Nepal’de Nirvana’ya Erişmeden Önce..


                          

Dünyanın en yüksek 10 tepesinden 8’ini barındıran, dünyanın en yüksek başkentine sahip Çin ile Hindistan arasındaki bu küçük ülke gerek doğası gerek tarihi ve dinsel dokusu ile bambaşka bir tatil rotası.


 


Katmandu


 


Katmandu etkileyici bir şehir, dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri. Katmandu’dayken kendinizi zamanda yolculuk yapıp yüzyıllarca geriye gitmiş gibi hissediyorsunuz. Bu tarih boyunca değişmeden kalmış şehir hala yaşıyor.


 


Şehrin merkezi Durbar Meydanı inanılması güç bir güzelliğe sahip. Küçük küçük, bir sürü tapınak, sağa sola koşuşturan insanlar… Tüm bir günü geçirmek için uygun bir yer. Ancak sadece şehir merkezini ve insan yapısı yerleri gezmek Katmandu’nun % 1’ini keşfetmiş olmak demek. Çünkü tüm vadi bir doğa harikası ve keşfedilmeyi bekliyor.  


 


Swayambhunath (Maymun Tapınağı), Pashupatinath adlı Hindu tapınağı ve Bodhnath mutlaka gezip görmeniz gereken yerler. Thamel şehrin turistlere ayrılmış bölümü gibi… Konukevleri, restoranlar, barlar ve yüzlerce turizm acentesi… Nepal’ın çeşitli yerlerine düzenlenen geziler, kültürel turalar ve dağ yürüyüşleri için bu acentelerle anlaşabilirsiniz.


 


Swayambhunath (Maymun Tapınağı)


 


Şehrin dışında ufak bir tepenin üzerinde kurulu olan Swayambhunath (Maymun Tapınağı) Nepal’ın simgesi olarak biliniyor.  Milattan önce 6. yüzyılda inşa edilmiş bu tapınak, budanın her yana bakan gözlerini tasvir ediyor. Yapı son derece görkemli ve şehirden yürünerek doğu tarafından ulaşılabileceği gibi taksi ile de gidilebilir. Maymun Tapınağı olarak da adlandırılmış olmasının sebebi tepede yaşayan pek çok maymun. Tapınağın terasında Budistlerin saat yönünde yürüyerek çevirdikleri dua-tekerlekleri yer alıyor. Budistler bu büyük bakır tekerlekleri çevirerek hayat ile ölümün döngüselliğini ortaya koyarak dua ediyorlar.


 


Tapınağın Stupası ve üzerindeki gözler Nepal denilince akla ilk gelen şeylerden. Stupa’nın her bölümünün bir anlamı var. Beyaz taban yeryüzünü, sırası ile diğer katmanlar su, ateş ve havayı sembolize ederken, 13 halka Nirvana’ya ulaşmada kat edilen 13 bilinç ve bilgi seviyesini gösteriyor. 


 


Pashupatinath


 


Katmandu’nun 5 kilometre doğusunda bu Hindu tapınağının adı Şiva’dan geliyor. Çünkü Tanrı Şiva’nın adlarından biri de Pashupati Hindu mitolojisine göre. Tapınak Hindular için haç yeri. Hemen yakınındaki Bagmati Nehri kıyısı ölü yakma yeri olarak kullanılıyor. Tapınağın bazı bölümlerine Hindu olmayanların girmesi yasak ama nehir kenarında uygun izleme noktaları bulunmakta. Nehirde yıkanan, daha sonra ölüleri yakılan Hinduların külleri yine bu kutsal nehre bırakılıyor. İzlenilmesi ilginç ama bazen kötü etkileyen bir ritüel.


 


Bodhnath


 


Bernardo Bertolucci’nin Küçük Buda adlı filminin setindesiniz. Ya da Nepal’in en büyük Budist ibadet merkezinde. Şehrin dışında sessiz, huzurlu bir yer burası. Büyük bir kompleks aslında. Pek çok tapınak, kursal mekan var içinde. UNESCO’nun dünya mirasına eklediği bu büyük yapı, Swayambhunath (Maymun Tapınağı)’a bir yürüme mesafesinde. İçeride dua eden Budistleri izlemek oldukça etkileyici.


 


Dağ Yürüyüşleri ve Uçuşları


 


Ülkede diğer bir önemli turistik faaliyet ise kültür ya da dinle değil, sadece doğa ile ilgili Himalaya dağları, Everest Tepesi ve pek çok doğa harikası vadiyi ister bir rehber eşliğinde önceden belirlenmiş tehlikesiz parkurlarda yürüyerek, ister uçakla gezebilirsiniz. Farklı bütçelere göre farklı seçenekler mevcut.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Dağ yürüyüşleri sırasında yükseklikten ve basınçtan kaynaklanan sorunlar yaşayabilirsiniz.


*Nepal’de özellikle kent merkezlerinde kirlilik çok fazla. Hatta çoğunlukla korkutucu boyutlarda.


*Nepal iklimi sebebi ile Haziran – Ağustos ayları arasında muson yağmurları ile harap oluyor. Yollarda bozulmalar, toprakta kaymalar meydana gelebiliyor.


*Şebeke suyu yerine şişe su için.


*Sokaklarda dolaşan maymunlar sevimli ve cana yakın görünebilir ama hele etrafta bebek maymunlar varsa oldukça tehlikeli ve saldırgan olabiliyorlar.


*Şehirler arası yolda kavislerin ve virajların çokluğu yahut araçların manevra kabiliyetinin azlığı sebebi ile sıklıkla kaza oluyor.


 

3 yorum

  • gelmedi-rukiye dedi ki:

    Anlatım çok güzel ama keşke birkaç kare resim ekleyebilseydiniz. Kaleminize sağlık…

  • gulliblecow dedi ki:

    katmandu yerli halkın çaylarını,yak yağlarını buraya getirip satmak için himalayalarda müthiş bir yolculuğun hikayesinin kenti.teşekkürler.

  • travelerbug dedi ki:

    Kasımda nepale yapacağım seyahat öncesi iyi geldi yazınızı okumak:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*