NEPAL-(4 )“NAMASTE” –KATMANDU-HANUMANDHOKA DURBAR SQUARE-“KUMARİ” 2012

    Ana sayfaAsyaNepalNEPAL-(4 )“NAMASTE” –KATMANDU-HANUMANDHOKA DURBAR SQUARE-“KUMARİ” 2012
Sabah kahvaltıdan sonra dağ yollarından Katmandu’ya döndük. Öğlen olduğu için karnımız acıktı. Katmandu’ya daha önce gelen arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre buranın Pizza Hot’ı çok meşhurmuş. Belki de sürekli Nepal yemeklerinden sonra alışıldık bir tat olduğu içindir.İki kişi 1500 Nepal rupisi ödüyoruz. Katmandu’nun nispeten modern bir caddesinde bulunuyor. Türk Hava Yollarının bürosuna da rastladık. Sanıyorum buraya İstanbul’dan direk uçuş var. Gerçekten lezizdi pizza. Ama bu yemeğe kadar özellikle açık su içmemeye gösterdiğimiz özeni bozduk modern görünce. Ne olduysa bundan oldu. Midelerimiz mahvoldu.Bir taksi ile otele döndük.

Bu arada Katmandu’da köpekler dikkatimi çekti.Çok güzeller.Bu arada Nepal çayını almayı da ihmal etmedik.Çarşının içinden yürüyerek Katmandu’nun meydanına geldik. Yolda özellikle demir ve ağaç işçiliği yapan küçük dükkânları gördük. Nepal’in özellikle ağaç işçiliğinin kullanıldığı pencereleri, kapıları meşhur. Gerçekten de o kadar güzeller ki insan bir sanat eserini seyreder gibi hayran hayran binalara bakmaktan kendini alamıyor. İşin ilginç tarafı bunların tarihte kaybolmamış olması. Halen yapılmakta. Hani bizde nerdeyse parmakla sayılacak ustalar burada her yerde. Aynı şekilde demir işçiliği… Dökme demirden kapı kolları, küçük heykeller ve daha buna benzer bir yığın eşya… Güzel yapıların üstünden orasından burasından geçen teller, nasıl yaparsanız yapın fotoğraf karelerinde yer alıyor.

Tarihî bir yeri gezerken kendinizi orada yaşıyor farz edersiniz ya burada hepsi birbirine karışıyor.1500’ lü yıllarda yapılmış bir binanın aynı yeni versiyonunda ya da bu evlerin içinde bir Nepalli aile yaşıyor. Rüya gibi. En ilginç olan ise Nepal’i koruduğuna inanılan, saflık ve temizliği temsil eden çocuk tanrıça KUMARİ’nin burada yaşaması. Kumari’nin yaşadığı saray kare biçiminde. Kapısı bir avluya açılıyor. Kırmızı tuğlalar ve el oymalarıyla nefis pencereler. KUMARİ zaman zaman pencereden bakıyor. Bize de yüzünü gösterdi.Ama fotoğraf çekmek yasak. Tabi kapıda satılan Kumari’nin resminin bulunduğu kartpostalları da söylemek yerinde olur. Girdikten hemen sonra 6 ya da 7 yaşlarında kırmızı tonların hakim olduğu abartılı makyajıyla KUMARİ çıkıp halka bakıyor.Bir dakika kadar.Oyuncak bebeğe benziyor.Kumari’ nin seçimi şöyle oluyormuş: Ülkedeki 3 ya da 5 yaşlarında kız çocuklar arasından rahipler tarafından seçiliyormuş.Gözleri mavi ya da siyah ,dişleri beyaz,küçük ve biçimli dili olan,güzel sesli,düzgün vücutlu,kolları ince uzun,elleri zarif… gibi özelliklere sahip olmalıymış. Ayrıca o güne kadar hiç yaralanmamış, yani kanının bir zerresinin bile akmamış olması gerekiyormuş.Burcu bakımından iyi özellikler taşımalıymış.Ayrıca korku gibi duyguları taşımaması şartmış.Ergenliğe eriştiğinde ise Tanrıçalığı bitiyor ve ailesinin yanına dönüyormuş.Ama onunla kimse evlenmek istemiyormuş.Zira bir adam onunla evlenirse bu, adamın genç öleceğini gösteriyormuş.Bilmem artık Nepal halkı çocuklarının Kumari olması için ne kadar uğraşıyor.

Her şey inanca bağlı. Avlunun en alt kenar süslemeleri ilgimi çekiyor. Bunlar hayvanların çiftleşmesini gösteriyor.Taş oymalarla yapılmış.Güvercinlerden tutun gergedanlara kadar her hayvanın bu durumunu gösteren süslemeler var. Meydan UNESCO Dünya Kültür Mirasları korumasında. Girişteki kulübeden biletlerimizi aldık. Kişi başı 750 Nepal rubisi. Ne olur ne olmaz kontrol olabilir diye düşündük. Her yerde olduğu gibi bir rehber yanımıza geldi. Biz de biraz daha fazla bilgi alabiliriz ve bizi durmadan yanımıza gelecek olan seyyar satıcılardan korur düşüncesiyle kabul ettik. İngilizce biraz Almanca biraz Fransızca her dilden bir anlatım dinledik.Binaların özellikle çatılarında kumaş kullanılması bana çok ilginç geldi.Alanda pek çok tapınak var.KASTHAMANDAP,SİVA ve PARVATİ Tapınakları.Şiva ve Parvati’nin pencereden bakan büstleri var.Trailokya MOHAN ,MAJU DEVALİ,BHAGWATİ Tapınakları,BASANTAPUR KULESİ, meydanın sonuna doğru meyve ,sebze satıcıları.HANUMAN’ın örtülü heykeli.Rehbere göre HANUMAN Maymun tanrı karşısındaki tapınaktaki KAMASUTRA ağaç işlemeleri görmesin diye yüzü örtülmüş.Güldük. Çıkışta para karşılığı geleneksel giysileri ile fotoğraf çektiren Hindular var. Ne söylersek söyleyelim, rehber bizi gene de KAŞMİR satan bir dükkâna götürüyor.

Ayrıca bir boncuk kolye çıkarıyor. Önce 700 avro diyor biraz sonra 50 dolara razı oluyor. Kaşmiri nereden alırsanız alın bir diğer satıcı önce aldığınızın sahte olduğunu söylüyor.Anlamak şart.Çıkışta bir bisiklet taksiye atlayıp otele dönüyoruz.Otel sahibinin bir turizm acentesi var.Bizimle NEPAL BHOUTAN ve TİBET turları yapmak istiyor.Bakalım. Türkiye’den bir türlü alamadığım bilgileri onlardan alma fırsatı yakalıyorum. Çok sıcakkanlı insanlar. Uçağımız üçte kalkıyor.

Havaalanına gidiyoruz. Delhi aktarmalı FortCochin’e gidiyoruz. Yazıma devam edeceğim.

4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*