Nemrutta iki gün, bir gece..

   Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer denilen Nemrut dağına gitmek için çok fazla bir bütçeye gerek yok. Kimsenin gözü korkmasın. Adamlar taa Kanadadan gelmişler, biz Malatya’dan gidecek olduk ve 40 yıllık Malatyalılar daha hiç ziyaret etmemişler bile. 2007 yılında sadece 60YTL ye Malatya İnönü Meydanındaki Turizm Bürosu’ndan temin edeceğiniz bilete dahil olan hizmetler şunlar: Nemrut dağının eteklerine ulaşım + Otelde konaklama + aşam yemeği ve sabah kahvaltısı +  gece ve sabah dağın zirvesine ulaşım + Malatyaya dönüş. Artık siz de bir zahmet gidin görüverin J 


   Öğleden sonra 2-3 gibi panelvandan bozma bir dolmuş ile yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Güneş Motel’e geldik. Zirvenin eteğindeki tek otel burası. Bizle beraber kalan bir de Amerikalı çift vardı. Odalar basit tek gece konaklamak için gayet ideal. Girişe bir tezgah atmışlar üzerinde de hediyelik götürmek için kilden yapılmış heykelcikler satılıyor. Bunlar dağın zirvesindeki büyük heykel başlarının birer örneği. Zeusu birisi almış bile, bakın yerinde yok..

   Akşam karanlığını beklerken vakit geçirmek için biraz gezinmek istedik ve otelin hemen yamacından yürüyüşe başladık. ABD’li astronotların ayın yüzeyinde çekilen fotoğrafları vardır ya işte sanki bizde o kraterlerin arasında dolanıyormuş gibi hissettik. Sadece kuru otlar ve tüf tepeciklerinden oluşan patikada bir saat kadar ilerledikten sonra geri döndük.


  Vakit de gelmişti, dolmuşumuz bizi 15 dakikalık yolculuktan sonra tepeye ulaştırdı ve güneşin batmasından 1 saat kadar önce tepeyi inceleme fırsatımız oldu. Resimlerde ve TV de görmekten bambaşka o atmosferi solumalısınız gerçekten de dağın zirvesinde heykelleri ve başlarını görünce büyülenmemek mümkün değil. Bu arada bize, elimizi kolumuzu sallayarak gelmenin ezikliğini yaşatan Kanadalı turist kafilesinden bir ablamız, orada göremediği bir tableti sordu. Bakarmısınız kadındaki meraka.. onlarca heykellerden ve tabletten sonra bilgi edindiği ve yerinde görmek istediği bir tableti soruyordu.. bu da ders oldu ve bir daha ön araştırma yapmadan ve bilgi edinmeden bir yere gitmedim. Heykel başlarını vinçle yerlerinden kaldırmanın çaresini yanlarını delmekte bulan yetkililere anlam veremediğimi belritmeden geçemeyeceğim..Güneşin batması 10 dakika kadar sürüyor. Heykellerin bir kısmı dağın bir yamacında güneşin batışını uğurlarken sabah da doğuşunu karşılamaya diğer kısmı diğer yamaçta bekliyor. Sakın fotoğraf çekeceğim derken bu kısa anları kaçırmayın. Bırakın bu işi profesyönel fotoğrafçılar yapsın. Zaten giderseniz, tepede çadırlarda kalan ve özel teleskopik makinelerle çekim yapan elemanları da görürsünüz.


Sabaha karşı 5 gibi karanlıkta otelin sahibi odamızın kapısını tıkattı. 15 dakika içinde hazır olduk ve battaniyelerle birlikte yine zirveye dolmuşla gittik. Bir renk cümbüşü ile yine Nemruttan heykel başlarıyla, turist kafilesiyle birlikte yeni güne, hoş geldin dedik. Şanslıysanız karşıkı dağların yamacında bulut olmuyor ve temiz bir şekilde ufuk çizgisinden dağların silüeti ile güneşin siyah-kızıl-sarı hallerini görebiliyorsunuz.. 1 saat kadar daha vakit geçirdikten sonra sabah kahvaltısını yapmaya ve geri dönüş hazırlıkları için devasa heykel başlarına ve minik piramit tepeciğine veda ettik.


11 yorum

 • cnr_mtnt dedi ki:

  mayıs ayı içerisinde arkadaşlarla rota belirledik güneyden karadenize gitmeyi planlıyoruz.. rotamızda nemrut ta bulunuyor.. gitmeden nemrut yazısı okumayı düşünüyodum.. şimdiden başlamış oldum.. teşekkürler..

 • rome_o dedi ki:

  nemrutu ilk defa bu şekilde görüyorum genelde dedğin gibi bir nemrut dağı pozu vardır ve hep o sahne akıldadır .

 • Zeynep dedi ki:

  Nemrut dağının kendine özel bir güzelliği olduğuna eminim ve ben de gitmek ve güneşin doğuşunu ve batışını izlemek isterim güzel bir yazı ve fotoğraflar eline sağlık

 • enise dedi ki:

  Çok hoşuma gitti yazınız.Fotoğraf konusun da sana katılıyorum,çekim yapayım derken anlık görüntüleri kaçırıyor insan, çünkü başıma geldi.Ayrıca Velit beye de katılıyorum fotoğraflarınız değişik açılardan çekilmiş çok çok güzel ellerinize sağlık.

 • abt_smyrna dedi ki:

  Merak ettiğim noktalardan birini yansıtmanıza sevindim.
  Fotoğraflarda gayet aydınlatıcı teşekkürler.

 • YukselYilmaz dedi ki:

  Güneşin dünyada en güzel batıp, doğduğu yerdir burası, Nemrut. 1998 Kasım ayında güneşin batışını izledikten sonra ayrılamamışytım oradan. Gece karanlıkta ne kadar esrarengiz görünüyordu o heykel başları. Geceyi uyku tulumunda geçirip, sabah güneşin doğuşunu izlemek de tarif edilmez bir güzellikti. Herkese tavsiye ederim! Elinize sağlık, bence mutlak gezilmesi gereken, çok güzel bir yeri kaleme almışsınız…

 • Bepanthol dedi ki:

  Keşke daha fazla fotoğraf bizimle paylaşsaymışsınız. Yazdıklarınızdan dolayı çok meraklandım. İnternette daha fazla fotoğrafa ulaşabiliriz belki ama sizin o ruhla çekmiş olduğuuz fotoğraflar daha anlamlı olacaktı.

 • bosfor dedi ki:

  Kısa,güzel bir yazı ve etkileyici foto lar,teşekkürler.

 • karablacksea dedi ki:

  Tesekkürler yorumlarınız için. Nemruta dair anlatılacak çok şey var ancak birebir görülmesi gerekir diye düşünüyorum. Hiçbir fotoğraf tam olarak orada bulunma hissini vermiyor.

 • SuSKuN_44 dedi ki:

  merhabalar.ben osman aydın adıyaman nemrut dağında turizm işletmeciliği yapıyorum. nemrut dağı tanıtımınız için teşekkür ederim ama orda yazdıklarınız bir kısmını galiba araştırmadan yazmışsınız.doğru olmayan bilgiler tespit ettim lütfen küçük bir araştırmadan sonra bilgilerinizi yenileyiniz. iyi çalışmalar dilerim

 • NEŞE dedi ki:

  Görüntü olarak benim kaldığım otele çok benziyor,2000 yılında bir başka isimle hizmet veriyor olabilir diye düşünüyorum,çünkü dağın eteklerinde tek bir otel olduğunu biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*