Ordu’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ordu’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ordu’ya daha önce hiç gitmemiştim, aldığım bir davet bu güzel şehri görmeme vesile oldu. 4 gün boyunca hiç durmadan Ordu’nun güzelliklerini diğer gezgin arkadaşlarımla birlikte görmeye, keşfetmeye çalıştık. Gezdiğim gördüğüm yerleri sizler için derledim.

Yason Burnu

Yason yani “Iason” Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argonotların önderidir. Yason Burnu’nun adı da buradan geliyor. Mitolojideki Altın Post efsanesi burada geçmiş. Eşsiz bir güzelliğe sahip yarım ada gerçekten görülmeye değer güzellikte. Çok eski bir yerleşim yeri olduğu biliniyor, MS ilk yüzyıllarda Giresun’da İsa’nın doğumunu kutlayan Hıristiyanların daha sonra buraya gelerek Işıklar Bayramını katıldığı söyleniyor. Buranın, gün batımını izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Zamanı gün batımına ayarlayın ve keyfini çıkarın.

Yason Kilisesi

Yason Burnuna geldiğimizde, yılların yorgunluğunu taşıdığı her halinden belli bir kilise karşılıyor bizi, Yason Kilisesi. Bölgede yaşayan Gürcü ve Ermeniler tarafından bin sekizyüzlü yıllarda yaptırılmış. 2004 yılında da restorasyon görmüş. Dışardan çok belli olmasa da içine girince fark ediliyor. Ben de kiliseye karşıdan bakan banklardan birine oturup, uzun uzun izledim ortak oldum yalnızlığına az da olsa.

Boztepe ve Teleferik

Teleferik bakımda olduğu için ne yazık ki araba ile çıkmak durumunda kaldık. Aklım teleferikte kalmadı değil L Yukarı ulaştığınızda muhteşem bir Ordu manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz, Manzarayı arkanıza alıp çektirdiğiniz hatıra fotoğrafını anılarınıza katmayı unutmayın! Tepede birkaç tane restoran var, acıktıysanız yemek yiyebilir veya manzaraya karşı çay kahve içerek yorgunluk atabilirsiniz. Teleferiğe binmesem de fiyatları hakkında bilgi aldım.

Gidiş dönüş tam bilet 10 TL, indirimli 8 TL ve tek yön tam bilet 6 TL, indirimli bilet 5 TL. 6 yaşa kadar çocuklar da ücretsiz olarak teleferikle yolculuk edebiliyorlar. Çalışma saatleri ise 09.00 23.00 arası.

Perşembe Yaylası Menderesler

Ordu’ya 100 Km mesafede bulunan Perşembe Yaylası, Aybastı ilçe sınırları içerisinde. İlçe merkezine de 17 Km uzaklıkta. Canik Dağlarının en yükseklerinde 1500 rakımda bulunan yaylada, geleneksel offroad yarışları, Perşembe yağlı güreş şenlikleri, Perşembe yaylası şenlikleri gibi etkinlikler yapılmakta. Günü birlik ziyaretlerde yaylada beslenen kuzu etleriyle birlikte manda yoğurdunun tadına varabilirsiniz.

Kurul Kalesi ve Kibele

Basamaklar gözünüzü korkutmasın. 300 basamak kadar tırmanıp, kaleye çıktığımda Kibele ana tanrıça heykelini bulunduğu yerde görme şansına eriştim. 2100 yıldır bulunduğu yerdeki son günüydü. Ordu müzesine taşınmak üzere son hazırlıkları yapılıyordu. Bu yazıyı kaleme aldığımda çoktan müzedeki yerini almıştır bile. Siz görmek isterseniz, müzede ziyaret edebilirsiniz.

Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi

Şimdiye kadar gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi. Ziyaretçilerine interaktif bir ziyaret imkânı sağlıyor. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren Karagöz Hacivat gölge oyunlarından, kalıp basmaya, topaç çevirmeye kadar çeşitli etkinliklerle 2-3 saat kadar müzede vakit geçirip geçmişe, çocukluğunuza yolculuk mümkün. Bilhassa çocuklar için çok daha eğlenceli olacağını garanti edebilirim. Tabelasında UNESCO logosunu bulunduran, ülkemizdeki tek müze olduğunu da yazmadan geçmeyeyim.

Gaga Gölü 

Fatsa Aybastı karayolu üzerinde bulunan Gaga Gölü, bölgede oluşan bir heyelan ile meydana gelmiş. Heyelanın oluşturduğu çukurlara dolan yağmur suları burayı göl haline getirmiş. Huzur veren, harika bir manzarası var. Göl kenarında bulunan Gaga Gölü ve Ruski Yemek yazan büfe minibüsten, çay ve yiyecek alabilirsiniz. Sahibi, Resul Ağabey’in ilginç hikâyesini mutlaka dinleyin. Giderseniz, benden de çok selam edin kendisine.

Ordu’nun Şelaleleri

Ordu’nun Şelaleleri saymakla ve görmekle bitmez elbet. Ben sınırlı zamanıma sığdırabildiklerime, görebildiklerime yer verip sizin için derlemeye çalıştım.

Uzundere Şelalesi ( Aybastı İlçesi )

Şelaleler farklı kategorilerde sıralanıyor, en yüksek, debisi en çok olan gibi çeşitli kategorilere ayrılıyor. Uzundere Şelalesi’nin de Türkiye’nin en yüksek şelalesi olduğu söyleniyor.  Yılın 12 ayı çağlayan şeklinde suyu akan şelalenin boyu 105 mt. Son yıllarda turizme kazandırılmaya çalışılıyor ve çok sayıda ziyaretçi çekmiş durumda. Mevsimin sonbahar olması hasebiyle ben suya girmeye cesaret edemedim, fakat yaz aylarında giderseniz soğuk suyunda mutlaka serinlemenizi tavsiye ederim. Bu sebeple hazırlıklı gidin, mayonuz havlunuz yanınızda olsun.

Karaoluk Çiseli Şelalesi ( Merkez Karaoluk Köyü )

Etrafına ne yazık ki tesis yok. Yapılsa iyi mi olur bilemem. Fakat burası da turizme kazandırılmaya çalışan yerlerden bir tanesi. Piknik yapılabilecek bir alan olarak değerlendirileceğini düşünüyorum. Bu şelalenin de serin sularında serinleyebilir, kenarında piknik yapabilirsin. Ama lütfen çöplerinizi etrafta bırakmayın.

Çatalpınar Ortaköy Şelalesi

32  mt. yükseklikten dökülen suyun sesi patikanın başına kadar geliyor. Orta zorlukta patikayı indikten sonra karşılaştığınız manzara muazzam. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan küçük göl hayli davetkâr, suya girmemek için direnmeniz gerek, fakat bu manzaraya kayıtsız kalabilir misiniz? Bilemem.

Ordu’da Ne Yedim

Pide, pide ,pide 🙂

Pidenin her çeşidini tattım. Çıtır çıtır ve gevrek pideleri yemeye doyamadım gerçekten. Aktaşlar Restoran, gezimiz boyunca en çok uğradığımız adresti. Karalahana çorbası, karalahana sarması yöresel lezzetlerin başında geliyor. Ama benim favorim menü deki adıyla “Her Türlü Pide” peşinden de sütlaç yemeyi sakın ihmal etmeyin hem de üzerinde çekilmiş bol fındıkla. Zengin menüye sahip restoranda başka lezzetlerinde tadına varabilirsiniz elbette.

Ordu’da künefe olur mu? Demeyin. Olmuş 🙂  Kabataş ilçesinde Söğütaltı Döner ve Kebab’da öyle bir künefe yedim ki Hatay’da yediklerimle neredeyse aynı lezzette. Ustası, merak etmiş azim etmiş ve yapmış. Ordu’ya bu lezzeti kazandırmış. Deneyin pişman olmazsınız.

Aybastı Perşembe karayolu üzerinde Aybastı Kent Orman İşletmesinde kilo ile kuzu eti, köfte,  manda yoğurdu yiyebilirsiniz. Şehirden uzakta ormanın içinde bol oksijen ve doğayla baş başa yemeğin tadını çıkarabilirsiniz. Konaklamak isteyenler için de birkaç tane bungalov ev bulunuyor.

Ordu’dan Ne Alınır?

Teleferiğin olduğu yerde hediyelik eşya satan birkaç dükkânın oluşturduğu bir alan var. Başta fındık olmak üzere, çok çeşitli hediyelik eşyalar alıp götürebilirsiniz.

Sagra’nın fabrikası da burada bulunuyor. Satış mağazasından tüm ürünlerini alabileceğiniz gibi, çok özel çikolatalar da satın alabilirsiniz.

Bu geziye bizleri davet eden ve Ordu’nun güzelliklerini görmemize vesile olan Ordu Valisi Sn. İrfan BALKANLIOĞLU’na, Ordu Valiliği Basın Danışmanı Mustafa SEZER Bey’e ve organizasyonu yapan Gezginin Ayakizleri Sevgili Cüneyt Durhan’a teşekkür ederim.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*