MOZAİK CENNETİ ANTAKYA MÜZESİ

                             Binrota ailesi müzeler dizisine başlayınca imrendim doğrusu. Bende kendimce sizlere ezan sesiyle, çan sesinin karıştığı, hoş görüyle bütünleşmiş, her tarafından tarih fışkıran, yemyeşil beldeleriyle dillerden düşmeyen,  Antakya Cumhuriyet Meydanında, Asi nehrinin kenarında ki “ANTAKYA ARKEOLOJİ MÜZESİ”ni anlatmak istedim.


                          Müze 1939 yılında hizmete açılmış. Müzenin için de 35 binden fazla eser bulunmakta  olup, müzenin darlığı nedeniyle de çoğu eser depolarda, bazıları ise bulundukları yerde üstü kapatılarak saklanmakta. Müze mozaik eser zenginliği ile Tunus’tan sonra Dünya’nın ikinci, Türkiye’nin ise birinci müzesi. Dev boyutlu mozaikler, zamanın Bizans ve Roma evlerini süslemekte imiş. İkinci müze ilavesi ise St.Pierre kilisesinin önüne düşünülmekte ancak, ödenek yokluğundan gerçekleştirilemiyormuş.


                          1930’ lu yıllardan beri Reyhanlı karayolu üzerinde bulunan “Tell Açana” höyüğünden yapılan kazılarda her yıl 10 civarında eser müzeye kazandırılmakta, uzun yıllardır da sürdürülen kazılar, 50 civarında kazı yerinde tüm hızıyla devam etmekte.


                          Müzeye gelen eserlerin çoğu yemyeşil mesire yeri olan Harbiye’den bulunup, getirilmiş.


                            Müzede 17 bin 894 adet Arkeolojik,984 adet Etnoğrafik, 14 bin 388 sikke, 421 adet tablet, 373 adet mühür ve baskısı,77 adet ise el yazması bulunmakta.
                            Müzeye sekiz YTL ödeyip girdik. Duvar süslemelerini boyları yüksek olduğundan müze duvarlarıda yüksekti. Sanırım sekiz oda dolaştık. Bu kadar çok eser daha geniş mekanda sergilenmeliydi. Aynı durum Gaziantep müzesi için de geçerli. Avrupadaki müzelerle kıyaslayınca elimizdeki değerlerin kıymetini bilememek üzüntü veriyor. Eserlerin yapıldığı zaman ve imkanları düşününce insanın hayretten ağzı açık kalıyor. Ancak, dünyanın ikinci büyük müzesinin daha temiz daha bakımlı olması gerektiğini düşünüyorum.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10


11 – Roma ve Bizans dönemine ait Mozaik eserler


1

2

3

4


5 – Roma ve Bizans dönemine ait heykellerKullanılan EşyalarSüs EşyalarıRoma ve Bizans dönemine ait sikkeler


1

2


3 Lahitler


1


2 – Müze BahçesiBilgiler internet
Resimler Enise…

 

27 yorum

 • rome_o dedi ki:

  sevgili enise memleketim antakya yı yazmış olman beni çok sevinridi . dediğin gibi antakya halkının ruhuna sukunet ve barış işlemiştir. bunun en önemli sebebide 3 dinden insanların huzur içerisinde yüzlerce senedir yaşamasıdır.
  isanın havarilerinden st pierrin ilk kiliseyi antakyada oluşturduğunu (mağra kilise) ve hristiytan kelimesinin tarihte ilk olarak antakyada kullanıldığını söylemek isterim .

 • enise dedi ki:

  Sevgili Velit bey sitede müze yazılarını görünce bende dayanamayıp müze yazısı hazırlayayım dedim.Ancak Hatay gezi yazımı daha düzenleyemedim,yazdığımda ilgilenirseniz çok mutlu olurum.Teşekkürler.

 • rome_o dedi ki:

  sevgili enise sen antakya yazısı yaz ben zevkle okurum ayrıca antakya ile ilglilli bildiklerimi de sana iletmekten memnun olurum

 • cnr_mtnt dedi ki:

  iki yıl yaşadığım şehir ve her gün önünden geçtiğim müze.. bir kere gidebilmiş olmanın ve fotoğraf çekememiş olmanın burukluğu var içimde.. ellerinize sağlık çok güzel fotoğraflar paylaşmışsınız..

 • Özlem1001 dedi ki:

  Sevgli enise,ne kadar değerli eserler var bu ülkede, sadece bu değerlerin yeterli bilincinde değil herkes, dediğin gibi. Resimlerde görüldüğü kadarıyla ışık durumu bu tür bir müze için fena değil, yalnız mimari yönden daha uygun ve çekiçi yapılması gerekirde gibime geliyor. 1 numaralı resimin ifadesi çok güzel bence (çocuklusu), o çok eski zamanlardan kalma aile rölyefleri modern portre fotoğraflarına benzemiyor mu? Yazın ve fotoğrafların için teşekkürler!

 • mctumer dedi ki:

  sevgili enise hanım, güzel ülkemin henüz göremediğim ender köşeleriden biri… sevgili serhatla birlikte müzwe yazılarımızın sişzi teşvik etmesinden büyük mutluluk duydum elinze sağlık

 • m2hyt dedi ki:

  çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık…

 • abt_smyrna dedi ki:

  Bol fotoğraflı sıcak bir yazı olmuş.

 • hburcu dedi ki:

  Biraz yurtiçinden biraz yurtdışından müzeler turundayız bu hafta binrotada. Ellerinize sağlık sevgili Enise ablacığım.

 • eceak dedi ki:

  Paylaştığınız için teşekkürler:)

 • MIYU dedi ki:

  Ellerinize sağlık, ne güzel anlatmışsınız. Çok seneler önce gezmiş ve de eserlere hayran kalmıştım. Tekrar gidip gezesim geldi 🙂

 • enise dedi ki:

  Sevgili;Müge,Ece,Burcu,Hayat,Buğra,Özlem,Caner ve de Cengiz bey yazıma gösterdiğiniz ilgi için hepinize tek tek teşekkür ederim.

 • EYLÜLADA dedi ki:

  Antakya Müzesi’ni gezdiğimde (sanırım 1983) daha çocuktum ben. Ama çok etkilendiğimi hatırlarım > O zamanlar bahçede sergilenen dev bir mozaikteki insan figürünün gözleri, ister 2 m sağdan bak, ister soldan, ister tam karşıdan sürekli seni (bakanı) takip ederdi. Büyük bir ihtimal halen de ediyordur. // Kazılarla birlikte, her yıl 10 kadar yeni eserin müzeye kazandırıldığını ise bilmiyordum. Anlaşılan tekrar gitmek gerek ve bu seyahate en çok, kız kardeşi Antakya’da yaşayan Eda sevinecek. // Müzeler konusundaki Avrupa kıyaslamana katıldığımı bilmelisin. // Ablacım; Issırmalık torununla birlikte seni çok öpüyorum. Hatay genel ve özellikle mutlaka gittiğini düşündüğüm Harbiye’nin güzelliklerini anlatacağın yeni yazını merakla bekliyorum.

 • enise dedi ki:

  Oğuz’cum Aralık ayı Müze gezilerinin bol yazıldığı ay dı.O güzel yazıların içinde benim yazımada zaman ayırdığın için teşekkür ederim.

 • bosfor dedi ki:

  Mozaikler çok güzelmiş,elinize sağlık.

 • enise dedi ki:

  Kesinlikle size katılıyorum sevgili Boran teşekkür ederim.

 • Zeynep dedi ki:

  güzel bir anlatım olmuş ve fotoğraflar ise birbirinden güzel elinize sağlık

 • enise dedi ki:

  Sevgili Zeynep tesekkür ederim.

 • Honeyseller dedi ki:

  Sevgili Enise Hanm,martta hataya gideceğim.Bu yazın benim ön rehberim olacak…..

 • enise dedi ki:

  Sevgili Oktay’cım,isabetli karar olur, mutlaka gidilesi-görülesi yerler.Teşekkür ederim.

 • abidindemir dedi ki:

  Bu aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler…

 • enise dedi ki:

  Sevgili Abidin bey ilginize teşekkürler…

 • TALYA dedi ki:

  2008 yazında Diyarbakır,Hasankeyf’ten başlayıp, G.Antep,(elbette hayran kaldığım Mozaik müzesi dahil)İskenderun,Hatay’ı(mozaik müzesi dahil) ,bu coğrafyaları ilk defa gezmiştim.Dünya’nın sayılı müzelerini de gören biri olarak G.Antept’teki Mozaik büzesi beni büyüledi.Biz de de olabiliyormuş dedim.Bundan yıllar önce İstanbul’daki Habitat görüşmeleri için gelen Devlet Başkanları için bu değerli mozaiklerin yerlerinden sökülerek İstanbul’a getirilmesine şiddetle karşı çıkanlara nasıl hak verilmezmiş..Gurur duyduğum bir müzemiz olmuş.Sonrasında Hatay(dünyanın 2. büyük olduğunu bilmeme rağmen(O ünvanı ben Antep müzemize verdim bile)müzesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı, buruklukla karşıladım.Paylaşımınız için teşekkürler.Neredeyse heryerini gezmeme rağmen bu güne kadar hiç ülkemden yazı yazmadım,belki bunu bu yazınız değiştirir.Sağlıcakla nice gezilere…

 • enise dedi ki:

  Sevgili Şeref bey ilginize teşekkür ederim.Bu yerleri sizin kaleminizden okumak keyif verir.Bekliyoruz….:))))

 • everest dedi ki:

  Çok güzel olmuş Enise abla… Fotoğraflar gerçekten çok açıklayıcı… Eline sağlık…

 • melkelebek dedi ki:

  antakyaya sirf bu muze icin gitmek istiyorum gitmisken guzel yemeklerini de yerim tabi
  sagolasiniz

 • haylaz dedi ki:

  fotagraflarını cektigin müzede 35 bin eserin ve bunların sadece 3 binin sergilendigini bilyormusun antakyada gezilecek cok yer var müze sadece biri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*