Ortaya Karışık Kültür – Malezya


Gazella olarak kasım ayında Malezya Hava Yolları ile 4 geceliğine Malezya’ya gittik. Hava güzeldi, tam yüksek sezon zamanıydı oralarda…

Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, çoğunluğu müslüman halktan oluşan bir ülke. Fakat konum itibariyle komşuları uzakdoğu ülkeleri olduğundan, aslında iki kültür arasında kalmış bir ülke. Ülkede kültür anlamında adeta bir kavram kargaşası hakim.

Halkın yaklaşık %60’lık olan müslüman halkı, geri kalanın müslüman olmamasından olsa gerek, aşırı radikal bir müslümanlığı yaşamakta ve gün geçtikçe de daha radikal olma yolunda ilerliyor. Bundan beş altı yıl öncesine kadar başörtülü sayısı gayet azken şu an müslüman halkın arasında neredeyse tüm kadınlar başörtülü. Devletin başında da şu an müslüman bir parti var ve devlet politikası da başörtüyü destekliyor vaziyette..

Burada dünyanın en büyük camiisini yapma projeleri var.

Geri kalan nüfus genel olarak Çinlilerden oluşuyor.

Malezya’nın kıyıları, tüm diğer uzakdoğu ülkeleri gibi çok güzel.

Başkent Kuala Lumpur‘dayız. Burası oldukça modern bir şehir aslında. Gökdelenler oldukça fazla, en meşhur bina ise Petronas isimli ikiz kule. Neredeyse en üstüne kadar çıkıp görmeniz mümkün bu binayı ve çevreyi.

İkiz kulesiyle anılan Petronas, bir petrol şirketi. Burada o kadar kaliteli petrol üretiliyor ki, bu petrol arabalarda kullanılmıyor, direkt olarak NASA’ya satılıyor. Amerika da Malezya’ya arabalarında kullanmaları için normal petrol veriyor.

Kuala Lumpur, benzer diğer ülkelerin şehirleri gibi sefalet yaşamıyor, oldukça kendini toparlamış bir şehir.

Şehirde mutlaka görülmesi gereken bir başka yer Çin Mahallesi. Bu alandaki gece pazarı da oldukça çekici.

Bukit Bintang adı verilen ana cadde, çok modern. 5. yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri bu caddede yer alıyor.

Şehirdeki havalimanı da oldukça büyük. İçeride hatlar arasında trenle ulaşım bile söz konusu.

Elektronik devlerinin hepsinin fabrikası Kuala Lumpur’da. Bu yüzden elektronik eşyalar Malezya’da çok ucuz, neredeyse bizdekilerle yarı fiyata diyebiliriz.. Fakat alışveriş yaparken sahte mallara dikkat!

Penang bölgesi, “uzakdoğunun silikon vadisi” diye anılan bir ada. Eskiden turistik bir şehirken artık sanayileşmiş. Denizi de bozulmuş, neredeyse çamur gibi suyu…

Kuala Lumpur’da gece hayatı, müslüman halka rağmen hareketli. Özellikle şehir merkezi, turistleri de çektiğinden, epey canlı…

Hem bir uzakdoğu ülkesi görmek, hem müslüman halktan dolayı yakın ama farklı bir kültürü tanımak hem de vize alma sorunuyla uğraşmamak istiyorsanız, Malezya tam size göre. Kuala Lumpur’da dört geceden fazla kalırsanız sıkılabilirsiniz, ama yakın olan diğer tatil bölgelerine de geçerim diyorsanız, tatilinizi uzatmanız mümkün.

www.gazella.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*