NICOLA TESLA MÜZESİ – Belgrad

Elektrikler kesildiğinde herkes Ediosun’u anar da; pek çoğumuz Tesla kimdir bilmez.. Aslında Tesla’nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direkt payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet.. Hatta o kadar ki, radyoyu Tesla’nın bulduğunu Amerikan Yüksek Mahkemeleri 50’li yıllarda kabul etmişti. Bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır; ac şebekeler sayesinde Tesla, Edison’un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur, ama onun için tüm bunlar pek basit uğraşlardır. Çünkü O; bir kaynaktan radyo frekansı gibi elektriği tüm dünyada bedava kullanabilmemizi sağlayacak buluşun peşindeydi.. Eğer yeterli destek görseydi kimbilir bugün ısınma, ulaşım, iletişim ..vb. tüm ihtiyaçları insanoğlu bedava kullabiliyor olacaktı..
Ne var ki Tesla’nın tamamlanmış buluşları bile bugünün modern dünyasını şekillendirmeye yetmiştir.
Alternatif akımın yanısıra buluşlarından sadece bir kaçını yazmak bu dehanın önemini bize gösterecektir;   Florasan lamba, neon ışıkları, hızölçer, otomobillerdeki ateşleme sistemi, radarın temelleri, elektron mikroskobu ve mikrodalga fırın..
Nikola Tesla müzesi; Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunmakta. Çok büyük sayılmayacak iki katlı bir binanın giriş katında sizleri büstüyle karşılıyor.
Peki Amerika’da yaşamış bu dahinin müzesi neden Belgrad’da?


Nikola Tesla şimdiki Sırbistan; önceki Yugoslavya’da, Smiljana köyünde (şu an Hırvasitsan sınırları içinde olsa da anne ve babası Sırp asıllıdır.) , 9 temmuz 1856` da doğdu. Babasi papazdi. Hiçbir zaman okuyup yazamamasinina ragmen, annesi halk arasinda pratik ev aletleri mucidi olarak bilinirdi. Ona göre Tesla, yaratici dahi olmaya adaydi. Papaz olması için babasının zorlamasına karşı çıkarak , genç Tesla mühendislik mesleğinde ısrar etti. Annesi de onu destekledi ,fizik ve matematikte bilgisini arttirirken Graz`daki politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Yabancı teknik eserleri okuyabilmek için, orada yabanci dil kursuna devam etti. Anadili olan sirpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayi da ögrendi.


1884 de genç Tesla, kafasında fikirlerle dolu ve cebinde 4 sentle New York’da gemiden indi. Bir yıl boyunca, uzun boylu , zayıf Yugoslav, bu yabanci ülkede açlıktan korunmak için mücadele etti. Gün geldi, çukur kazarak geçimini sagladı.


Edison, Westinghouse gibi girişimcilerle olan mücadelesini ve almayı ihmal ettiği veya başkalarına kaptırdığı icatların patentlerinin hikayesini Nikola Tesla müzesindeki 20 dakikalık video gösterisinde izliyoruz.  Müzeyi ziyarete gelenleri 15’erli gruplar halinde biriktirerek herbir icadın prototipi önünde kısa bilgilendirme ve çalışma prensibini anlatıyor müze rehberi.. Yani tek başınıza gezmiyor, bizzat müzenin görevlendirdiği rehber eşliğinde interaktif bir 45 dakikalık bilim gezisine şahit oluyorsunuz.


Nikola Tesla’nın külleri de bu müzede bir kapta camın arkasında bulunmakta. Ölümünden yıllar sonra yakılarak huzur bulması için ailesinin isteği üzerine doğduğu topraklara getirilmiş. (Kendisi hiç evlenmemiş hatta hiçbir bayanla ilişki yaşamamış olduğu söylenmekte; ailesinden kasıt akraba çevresi)
Tesla müzesi Hafta içi 10:00-17:00 arası hafta sonları 10:00-13.00 arası ziyaretçilere açık. Yürüme mesafesiyle Belgrad’ın en merkezi yeri olan “RepublicSquare” e 15 dk. uzaklıkta olup, müze; mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde en üst sıralarda olmalı. Giriş 350 Dinar (3 euro) civarı.  Daha ayrıntılı bilgi ve müze adresini internet sitesinden edinebilirsiniz.(http://www.tesla-museum.org/)


Hiçbir kadına el sürmemiş, vejeteryan, insanlarla tensel temasta bulunmayan, dokunursa da hemen ellerini yıkayan, yaşamının son dönemlerinde kendisine elektro akım uygulayan bir kişilik
olan Tesla, para yönetiminde hiçbir zaman başarılı olamadı. Hayatının son yıllarını borçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirdi. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli’nin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesla’nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konuldu.
Tesla hayatını insanlığın yararına adamış ve bunu hiçbir karşılık beklemeden yapmıştır. Tüm hayatı boyunca bir kadına bile ayıracak zamanı bulamamış ve hiç kimseyle birlikte olmamıştır. Günümüz teknolojisinin temellerini oluşturmuştur. Çoğu bilim adamı: Tesla gibi bir mucit olmasaydı teknolojinin bu denli gelişmesinin imkanı olmadığını söyler.
Modern hayatı borçlu olduğumuz Sırp asıllı mucit bugün 100 Sırp dinarının üzerine basılı resmiyle Sırbistan’ın haklı gururu olmaya devam etmekte..

6 yorum

 • Corto_Turco dedi ki:

  Bence Belgrad’daki en ilginç, en görmeye değer yerlerden biriydi Tesla Müzesi. Keşke daha fazla zaman ayırabilseydim. Belgrad’a gidenler mutlaka ziyaret etmeli.

 • arkutbay dedi ki:

  Temalı yazıları seviyorum ve işte güzel bir temalı yazı . Bu yazının geleceğini söylediğinizden beri bekliyordum . Artık alıştığımız bir sıkıntılı (!) dahi öyküsü . Bugünlerde yaşasaydı bir eli yağda bir eli balda olurdu herhalde . Bence Belgrad’ı görmek için en önemli neden . Paylaşımınız için çok teşekkürler .

 • arkutbay dedi ki:

  Sevgili Corto Turco ile aynı anda aynı şeyleri yazmışız 🙂

 • NEŞE dedi ki:

  Sayenizde ilginç bir şahsiyet tanıdık…Çok eskilerde adını duyduğum Tesla gerçekten sıra dışı bir kişilik.Çocukluğumda evimizdeki lambalı büyük radyonun markası “Tesla” idi….Sırbistan ın gereken önemi verdiğini görmek de beni mutlu etti…teşekkürler..

 • karablacksea dedi ki:

  Teşekkürler yorumlarınız için.

 • Brkp dedi ki:

  Oldum olası hep ilgimi çekmiştir Tesla. Gitmek istediğim nadir balkan ülkelerinden biri olmuştur Sırbistan Tesla’ya ev sahipliği yapmakla… ABD’nin el koyduğu dökümanlar arasında yapay deprem, volkanik patlama, elektromanyetik bomba ve daha nice kritik buluşların olduğu iddia edilir. Renk kattınız yazınızla. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*