Antigua üniversitelerine kayıt oldular. Küçük kolejler  de dahil olmak üzere, Panama’da 88 adet yüksek öğrenim kuruluşu bulunmaktadır. Panamalıların %90’ı okur yazardır.


 


 


Ülkenin Tarihi


 


Panama geçidini ilk keşfeden, 1501 yılında Venezuela’dan batıya doğru altın bulmak için yola çıkan Avrupalı Rodrigo de Bastidas olmuştur. Bir yıl sonra Kristof Kolomb bu geçidi görmeye gelmiş, ve Darien’de kısa süreli bir yerleşim yeri kurmuştur. Istmus denen bu geçit, denizler arası bir yoldu. İspanyollar Panama kentini kurarak kanal yolunu açtılar. Panama çok kısa zamanda yenidünyada İspanya’nın hükümdarlığına açılan bir köprü ve Pazar haline geldi. Bu yoldan kervanlarla altın ve gümüş Güney Amerika’dan getiriliyor, bu geçitten geçiriliyor ve İspanya gemilerine yükleniyordu. Bu rota Camino Real ve Camino de Cruces (Geçit Yolları) olarak ünlendi.


 


Panama 320 yıl boyunca İspanyol hükümdarlığının bir parçasıydı. Dışardan bakıldığında, Panama’nın kimliği, bir tür “coğrafi kader” yerine oturtuluyor, Panamalıların şansı bu geçidin önemine göre değişiyordu.


 


1821’de Kolombiya’yla birleşen Panama, 1879 yılında Panama’da kanal açılması ciddi olarak gündeme geldi. Panama 1903 yılında Kolombiya’dan ayrılarak tam bağımsız oldu. Bunun için Amerika Birleşik Devletleri ile bir anlaşma yapılarak kanalın açılma ve işletilmesi onlara verildi. Ayrıca ülkede karışıklık çıkması durumunda ABD’ye müdahale hakkı da verildi. ABD bu hakkı kullanarak Panama’ya defalarca askeri müdahalede bulunmuştur. 


Panama Kanalıyla İlgili


 


Kanal 77 km uzunlukta olup, kanal boyunca yolculuk, yaklaşık 9 saat sürmektedir. Açılışından bu yana 800 bin gemiden fazlasının geçtiği tahmin edilen kanaldan her yıl 14 binden fazla gemi geçmekte olup, taşınan yük miktarı 200 milyon tonu bulmaktadır.


 


Günümüzde bazı büyük gemi­ler kanaldan geçememektedir. Ayrıca kanaldan geçebilecek gemi sayısı yılda 15 bin ile sınırlıdır. Bu gibi nedenlerle, başka bir kanal daha açılmasına ilişkin yeni tasarılar gündemdedir.


 


Panama Kenti


 


Panama kenti, kanalın Büyük Okyanus girişine yakın bir yerinde kurulmuştur. Kentte, eski İspanyol mimarisi ile modern yapılar iç içedir. Kentin limanı Balboa’dır. Burada yaşayan hayvanlar arasında, yavrularını keselerinde taşıyan opposumları, karıncayiyenleri, armadilloları ve maymunları sayabiliriz. Koylarda ise çok sayıda timsaha rastlanır.


 


Turizm


 


Turizm hiç şüphesiz Panama’nın yükselen ekonomik aktivitelerinden biridir.  Panama, konumu itibariyle turistlere bir günde iki farklı okyanusu gösteriyor olmakla birlikte beyaz kumlu plajlardan yağmur ormanlarına kadar çok çeşitli doğa güzelliklerini bir anda verebilecek bir yapıya sahiptir. Kültürel olarak da Hint, İspanyol kültürlerinin hissedilebileceği mekanlar, tarihi anıtlar, 300 yaşında Dünya Mirası Bölge olan Casco Antiguo (Casco Viejo, Panama Viejo, Sen Felipe ya da Katedral olarak da duyabilirsiniz)  görülmelidir. (1519 yılında kurulan Casco Antiguo, Amerika’nın Pasifik Okyanusu kıyılarında yer alan en eski Avrupa yerleşim bölgesidir) Sırt çantasıyla gezen turistler için Panama bir geçit yeri olmuş, bu yüzden de ülkede hosteller artmıştır.


 


Kuna Yala’nın özerk bölgelerinde ve the San Blas Adaları’nda (hatta Panama kentinde), turistler yerli Kuna insanlarıyla karşılaşabilirler. Bu grup genelde yaşlı kadınlardan oluşur, bu kadınlar renkli kumaşlardan yerel elbiseler giymiş ve yüzlerini boyalarla boyamış olurlar. 


Farallon adlı tatil beldesi de tüm dünyadan turistlerin görmek için geldikleri bir bölgedir.. Bu beldede lüks oteller, golf alanları ve geniş bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Jimnastik, scuba dersleri ve Isla Farallon’a giden turlar da bu beldeyi gezerken yapılabilecekler arasındadır.


 


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*