LÜBBEY HAYALET KÖY-2019

Şubat ayının bir pazar günü İzmir’den çıkıp Ödemiş’e doğru yol alıyoruz. Ödemiş’e yaklaştıkça yolun her iki tarafında sayıları oldukça fazla olan çiçek seralarını görüyorsunuz. 

Rengarenk çiçekler pek güzel görüntüler oluşturuyor.Küçük Menderes Havza’sında yer alan Lübbey Köyüne gitmek için sabırsızlanıyoruz. Bozdağlar’da çok eski bir yerleşim yeri.

Ödemiş’ten dağlara tırmanıyorsunuz. Buralara yeni bir baraj yapılıyor.”Rahmanlar Barajı”.Yapımı üç yıldır sürüyormuş. Bu nedenle köye ulaşım yolu değişmiş. Çamçayla yolundan gidiliyor. 

Lübbey Köyü’nün ne zaman kurulduğu bilinmiyor.300 yıllık bir geçmişi var. Köy Türkmen göçerlerinin  yerleştiği bir yer.Köyde yaşayanlar ,yazın Çamyayla’ya çıkıyorlarmış.Yazlık ve kışlık yaşam alanları varmış. Rahmanlar Deresi vadisine kurulmuş köy.

Dağlara tırmanan yol son derece kötü. Köyün uzaktan görünüşü biraz ürkütücü. Tahta ve taş malzemenin bolca kullanıldığı köy evleri sit alanına girdikleri için yıkılmışlar.Köy sanki bir hayalet.İnsan ürküyor. Yolda rastladığımız motosikletli arkadaşlar ile orada karşılaşıyoruz. Çay eşliğinde koyu bir sohbet.

Köyü hiç terketmeyen Fatma Teyze 

Küçük bir köy kahvesinde burada doğmuş köy halkından bazı kişiler de bize katılıyor..Mehmet Güler Bey bu öyün canlanması için birçok çalışma yapmış.“Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası”adlı  bir belgesel  çekmişler.   https://vimeo.com/56370050    

Köyde elektriğin evlere verilmemesi nedeniyle köylüler 1980 ve 2000 yılları arasında Çamyayla’ya göç etmişler.

Köyün İlkokul öğretmeni kendi evini biraz derlemiş toplamış. Lokanta olarak işletiyor. Köyün camiinin duvarları resimlerle donatılmış. Suyu ise bugüne kadar içtiğim en güzel su.

Yıkık dökük evlerin arasında dolaşıyoruz. Kimbillir ne hikâyeler yaşanmış. Çok tuhaf duygular hissettiklerim.Köyün halkı topu topu üç,dört kişi.Onlar da yaşlı. Bir teyze ile konuşuyoruz.

Bizi evine davet ediyor. Gönlü zengin, yüreği zengin insanlar.Köyde resim sergileri açılıyormuş. Köylüler burası restore olursa Şirince gibi olur diyorlar. Kendi yaptıkları az miktarda ürünleri satıyorlar. Gezginlerin yolu düşmeli buraya.

ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*