Mind The Gap

Yağmur, sis, yeşil, düzen, düzgün yollar caddeler, sorry!, kaleler, gotik yapılar, underground, Piccadilly, Covent Garden, Soho, Çin Mahallesi, iki adımda bir pub, club, müzeler, sergiler, sokaklarda sanat, gece 12’ye kadar metro ile kaldığın yere döndün döndün dönemedin sabah ilk tren (olmadı şansını zorla night bus), kraliçenin kuğuları, genç bayanlar hala lady di, yaşlılar hala elizabeth, her ırk her tür insan, İstanbul’a benzeyen bir kaos ama sanki ordakiler daha mutlu ???

Büyük Britanya ya da Birleşik Krallık, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşmaktadır. Türkçede İngiltere derken aslında çoğunlukla Büyük Britanya kastedilir. Aslında İngiltere, Büyük Britanya’nın sadece bir bölgesidir.


 


İngiltere’nin başkenti olan bu şehir aynı zamanda Batı Avrupa’nın en büyük şehirlerinden ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Thames Nehri üzerinde yer alan şehir oldukça köklü bir tarihe sahip. Yüzyıllardır dünyanın politik, kültürel ve finansal başkenti olagelmiştir.


Peki; Londra’da ne yenir, ne içilir, nerelere gidilir?

British Museum:
Dünyadaki en ünlü müzelerden biridir, British Museum tarih öncesi çağlardan modern çağlara kadar birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır.
Buckingham Palace: Buckingham Sarayı kraliçe ile Edinburgh Dükünün Londrada’ki evi olup 1837 yılından beri kraliyetin Londrada resmi olarak kaldıkları yerdir.
Natural History Museum: Big Bang’den bugün devam etmekte olan kuvvetlere kadar dünya tarihinin öyküsü. Harika dinozor iskeletleri de var!
Trafalgar Square: Buluşma noktası, kutlama merkezi. İstanbul’un Taksim’i
Hyde Park: 350 dönümlük alana kurulu Londra’nın merkezindeki en büyük parktır. Speakers köşesi düşünce özgürlüğü ve açık tartışma için bir buluşma yeridir
Science Museum: buharla çalışan motorlar ve Apollo’nun Komut Modülü de dahil olmak üzere 18. yüzyıldan günümüze kadar bilimsel konuları içeren gerçek bir müze.
National Gallery: 1230’dan 1900 yılına kadar 2.300’ün üstündeki resim ile National Gallery Avrupa’daki tüm önemli resim okulunun çalışmalarını kapsamaktadır ve birçok sanatçının başyapıtına ev sahipliği yapmaktadır.
Madame Tussaud’s Museum Marie Tussaud tarafindan kurulmustur. Bir cok unlu kisinin bal mumundan heykelleri bulunmaktadir.
Londra Kulesini, Big Ben, St Paul’s Katedrali hepsi de birbirlerine yakın yerlerdedir.
Gardening Club (Covent Garden) Restaurant ve Club; önce jazz sonrasında pop music…
Ayrıca merkez Waterloo’ya varmadan önce tren yolculuğu sırasında harika yerlerden geçiyorsunuz.
Bunlardan en güzelleri kraliçenin Buckingham dışında kaldığı Winsor ve Richmond; gidip görülecek yerlerdendir.


4 yorum

 • Kedim dedi ki:

  Sizin yazinizla henuz tanistim. Puanlar emekleri taclandirir.

 • EYLÜLADA dedi ki:

  İlk paragrafı çok beğendim; gayet başarılı bir “punchingball” denemesi. Bu yüzden virgülleri de kaldırmalısınız ki, tüm paragraf bir solukta okunsun: Sözler, sözcükler, çağrışımlar, betimlemeler, tanımlamalar hepsi birbiri içine geçsin.

 • cherryblossomgirl dedi ki:

  açıkçası, ben de çok kullandığım için, ben de ilk paragrafı beğendim bu yazıda. yeni yazılarınızı da bekliyoruz, daha çok sizin deneyimlerinize dayanan, kendi sözlerinize dayanan yazılar olursa tercihimiz elbette ki. gezi yazılarımızın kıvamında bilgi verici, kıvamında deneyim ve duygu içeren yazılar olmasından mutluluk duyuyoruz, sevgiler…

 • tandemege dedi ki:

  mind the gap adım atar duyduğun ilk anons tu the tube ‘ deki : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*