LÜBNAN: Bu ülkede ne gam, ne tasa var…


Evet bu ülkede gam, tasa yok.Şehir güzel.Yaşam güzel.yemekler güzel.Hele hele kızları hepsinden güzel.
Ara ara yıkılmuş binaları görmessek, bir zamanlar burada şiddetli çarpışmaların olduğuna kimse inanmaz.
Ne güzel.Artık müslüman  ve hıristiyanlar barış içinde yaşıyorlar.
Temennimiz dünyaya…
Sevgili gezginler yaptığım orta doğu ve Kuzey Afrika gezimin 2. durağı Lübnan hakkında bilgiler aşağıdadır.

ÜLKEYE GİRİŞ


Eğer Suriye – Şam’dan Lübnan – Beyrut’a geçiyorsanız


 


     Dolmuş                    400SP(otobüs) veya700SP(taksi)


Şam===>Şam-Somali Term. ======>Lübnan-Beyrut


(Otobüs  terminalinin biraz ilerisinde taksi durakları var. Ben pazarlık yaparak 450 SP taksi ile gittim. )


NOT: Suriye Vatandaşları, Suriye’den bir başka ülkeye geçerken; ( Örneğin; Lübnan-Beyrut’a geçerken ) gümrüğe varmadan önce bir markete uğrayıp 10 $=500 SP sınırda göstermek üzere bir kart satın alıyorlar. Taksi şoförü beni de almam için zorladı ama ben bu karta ihtiyacım olmadan geçtim.


 


LÜBNAN GENEL


1 ) VİZE: Türkler vizeyi sadece Türkiye’deki Lübnan Konsolosluklarından alabiliyorlar.( 35$ ). Suriye de yeni Lübnan elçiliği açıldı. Belki oradan da alınabilir.( En iyisi Elçiliği arayıp sormak. ) Ama Türklere, Suriye – Lübnan sınırında vermiyorlar, diğer ülke vatandaşlarına veriyorlar. Hem de 20 $ .Yine Lübnan’da karşılaştığım Türk bayan daha önce hava alanında vize parası 10 $ ödedikleri halde bu gelişlerinde havaalanında hiç ücret ödemediklerini söyledi. Kara yolu ile gelenleri daha paralı düşünüyorlar herhalde.. J


2) MEVSİM : Mart, Nisan , Mayıs gezmek için en uygun aylar..


3 ) ŞEHİR İÇİ ULAŞIM: Her istediğin zaman her yere taksi bulabiliyorsun. Tek kişi olduğunda pahallı, ama gruplar için daha uygun oluyor. O nedenle eğer tek kişiysen aynı yöne gidecek olan turistlerle anlaşıp taksi tutulabilirsiniz.


Yine hiçbir yerde dolmuş beklemiyorsun. Fiyatları makul ve hızlı. Otobüsler ise ucuz ve yavaş


4 ) KONAKLAMA: Ben gezi sitesi aracılığı ile tanıştığım; harika, dürzi bir ailenin yanında misafir oldum. Aynı zamanda iki İsveçli genç kızlar da site aracılığı ile misafirdi. Nefis ev yemekleri yedik. Bana da misafir olacaklarına kesin söz aldım. Zaten misafirim olmazlarsa rahat edemem. Unutmam mümkün değil onları.


5 ) YEMEK: Lübnan’da nohut, bakla, çok yetiştiğinden çok tüketiliyor. Patateslerinin tadı nefis…


6 ) DÖVİZ: 1 $= 1:500 pound ( gerçi değiyor ama Lübnan genelde pahallı bir şehir.)


* Lübnan’a ve Beyrut haritalarını herhangi bir büyük otelden ücretsiz alabilirsin.


* Lübnan’da hafta sonu tatili diğer Arap ülkelerinden farklı olarak cumartesi – pazar günleri.


* Bayanların çoğu; çok yüksek topuklu ayakkabı ve dar giysiler giyiyorlar. Çok ta makyajlılar. Ama yakışmamış da denilemez. Bayanları çok bakımlı demek daha doğru olur.


* Kenan Mirzalıoğlu’nun dizisi Beyrut’ta çok izleniyor. 


LÜBNAN’UN GEZİLECEK YERLERİ


1 – BEYRUT ( En az 4-5 gün gerekiyor)                              * Gezilecek yerlerin bazıları dağınık, direkt halk taşıtı olmadığından ya taksi tutacaksınız ya da otostop yapmak zorundasınız.( eğer grupsanız taksi tutmak daha mantıklı ama tek olunca oldukça pahallı oluyor.) Eğer dolmuşla gidecekseniz yola çok erken çıkmalısınız.


* Halkı zengin ve yaşamın tadını çıkarmayı biliyorlar. Oldukça yardımseverler de…


* Beyrut Arap ülkesinden çok Avrupa şehri gibi. Çok modern.


 


BEYRUT’UNGEZİLECEK YERLERİ


 ŞEHİR İÇİ


SOLİDERE (DOWNTOWN )

Bir zamanlar Hıristiyanlarla, Müslümanların çarpıştığı şimdi bu özgürlük alanında, şık kafeler, restorantlar, alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Hele o kafelerin gecesini de kesin görmelisiniz.


* Parlemoento ve Meydanı


* Ömer Camii ve Yeni Camii


* Tarihi Yunan Ortodoks ve Katolik Kiliseleri (St George Kadetrali ), Ermeni Kilisesi


* Birleşmiş Milletler Binası (The United Nations ), Başbakanlık binası


* Saifi Village: Buraya yürüme mesafesinde, çok şık alış – veriş merkezi ve sokağı var. Çok bakımlı evleri ve sokak heykelleri ile çok şirin.

EŞREFİYE  ve JİMAZYE MAHALLELERİ

Yine Downtown’a yürüme mesafesinde, harika eski evlerle dolu olan bu yerleşim merkezlerini görmelisiniz. Fotoğraf çekmesini sevenler için doyumsuz kareler var… Her gezimin sonunda ne kadar yorgun olsam da bu eski evleri tek tek gezdim.


* Ulusal Müze: Eşrefiye Mahallesi sınırları içinde ama ben gittiğimde onarımdaydı. Dış binası bile harikaydı.Yine yakınlarda diğer bir müze vardı ama ben diğer turlardan sonra uğradığımdan, geciktiğimden onu da göremedim.

RAOUCHE ( SAHİL KESİMİ )


Yine Downtown’dan yürüyerek inebileceğiniz daha çok Müslüman kesimin bulunduğu yerleşim yeri. Akşam saatleri sahil boyu cıvıl cıvıl oluyor. Lübnan halkının kültürünü de burada görebilirsiniz. Kadın – erkek birlikte elma nargilesi içtiği kafeler hep dolu oluyor. Günün yorgunluğunu çıkarabileceğiniz, dinlenebileceğiniz, eğlenebileceğiniz sahil boyu…2.gün: BAALBEK -KSARA – ZAHLE – ANJAR


           Bld. Otobüsü veya Dolmuş( 1000 P )  

  Beyrut==========>Cola Otobüs Teminali  
                                       
                                        
                                  otobüs( 6000 P )
 Cola Otobüs Term.============> BaalbekVeya;


                                 4000 P        
Cola Otobüs Term. ======> Chutura                     

             3000 P
Chutura====> Baalbek( aktarmalı gidebilirsiniz.)

 
BAALBEK

Romalılardan kalma, dünyanın ikinci büyük Roma dönemi harabeleridir. Ülkenin ilk kurucuları, Fenikelilerin memleketi Lübnan’ın güzel geçmişinin en önemli göstergeleri burada yer almaktadır.


Arkeolojistlere göre dünyada Roma dışında ki en önemli dini merkezlerden biri sayılıyor.


Çok ama çok güzel…


Baalbek’in girişi ücretli. Ben kaçtığım için ücretini bilemiyorum.


Dönüşte yine direkt Beyrut’a dolmuş bulabiliyorsunuz. Veya aktarmalı dönebiliyorsunuz. Yani taksi tutmaya gerek yok.


KSARA


Şatura’ dan hemen sonra aynı yol üzerinde KSARA’ da şarap şatosuna gidip nefis şaraplardan tadabilirsiniz. Rehberlerle içerisini gezdiriyorlar. ( Giriş ücretsiz.)ZAHLE


Biraz daha ileride, çok yakın, yöreye has beyaz taştan evleri ile ünlü Zahle’ ye de uğrayabilirsin. Dağın tepesine doğru çıkarken nehrin her iki yanında resterontlar da afiyetle yemeğinizi yiyebilirsiniz.Not : Bu iki yer aynı yol üzerinde ve çok yakın olduğu için; eğer dolmuş bulamazsanız çok rahat otostop yapabilirsiniz.


ANJAR


Anjar harabeleri görülmeye değer , çok şirin Ermeni Köyü.Şatura’ dan direkt Anjar’a dolmuş yok.Tutturabildikleri fiyatla taksi var. En iyisi Şatura’ dan dolmuşla Anjar yol ayrımına kadar git.Buradan Anjar’a yürüyebilir veya otostop yapabilirsiniz.( 2 km ).


Harabelerin giriş kapısı alt tarafta. Çok rahat üst taraftan, duvarların üzerinden geçerek gezebiliyorsunuz. (Burada iyi bir örnek vermediğimin farkındayım, ama yazımdaki bazı tüyolar; sadece ekonomik gezmek zorunda kalacak gençlerimiz için masum öneriler. Affola… )
3.gün: SAİDA _ SOUR( TYR ) (Beyrut’ un güneyi )            500-1000P                                                                
Beyrut ==========> Cola Otobüs Term. 

                            Küçük Dolmuş (2000 P )
Cola Otobüs Term.===========> SaydaÖnce Sayda’ya oradan Sur’a gidebilirsin. Veya direkt Sur’a gidip ( 2000 P) Dönüşte Sayda’yı gezebilirsin.


Her iki şehirde Osmanlıdan kalma sıcaktan korumak amaçlı; dar sokaklarında ki yaşam çok ilginç. Birazda kirli olmasa daha güzel olurdu.. Ayrıca iki şehirden de denize girebiliyorsun.


 


SAYDA


* Kale, Ömer Camii


* Sur içindeki evler, Sabun müzesi, Palace of Dibare, Han Fraji


* Filistin Mahallesi: Filistinden gelen mültecilerin yaşadığın yerleşim merkezi


Buraya şehir merkezinden dolmuşla gidebilirsin. Filistin mahallesini gezmek serbest. Tepeye çıkıp şehir manzarasını seyredebilirsin.


Ama El Hilve ( Filistin Kampı ) nı gezmek istiyorsan mahalleye yakın askeriyeden izin alman gerekiyor. Bana tanıdığım olmadığı gerekçesi ile vermediler.


 


         Dolmuş ( 2000 P )


Sayda ==============> Sur ( Try )


(Sur’dan Beyrut’a direkt en son araba saat 10.00 da )


 


SUR


* Dolmuşun son durağına yakın Roma harabeleri var. (Giriş ücreti 6000 P ) Pek değmez. Ama bu harabelerin ilerisinde;


* Daha büyük Roma Harabeleri var. İçinde dünyanın en büyük Hipodromu var.Bu harabelerin çevresi pek korumalı olmadığından giriş kapısına varmadan yer yer açılmış tel örgüden girebiliyorsunuz.


* Hemen harabelerin altındaki plajdan denize girerek yorgunluğunu atabilirsin. Denizi çok güzel.Not: Eğer zamanınız kısıtlı ve Beitdine Sarayı’nı da görmek istiyorsanız ki kesinlikle görmeniz de gerekir ; bu gezinize aynı yol güzergâhında olduğu için katabilirsiniz.


 


3.gün: BEİTDİNE SARAYI,  DEİR AL QAMAR ,  JAHLİYEH RİVER


 


Beyrut Cola Otobüs Garajı=========> Buaglin


Eğer buradaki Jahliyeh Nehir kıyısına gideceksen şehir içinde nehre giden yol ayrımında inmelisin. Buradan nehir kıyısına dolmuş olmadığından nehre piknik yapmaya giden özel arabalara rica etmek zorundasın. Ben; nehri çok güzel olduğu söylenen bu bölgede değilde nehrin Jahliyeh kasabasından geçen bölgesini gördüm.


Eğer nehir kıyısına gitmeyeceksen Buagline’nin çıkışında Beitdine kavşağında in. Beitdine sarayı çok yakın. Zaten kavşakta taksi bekliyor.Taksi yoksa bile çok sayıda özel araba geçiyor.

BEİTDAİNE SARAYI ( AMİR AMİNE=EMİR BEŞHİR SARAYI )

Dürzü lidere ait olan bu harika sarayın özellikle mozaikleri görülmeye değer.


Sarayın kapısından çıktıktan sonra aşağı doğru yürü. Maalesef yine taşıt olmadığından ya taksi tutacaksın ya da otostop yapmak zorundasınız.


DEİR QAMAR KASABASI


Çok güzel taş evleri, restoranları, müzesi, camiisi, vs. olan harika bir kasaba.


Yine buradan Jahliyeh River’e gitmek için, fazla uzak olmadığından direkt taşıt yok. Ama dolmuşla Kafarhem – Sertabal kavşağında in. Oradan taksi veya otostopla Janbie’ye direkt gidebilirsiniz.

JALİYEH NEHRİNİN KIYISI

Nehir kasabanın çıkışında ve merdivenlerden inerek ulaşılıyor. Gerçekten çok güzel. Piknik yapan birçok aile var. Lübnan halkının yaşamını da yakından görebilirsiniz. Hele nehrin oluşturduğu gölcüklerde yüzmek harika. Mayomuzu unutmayalım.


Beyrut’a geri dönerken;


                         Taksi (1500P)                               
Jambie kasabası ==========> Kaferhem kavşağ 

                               Otobüs ( 2000 P )
Kaferhem kavşağ ==============> Beyrut


Veya buradan tekrar Buagline’ye dönüp oradan Beyrut’a geçebilirsin.


 


4.gün :JEİTA GRATTO MAĞARASI- FACRA (Beyrut’un dağlık kısmı )

JOUNİEH SEMTİ > (HERİSSA TEPESİ)-BYBLOS(Beyrut’un kuzey kısmı )

     
Beyrut====> Dora otobüs istasyonu===> Jounieh


Jonieh şehrine girerken köprünün hemen sağ alt yanında yukarıya doğru giden yokuş yolun başında in. Zaten taksiler hazır bekliyor.( 4km ) Biraz daha yürürseniz dolmuş bulma şansınız var.


JEİTA GRATTO MAĞARASI

Şehir merkezine 10 dak bu doğa harikası mağara iki katlıdır. 9 km lik 1. katında su damlalarının ve doğadaki minerallerin mükemmel bir uyumla yaptığı; heykel kadar etkileyici sarkıtlar vardır. Mağara giriş ücreti 12 $. Önce teleferikle üst mağara geziliyor. Trenle aşağı inilip 2. alt Mağara botla gezilip; aşağı doğru çıkışa gidiliyor.2 saatlik muhteşem bir gezi .Yalnız mağara içinde fotoğraf çektirmiyorlar.


Not: Eğer Facra’ya gideceksen Jeito Gratto’ya varmadan önce; Facra yoluna inip taksi ile gitmen daha mantıklı.JOUNİEH


Beyrut’un 20 km kuzeyinde yer alan sayfiye semtidir. Jeita Gratto’dan Jonieh’deki teleferik istasyonuna gelip, teleferikle ( 7.500 P = 5 $ ) Harissa Tepesine çıkabilirsin. Tepeye kara yolu ile de çıkabiliyorsun. Tepede bulunan Meryem Ana heykeli ellerini açmış şehri kucaklarken buradan Beyrut manzarasını izleyerek dinlenebilirsin..


Yine buraya yakın Beyrut’un ünlü casinosu Liban’ı ziyaret edebilirsiniz. Tabii ayrı bir günde gece gelip görmek çok farklı. İçerdeki şaşaaya inanamayacaksınız.


Zaten şık yerlerin, plajların, eğlencenin bol olduğu Junieh (Junye ) ve Kaslık semtinde daha çok Hıristiyan kesimi yaşıyor.


Deniz’e girmek istiyorsanız bu turda mayolarınızı almayı unutmayın. Plajlar harika

Byblos’a giderken Dog River’da şavaşa katılan ülkelerin anıtlarını görebilirsiniz.


Not: Eğer Tripoli ( Trablus ) üzerinden Şam’a geri dönmeyeceksen bu tura Beyrut’a yarım saat uzaklıkta ki Byblos’u katabilirsin. Yoksa Tripoli’ye giderlerken de ayrı bir günde gidebilirsiniz.


BYBLOS

Hıristiyanların kutsal kitabı İncil’e ismini veren ve dünyadaki insanların yaşamaya ilk başladıkları yer olarak bilinen harabeler görülmeye değerdir. Giriş ücretli.


Tipik Akdeniz kasabasını andıran taş evleri, küçük limanı, leziz deniz ürünlerini yiyebileceğiniz deniz kenarındaki balık lokantaları ( en ünlüsü Pepe’nin balık lokantası )ve geleneksel çok şirin çarşısı var.


Yine Fosil Müzesinde 75 milyon yıl öncesinden kalma balık fosillerini görebilirsiniz.


Mutlaka görmeniz gereken  biblo gibi bir yerleşim merkezi. Gecesi de ayrı güzel.


 


                                                                                                                                                                    Beyrut==> Charles Helou otobüs Term.==> Tripoli


 


Ben Beyrut – Dora Otobüs İstasyonundan bindiğim otobüsle Tripoli’ye geçtim.


 


5.gün:TRİPOLİ ( Trablus )


Sayda’ ya benziyor. Fazla albenisi yok. Lübnan’ın 2. büyük şehri. Müslüman kimliği ağırlıkla hissediliyor. Osmanlı döneminden kalma tarihi saat kulesi merkez sayılır, Buraya yürüme mesafesinde Kuyumcular Çarşısı ve onlarca çeşit doğal sabunun satıldığı Sabun Han gezilebilir. Deniz kıyısına da inebilirsiniz.


 


Artık Lübnan’ dan Suriye – Şam’a geçiyoruz.


                            Sadece taksi var
                         ( 500 Suriye Lirası )


Lübnan -Tripoli ==========> Suriye – Lazkiye


                                    91 kmNot: Ama Tripoli’den Suriye’ ye ( Şam’a, Homs’a ve Halep’e ) otobüs kalkıyor.


Ayrıca Suriye – Şam – Somari otobüs terminalinden Lübnan’a ( Beyrut’a Stura’ya, Tropoli’ye) otobüs var.


 


Artık Suriye ve Lübnan gezimizi tamamladığımıza göre Ürdün’e geçebiliriz.


 


                       Otobüs(500 Suriye Poundu) 
                           veya Taksi(700 SP)


Şam Somari Term.======>Ürdün–Amman                  


 


Şam’dan Amman’a iki otobüs var. İlki 8.30 da. Ben 500 SP taksi ile anlaştım. Daha rahat ve hızlı.Takside fıyatta da pazarlık yapabiliyorsun.


 


Ürdün gezi yazısında buluşmak üzere .


Sevgiyle….         Bezem
Beyrut – Solidere
Kafeler harika

Beyrut – Saifi Village alış veriş merkezi
Beyrut – Eşrefiye veJimazye mahelleleriBeyrut – Ermeni Kilisesi
Beyrut – Ömer Camii
Beyrut –  Yeni CamiiBeyrut – Camii ve kilise yanyana


Beyrut Sahili ve Filistinli gençlerBurası savaştan önce bir sinemaymış.
Savaş evleriLübnan – Sayda – Kalesi
Lüban – Sayda –  Limanı

Lübnan – Sayda – dar sokaklarLübnan – Satda – Han Fraji
Lübnan – Sayda – sabun müzesi
Lüban – sayda – Palace of Dibaneden bir kesit
Lübnan – Sayda – dünyanın en büyük hipodramı

Lübnan – sayda – Filistin Mahallesi


Lüban – BaalbekLübnan – Anjar – Ermeni Köyü
Lüban – Zahle


Lübnan – Ksara – Şarap Evi

Lübnan – Jeita Grotto mağarasının bahçesindenLüban – Jonieh – Harissa Tepesi
Lüban – Byblos

Lübnan – Beitddine SarayıLübnan – Deir Al Qamar Kasabası
Lübnan – Jahliyeh River
Çok özlediğim Beyrut’lu ev sahiblerim
Ve diğer iki İsveç’li misafirlerLübnan – Tropoli – Saat Kulesi
Lübnan – Tropoli – Çay ocağı
Lübnan – Tropoli – Kuyumcular Çarşısı


Lübnan – Tropoli Sabun Han
Lübnan – Tropoli – Sahil
  


 


 

10 yorum

 • aslinda dedi ki:

  sınırda gösterilmesi gereken belge ya da kart markette mi satılıyor? Nasıl yani? :))

 • bezem dedi ki:

  Selam
  Suriye’den Lübnan’a kara yolu ile geçerken, sadece Suriye vadandaşları için Sınıra yakın belli bir markatte boş kart 10$ asatılıyor.Suriye vatandaşları bu kartı doldurup sınırı geçerken göstermek zorundalar.Beni de almam için zorladılar ama almadım.Sınırı da sorunsuz geçtim.
  Sanırım yabancılar için gerekmiyor.

 • abt_smyrna dedi ki:

  Valal yine bilgilendirici bir seyahat yazısı olmuş. Bölgeyi bende çok merak ediyorum bir gün cesaretimi toplayıp çıkıcam yollara : )

 • butun_2882 dedi ki:

  Ama keşke bir de fotoğraf olsaymış.Canlandırmada zorluk yaşadım…

 • rome_o dedi ki:

  sevgili bezem bu şekilde ne kadar bilgin varsa bize lazım 🙂 lübnana seneye turumuz olacak bu yazı iyi oldu ..

 • maliho dedi ki:

  vg, Lübnan turuna ismimi şimdiden yazdırabilirmiyim? 🙂 Gidip görmek lazım bu bölgeleri, hele Lübnan yemeklerinin ne kadar güzel olduğunu duyunca..

 • poetrey dedi ki:

  bezem, yine bilgi dolu saklanacak belge niteliğinde olmuş yazın,
  ellerine sağlık…

 • Zeynep dedi ki:

  yine bilgi ve detaylarıyla güzel bir lübnan yazısı olmuş eline sağlık eğer çekmiş olduğunuz fotoğraflarınız varsa onları da görmek isterim.

 • chupachups dedi ki:

  kesin gideceğim Lübnan’a . Bilgiler için teşekkürler

 • BEJAN dedi ki:

  Bügüne kadar sizin gibi yalın abartmadan insanın zevkle okuyacağı bir gezi yazısı görmemiştim emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*