Mostar Köprüsü Hakkında Bilgiler

Mostar Köprüsü nerede diye merak edenler için; Mostar Köprüsü Bosna-Hersek’in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerindedir. Hırvatlar nehrin batısında, Müslümanlar ise doğusunda yaşamaktadır. Savaş sırasında şehirden ayrılan Sırplar ise bir daha geri dönmemiştir. Mostar şehrine Bosna-Hersek’ten gidiyorsanız eğer otobüsle Mostar’a ulaştığınızda yürüyerek bile Mostar köprüsüne gidebilirsiniz. yol boyunca devam ettiğinizde bitiminde ki yer sizi köprüye çıkaracaktır.

Araba ile geldiyseniz eğer yakınlarda park edip yine yürümenizi tavsiye edeceğim çünkü köprüden araç geçisi kesinlikle yok yada köprüye giden cadde araç trafiği için açık değil. Mostar Köprüsü hakkında bilgiler notunuza nerede ve nasıl gideceğinizi eklemeyi unutmayın.

Mostar Köprüsü Yüksekliği

Neretva Nehri’nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edilmiş. Köprü inşaatında 456 kalıp taş kullanılmış. Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanılmış ve böylece bir gelenek oluşmuş geleceğe göre; şehrin erkekleri düğünden önce eşlerine cesaretlerini ispatlamak için köprüden nehre atlıyorlarmış. Hala aynı amaç için kullanılıyor mu bilmem ama kendim gidip gördüğüm sıra da turistler için para karşılığı köprüden atlayan bir kişi vardı. Hem de mevsimi önemsemeden kasım ayında suya atlamıştı. 

Bu arada Mostar Köprüsü yüksekliği su anlamında kışın daha yüksek yazın daha alçak bir su seviyesinde seyrediyor. Yani atlayış yapmaya kalkarsanız eğer bunu kesinlikle göz önünde bulundurarak gidin derim.

Cesur gezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*