NEPAL GEZİSİ İPUÇLARI

NEPAL
Nepal’ e gidecekler için kısa notlar yazarak bilgilendirmek istiyorum. 10 günlük Nepal seyahatimiz boyunca elde ettiğim bilgileri paylaşmanın yararlı olacağı düşüncesindeyim.
Öncelikle uçuştan başlayalım . THY nin direk seferleri var (İstanbul -Kathmandu ) ama alternatiflere göre oldukça pahalı .
Alternatif olarak air arabia İstanbul dan Sharjah (Dubai ) aktarmalı seferleri var. Saatleri uygun, gidişte hemen hemen hiç beklemiyorsunuz. Dönüşte ise birkaç saatlik bir havaalanı beklemesi çok yormuyor. Direk THY ile seyahat etmenin konforu farklı tabii.
Kathmandu ya inince Nepal e giriş için vize almanız gerekiyor. Yanınızda 1 adet fotograf olması gerekir yoksa oradan biraz zaman harcayarak çektirebilirsiniz. 25 USD vize parası olarak alınıyor.
Vize için 2 adet form veriyorlar , onları dolduruyorsunuz , bir fotoğraf ve 25.- USD yi vize servisine veriyorsunuz . Kalacağınız süreye göre müracaat masası değişiyor. Masaların önünde zaten yazıyor görebilirsiniz.
Vizeden sonra artık Kathmandu ya inebilirsiniz. İner inmez çok şaşıracaksınız. Havaalanı çıkışı bizim eski Topkapı otogarı gibi. Eksiği yok fazlası var.
Kathmandu da oteller konusunda maalesef beklediğinizi bulamayabilirsiniz. Otellerin çoğu çok berbat durumda. Belki birkaç tane düzgün otel vardır. Ama onlarında pahalı olduğu söyleniyor.
Nepal çok ucuz bir ülke. 10-50 dolara gecelik kalabilirsiniz.
Yemek keza çok ucuz. Dışarıdan bir şeyler yememeğe bakın zira rahatsız olabilirsiniz. Biraz araştırınca düzgün restaurantları bulabilirsiniz.
Biz Kathmandu da Tamel bölgesinde kaldık. Burası şehrin merkezi. Eminönü gibi düşünün. Kalabalık ve çok fena karışık bir trafik var. Trafik akışı İngiltere gibi soldan. Trafikte çok fazla korna sesi var. Toza duyarlı kişilerin yanlarında bol miktarda maske götürmesi tavsiye edilir. Çünkü Kathmandu da aşırı şekilde tozlu bir havaya sahip. Aynı zamanda sık sık elektrik kesintisi oluyor.
Kathmandu da gezilecek yerler; Durbar Square, Monkey Temples (Maymunlar tapınağı ) , Boudnath Stupa (Budha nın gözü tapınağı), Bakthapur,Patan ve Thamel bölgesi.
Kathmandu dışında Himalayaları gözlemleyebileceğiniz Nagarkot var. Ve Kathmandu dan biraz daha düzgün Pokhara şehri. Dağların yanıbaşında ve Fewa gölü kenarında yerleşik. Burayı tavsiye ediyorum. Görmenizde yarar var. Aynı zamanda yamaç paraşütü yapılabilir.
Diğer görülmesi gereken bir bölge Chitwan milli parkı. Kanolarla nehirde dolaşmak , ormanda bir saat fillere binmek ve filleri yıkamak gibi keyifli seçenekler var.
Ayrıca 200 USD ye kıyarsanız Kathmandu da 18 kişilik uçaklarla Everest ve diğer dağları görebileceğiniz bir tur var. Son derece keyif verici bir tur. Yaklaşık bir saat sürüyor.
Nepal de alışveriş açısından , bütün ünlü markaların her türlü çeşidinin çakması var ve ucuz. Ama pazarlık yapılması gerekiyor.

Saygılarımla.

2 yorum

  • arkutbay dedi ki:

    Gezdiğiniz yerleri duyunca ipuçlarından daha fazlasını , hatta tüm yumağı görmek istiyor insan . Merakla bekleyeceğim .

  • gulliblecow dedi ki:

    Güzel pratik bilgiler. Ayrıca keyifli anlatımınız yazılarınızın daha uzun olmasını istiyor ve yaptığınız benzetmeler okuyanı (beni) keyiflendirdi. Teşekküler nepal için yazdıklarınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*