Mısır’da Mısır’lı gibi otobüs yolculuğu


 


Mısır’dayız….5 gezgin Kahire’yi fethettikten sonra artık Aswan’a doğru yola çıkma zamanı geldi…ama biz gezgin olduğumuz için 5 yıldızlı gemilerle Aswan’a gidemeyiz bizim Mısır’lı gibi seyahat etmemiz Onlar hangi araca biniyorsa O araca binmemiz O şartları yaşamamız lazım…kararlıyız, 15 saate yakın sürecek yolculuğumuz için otobüs şıkkını seçiyoruz bu seçenekte de turistlere hizmet veren firmaları değil Mısır’lılara hizmet veren mütevazı bir firma seçiyoruz…her şey bir anı, bir tecrübe diyoruz…Otobüse 1 gün önceden bilet almak istiyoruz ama öyle bir uygulama yok…yetkili: “yarın gel otobüs kalkmadan önce biletini al  diyor “ya kalmazsa?” diyoruz “benim problemim değil diyor” haklı !! buluyor ve dediği gibi ertesi gün otobüs kalkmadan önce gidip biletimizi alıyor ve otobüse biniyoruz. Biner binmez her koltuğun yukarısında bulunan hoparlörlerden sonuna kadar açılmış bir ses düzeyi ile “Kuran” okunmaya başlıyor.. “din” kurallarının ülkemize göre daha ağırlıklı olduğu Mısır’da bu uygulama bize garip gelmiyor “yolculuğun kazasız belasız geçmesi için dua okunması olabilir bir uygulama” Seyahat başlıyor saatler geçiyor aynı kaset 15 saat boyunca sesi hiç kısılmadan “Kuran” okuyor…. İnanılmaz bir tecrübe…Şubat ayındayız gündüz 20 derecenin üzerinde olmasına rağmen çöl soğuğu ilerleyen gece saatlerinde kendini fazlası ile hissettiriyor..donuyoruz


ama gezginiz her şarta hazırız…otobüs mola veriyor.. otobüsün yavaşlaması ile birlikte içeriye giren birisi üzerimize gofret ve meşrubat atıyor!! Bunun değişik bir ikram mı olduğunu anlamadan otobüsten iniyoruz mola verilen yer ideal !!.. halletmemiz gereken iki konu var..birincisi  tuvalet yok…çözüm gece karanlığında bilmediğimiz tarlalara doğru ilerlemek: ama görev tamam… ikincisi içecek kapalı su yok ama alternatifi var..  içerisi Nil’den doldurulan insan boyunda çömleklerdeki su..ben içmiyorum ama daha koyu gezginlerimiz içiyor bu görev de tamam…otobüse bindiğimizde atılan gofret ve meşrubatların bize satıldığını anlıyoruz!! Para vermeyip iade ettiğimizde satıcı oldukça sinirleniyor “söylene söylene” geri alıyor…Bir süre sonra otobüsün gece seyahati esnasında farlarının yanmadığını fark ediyoruz, Mısır’da araçların tasarruf ederek her zaman far yakmadığını biliyorduk ama şehirlerarası farklı olur diye düşünmüştük; farklı değilmiş…üşümemiz azalsa yüksek sesli dua’ya rağmen sızacağız ama pek mümkün değil, neyse seyahat bitiyor ve iyi atlattık diyoruz….hayır atlatamamışız!!! 1 gün sonra bacaklarımızdan yukarı çıkan bir böcek veya benzeri bir şeyin bütün bacaklarımızı ısırdığını anlıyoruz…yaralar su topluyor ve 1 aydan fazla süre geçmiyor….ama gezginiz olabilir!!! Aynı yolculuğu 3 gün sonra aynı şartlarda (tecrübe nedeni ile bu kez farklı olarak: böcekler için çoraplarımız pantolonun üzerine çekerek) tekrar yapıyoruz !! Bu hikayenin anafikri: Sizde 5 * gemilerle Mısır’ı gezmeyin bizim gibi gerçek Mısır’ı keşfedin


Kendimize soruyoruz :                 pişmanmıyız?:                           asla !!


bir daha olsa yaparmıyız? :       evet          o zaman sorun yok!! J


 


Diğer geziler,  Mısır gezi detayları ve tavsiyeleri www.gezilerimiz.com sitemizde…bekleriz… 


 


Doç.Dr.Engin ERSÖZ ve 4 gezgin arkadaşının 10 günlük Mısır macerasından…


 

5 yorum

 • eceak dedi ki:

  Yazınızı zevkle okudum, Mısır merak ettiğim ülkelerden biri. İleride benim de gezi planımda yer alacak ama sizin kadar cesur olabileceğimi sanmıyorum. Sizi takdir ettim:))

 • borae dedi ki:

  çok sıkı bir otobüs yolculuğu olmuş… sevgiler

 • rome_o dedi ki:

  gerçekten güzel gezi olmuş .
  mısırda otobüs yolculuğu kendi başına bir macera olsa gerek

 • cherryblossomgirl dedi ki:

  iki uc arkadasim misira gitmis ve pisman olmuslardi bu yazinizdan sonra fikrim degisti, duzenli ve guzel fotograflariniz icin ayrica tesekkurler.

 • mctumer dedi ki:

  gidenlerden mısır hakkında öyle hijyen hikayeleri dinliyoruzki 5* lı gemi turu ile bile gitmeye çekiniyoruz. Ha, çok steril yaşamıyoruz belki ama pis bir mısır sivrisineğine ya da salmonellasına da kurban olmak istemem. mısır….. çok istiyorum ama hala ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*