Londra…Kraliçenin şehrine hoş geldiniz

LONDRA… KRALİÇE’NİN ŞEHRİNE HOŞGELDİNİZ 1999 yılıydı. 20. yüzyıl son demlerini yaşarken ben de 20 yaşımı yeni doldurmuştum. Babam bir kongre için Londra’ya gidecekti. Beni de arayarak gelip gelmeyeceğimi sordu. Dudak bükerek; “O kasvetli şehre mi ?“ demiştim. Londra, üzerine örtülmüş olan o kasvetle, güzel sonbahar gününde bir darbe de benden yemişti. O dudak büküşü benim İngiltere seyahatimi tam 10 sene erteledi.

2009 senesinde 2 senede bir Köln’de gerçekleşen –sanırım Köln anılarımı da bir başka yazıda aktarmalıyım- International Dental Show’a katılma hazırlığındaydım. Yurt dışına çıktığımda tek destinasyona gitmekten pek haz etmem. Bu nedenle Köln öncesi nerelere gidebilirim düşüncesi ile bir elimde harita, diğerinde uçak tarifeleri düşünürken bir arkadaşımın “ Londra’ya gitsene..” sözü üzerine Londra’ya gitmeye karar verdim. Ne de olsa Avrupa’daki öncelikle destinasyonlarımı gezmiştim. Kraliçenin şehri ile barışma vakti gelmişti. 2009 yılının bir Mart sabahı Londra’ya indiğimde, Londra adeta bana sözlerimi hatırlatmak istercesine beni pırıl pırıl bir güneşle karşıladı. Takip eden günler boyunca da bir damla yağmur düşürmeyerek toprağına beni çok utandırdı. Londra notlarıma ulaşımdan başlamak isterim. Ülkemizde şu günlerde Stansted’e ucuz bilet bulmak oldukça kolay. Bu Londra’ya gidişi ilk bakışta çok cazip kılsa da aslında göründüğü kadar cazip değil.

Stansted havaalanı Londra merkeze oldukça uzak , bunun yanı sıra Stansted havaalanından Londra Merkeze ulaşım hiç de ucuz değil. Yaklaşık 20 pound . Otobüs trene göre çok daha ucuz. Ancak Londra’nın bir metropol olduğunu ve trafiğin de çok sıkışabileceğini sakın unutmayın. Bu nedenle, bilet alırken bunları da hesaba katın. Londra pek çok havaalanına sahip bir şehir. Türkiye’den Heathrow, Stansted, Luton ve Gatwick’e uçuşlar var. Kalacağınız yere yakın bir havaalanı seçmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Londra, sanıyorum Avrupa’da ulaşım ağının en iyi olduğu şehir. Yaklaşık 450 kilometrelik metro ağı ile hemen her yere gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra çift katlı kırmızı otobüslerle de seyahat edebilirsiniz. İlk olarak bir oyster card edinmenizi önerebilirim. Yani İngiliz usulü akbil. Eğer Londra’ya turistik bir seyahatte iseniz kartınızı alırken gişe görevlisine “zone 1-2” diyin ve kaç gün kalacağınızı bildirin. Size uygun bir kart verecektir. 3-4 gün turistik amaçla Londra’ya gelmiş birinin zone 6 kartına ihtiyacı olmaz. Ancak merkez Londra dışına çıkacaksanız ve gideceğiniz yerlerin hangi zone’a girdiğinden emin değilseniz tüm zonelara geçiş hakkı veren bir kart almanız çok daha doğru olacaktır.
 
İngiltere tam anlamıyla bir “kurallar” ülkesi. Londra sokaklarındaki kadar tabelaya muhtemelen Türk askeri kışlalarından başka dünyanın hiçbir yerinde rastlamazsınız. Bununla beraber, İngiltere internete de çok senkronize olmuş bir ülke. Bu nedenle internette Londra ya da diğer İngiliz şehirleri ile alakalı her türlü bilgiye ulaşabilir, her işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Yararlı olacağını düşündüğüm birkaç siteyi aktarmak istiyorum. http://www.mylondonmap.com/ http://www.terravision.eu/london.html?gclid=CIXwxYThoq4CFQ8gfAodvmJUPg) http://www.timeout.com/london/ http://www.visitlondon.com/events/ http://www.londononline.co.uk/ http://www.walks.com/ http://www.sherlock-holmes.co.uk/ www.jacktheripperwalk.com http://www.coventgardenlondonuk.com/ Londra koskocaman binaları, sert hatları ile oldukça erkeksi bir şehir.

Thames nehrinin kuzey ve güney olarak böldüğü şehirde görülecek yerlerin pek çoğu kuzeyde konumlanmıştır. Aynı zamanda kuzey Londra güneye göre çok daha pahalıdır. Londra 24 saat yaşayan yapılacak aktivitelerin çok olduğu bir şehir. Özellikle kültürel aktiviteler oldukça yoğun. Metro merdivenlerinden çıkarken Hollywood’tan tanıdığımız pek çok aktör ve aktrisin rol aldığı tiyatroların afişlerini görmek mümkün. Vaktiniz olursa Royal Albert Hall’de bir konsere ya da bir tiyatro oyununa gitmenizi öneririm. Natural History Museum ve Science Museum yetişkinler için olduğu kadar, çocuklar için de inanılmaz keyifli ve eğitici müzeler. Bunların yanı sıra Londra yürüyüş programları ile öne çıkan bir şehir. Yukarıda verdiğim walks.com linkinden bu yürüyüş programlarından birine dahil olabilir, Karındeşen Jack macerası yaşayabilirsiniz.

Söylenenlerin aksine İngilizler oldukça sıcak insanlar ve eşek şakası çok seviyorlar. London Bridge’de kendinizi bir anda kaçırılmış ve giyotin altında bulabilirsiniz. Pek çok İngiliz roman kahramanı ve edebiyatçısının da izlerini Londra’da görmek mümkün. Sherlock Holmes de bunlardan biri. Baker street’teki müzesini ziyaret ederken bir yandan da Sweeney Todd’u anımsayabilirsiniz. Londra’nın tüm diğer müzeleri, London eye Thames nehrinin kıyısı, West End , Oxford Caddesi, Manastır Bahçesi, Regent ve Bonda caddeleri gibi alışveriş mekanları , Westminster Manastırı, Big Ben ve Parlamento Sarayı, Trafalgar Meydanı’ndaki Milli Galeri, Britanya Müzesi, Buckingham Sarayı, Whitehall’da Atlı Hassa Birliðinin binaları, Tate Britain Galerisi, Soho, China Town, Hyde Park ve Regent Park da Londra’nın görülmesi gereken yerleri arasında sayılmalıdır. Tüm bunların yanında Covent Garden’sız bir Londra seyahati düşünülemez.

Londra bir kraliyet şehri. İzlerini şehrin her tarafında görmek, hissetmek mümkün. İngilizlerin “Biz Avrupalı değil İngiliziz” sözlerine hak vermemek işten bile değil. Ayrıca Londra’da tüm turistler kraliçenin misafiri kabul ediliyor.
 
Londra benim en sevdiğim şehir. Bu kadar geç keşfettiğime hep üzülmüşümdür. Dilerim sizin de en sevdiğiniz şehirlerden biri olur. Sözlerime son vermeden eklemek istiyorum ki Londra’da “İstanbul’danım” dediğinizde pek çok İngiliz sizinle konuşmak için can atıyor.

2 yorum

  • enisnuhoglu dedi ki:

    fotografları beklıyoruz:)teşekkür ederim yazınız için

  • NEŞE dedi ki:

    Bu güzel üslubunuzla daha uzun bir yazıyıda okuyabilirdim.Kısa ,öz ve faydalı bilgiler çok güzel,bir de kişisel güzel bir yorumunuz var:Erkeksi şehir Londra…Gri,büyük,keskin hatlı ve karmaşık….:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*