Medrese

MEDRESE“Medrese” Saraybosna’da insanı şaşırtan unsurlardan biri.

Birinci şaşırtan şey, “Neden Sarayovaya Saraybosna diyorsunuz?” sorusuydu.
Çünkü Sarejova “Saray Ovası” demek ve bu şehir Osmanlıların Balkanlarda kurduğu en büyük şehirdir. Sanırım Türkler özbeöz Türkçe olan ve şehre kendi verdikleri isimdeki ova kelimesini, Slavik dillerdeki soy adlarında kullanılan yapı zannetmeye başladıktan sonra Saraybosna demeyi seçtiler. Oysa bütün dünya Saray Ovası anlamındaki türkçe ismi Sarajevo olarak kullanıyor.

Medreseye dönecek olursak, bizde Osmanlı ya da Selçuklu medreselerinin eğer korunabilmişse, artık kurumsal olarak değil ama, mimari olarak birer tarihsel öge haline geldiğini hepimiz biliyoruz. En çok, içinde çay kahve nargile içilen mekanlar olarak yaşayabiliyorlar. Ama Bosna’da bu tarihsel öge işlevsel olarak da hala yaşıyor. İşte bu da bizim algılarımızı yoklayıp, bizi şaşırtan başka bir ögedir. 

Saraybosnanın Osmanlı katmanını hala yaşatan ve koruyan merkezi Başçarşıyı gezerken, “Şimdi size medreseyi gösterelim” dediklerinde, sizin ayaklarınız doğrudan eskiyapıya yönelecektir. Ama orası bir çeşit sergi alanı olarak kullanılmaktadır ve doğal olarak bu durumu yadırgamayacaksınız. Aynı bahçede asıl medrese binası bu eski yapının sağında kalan modern binadır. Bu nedenle medrese burası değil, sağdaki yeni bina dediklerinde anlayacaksınız durumu..Medresenin turistik bir showrom değil yaşayan bir eğitim kurumu olduğunu..

Modern binanın görülmesi gereken bir özelliği yok tabi, ama medrese eğitimi bu yeni binada devam etmektedir ve resmi olarak buradan mezun olanlar üniversiteye devam edebilmektedirler. Bosna’da din hayatı ve din görevlilerinin hayatın içindeki yerleri de kesintisiz olarak yaşanmış bir din eğitimine dayalı olarak Türkiyedeki algı ve gerçeklerden farklı bu nedenle. 
 
Fotoğraf, yeni ve eski medrese binalarının arasında çekildi. Yalancı bir HDR uygulaması yaptım. Bence böyle daha güzel ve etkileyici oldu.

11 yorum

 • rome_o dedi ki:

  aramıza hoşgeldin . çok güzel bir anlatım olmuş .ben amatör fotoğrafçıyım ne zaman siteye fotoğraf meraklısı gelse seviniyorum .özellikle bosna olmak üzere balkanlardaki osmanlı izlerini çok merak ediyorum .

 • maliho dedi ki:

  HDR numarası nedir bilmiyorum ama fotograf çok güzel çıkmış. 🙂

 • kvuran dedi ki:

  Yorumlar için teşekkür ederim. Ben de fotoğraftan pek anlamıyorum ama HDR farklı pozlama süreleriyle çekilen birkaç karenein dijital ortamda birbiri üzerine geçirilmesi numarası. Yalancı dediğim de, elinizdeki fotoğrafı bu işi yapan bir programa aktarıp işi biitirmek. Program sizin için eldeki malzemeye ışık gölge verip farklı kareler üretiyor ve kötü bile olsa fotoğraflarınıza böyle hava veriyor.

 • maliho dedi ki:

  Super, bu işi bende öğrenmem lazım 🙂 teşekkürler bilgi için

 • kvuran dedi ki:

  Dynamic-Photo HDR programı ile başlangıç yapabilirsiniz. Daha çok bulut katmanları ve gökyüzündeki detayların belirgin olmadığı fotoğraflarınızla denemeler yapın. Varsayılan ayarları yavaş yavaş karıştırarak devam edin. Bence çok güzel fotoğraflar elde edeceksiniz. Sonra daha prodesyonel takılmaya başlarız değil mi..

 • kvuran dedi ki:

  Dynamic-Photo HDR programı ile başlangıç yapabilirsiniz. Daha çok bulut katmanları ve gökyüzündeki detayların belirgin olmadığı fotoğraflarınızla denemeler yapın. Varsayılan ayarları yavaş yavaş karıştırarak devam edin. Bence çok güzel fotoğraflar elde edeceksiniz. Sonra daha profesyonel takılmaya başlarız değil mi..

 • chupachups dedi ki:

  türkler ve avrupada ki izleri yaz yaz bitmez .ben sadece macaristanda türk izlerine şahit oldum daha yolum uzun anlaşılan

 • Zeynep dedi ki:

  hoşgeldin bu güzel ve sade anlatım için teşekkürler

 • MIYU dedi ki:

  hoşgeldin, minicik tadımlık ama çok hoş bir yazı ile başlangıç yapmışsın, çok da güzel olmuş, umarım devamı yakındır 🙂

 • Binrota dedi ki:

  Binrota.com’ a ilk yazınızla hoş geldiniz. Bu paylaşımınız için teşekkür ederiz. Yeni yazılarınızda görüşmek üzere…

 • cise dedi ki:

  kısa ama güzel bir paylaşım kalemine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*