LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER


Londra İLE İLGİLİ BU YAZI, SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR.
foto: http://www.freefoto.comLONDRA’DA GEZİLECEK YERLER


 Hyde Park: Londra’nın merkezinde yer alan en büyük parktır. Burada çeşitli etkinliklere yer verilir. Parkın çevresinde önemli tarihi anıtlar, meydanlar, saraylar bulunmaktadır. Park, sabah beşten gece 12:30’a kadar açıktır. Parka giriş ücretsizdir.

Buckingham Palace: Bu saray, 1837 yılından itibaren Londra’daki kraliyetin resmi olarak kaldıkları yerdir. Resmi görüşmeler ve kraliyet seremonileri burada gerçekleşir. Buraya en yakın istasyonlar Gren Park ve Victoria’dır. Askerlerin nöbet değişim seremonisi turistlerin oldukça ilgisini çeken bir aktivitedir. Bu nöbet değişimi Haziran ve Temmuz aylarında her gün saat 11:30’ta, diğer aylarda iki günde bir yapılır. Yaklaşık 45 dakika sürer ve ücretsizdir.

Saraydaki “Queens” galerisinde, kraliyet koleksiyonundan seçilen örnekler bulunmaktadır. Galeri her gün 10:00 ile 17:30 arasında açıktır. Giriş ücretlidir.

Buckingham Sarayı’nın State Rooms adı verilen odaları da gün içinde ziyarete açıktır. Giriş ücretlidir. Burası çok popüler olduğu için biletlerin önceden ayırtılmasını tavsiye ederiz.

Tüm saray için kombine bilet seçeneği de vardır.


British Museum: Bu müze genelde arkeolojik ve etnografya ile ilgili dünyanın pek çok medeniyetine ait örnekler içerir.

Müzeyi ziyaretinizde üstü kapalı avluyu ziyaret etmeyi unutmayın. Müze her gün 10:00 ile 15:30 arasında açıktır. Giriş ücretsizdir. En yakın istasyon Tottenham Court Road’tur.


Thames Nehri: İngilterenin en önemli nehridir. Thames karanlık anlamına gelir. Meşhur Londra Dönmedolabı nehrin yakınındadır. Kaynak yeri çok temizdir ama Manş denizine dökülen yeri kirli sudur. Üzerinde çok sayıda tarihi köprü vardır. Tekne turu yaparak nehirde gezebilirsiniz.


Londra Dönmedolabı (London Eye) : London Eye, dev bir dönme dolaba benzeyen bir gözlem tekerleğidir. Thames nehrinin kenarında, Westminster sarayının karşı tarafında bulunmaktadır. Tekerleğin tam bir dönüş yapması 20 dakika sürmektedir. Dönüş boyunca manzara olağanüstüdür ve sürekli değişir. London Eye yaz ayları Haziran’dan Ekim’e kadar her gün açıktır, kış aylarında ise erken saatlerde kapanmaktadır. Giriş ücretlidir.


Trafalgar Square: Trafalgar Meydanı, Londra’nın merkezinde yer alır. buluşma noktasıdır. Adını Trafalgar savaşından almıştır.  Zaman zaman açık hava konserlerinin ve kutlamaların yapıldığı bir meydandır. Bu meydan Leicester Square ve Piccadilly Circus’dan yürüme mesafesindedir.


Londra Kulesi: Thames nehri’nin kuzey kıyısında bulunur. Tarihi bir yapıdır. Bu kule, aslen birçok yapıdan, duvar ve hendekten oluşan bir komplekstir.


Palace of Westminster: Thames nehrinin kıyısındaki bu saray, gotik tarzda inşa edilmiş olup 1850’lerde bir yangın sonrası yeniden inşa edilip son halini almıştır. Big Ben saat kulesi burada bulunur. Bu sarayda avam kamarası ve lordlar kamarası bulunmaktadır. Ziyaret için girişi ücretli olup, popülerliğinden dolayı önceden bilet ayırtmak gerekebilir.


Westminster Abbey: Burası Westminster sarayının yanında konumlanır. Tarihte taç giyme törenlerinin yapıldığı yerdir. Ayrıca İngiliz tarihindeki ünlü kişilerin anıt ve kabirlerini bulundurur. Ziyaret için giriş ücretlidir.


Piccadilly Circus: Bu ünlü meydan, 1819 yılında Regent caddesiyle alışveriş merkezi Piccadilly caddesini birleştirmek üzere düşünülmüş ve yapılmıştır. Meşhur bir buluşma noktası olmuş, çevresindeki alışveriş merkezleri, sinema salonları ve diğer eğlence mekanlarıyla turistlerin ilgisini çeken bir yer halini almıştır. Neon ışıklarıyla kaplı reklamlı binaları da dikkat çekicidir. İngiltere’de insan kalabalığını anlatmak için bir deyim  (“burası Piccadilly Circus gibi”…) haline gelen bu meydan, türlü sanatçılara da ilham olmuştur. Ressamlar ve şarkıcılar bu meydanı oldukça fazla kullanmaktadırlar.

1 Yorum

  • Suzandan dedi ki:

    ilavelerim var: Covert Garden da şarap evi(şanslıysanız sokak/öğrenci muzisyenlerden muzik ziyafeti) , James Park da kısa bir yürüyüş (-ki ağaçları inanılmaz güzeldir meraklısına), aksam oldumu Leicester’da 11’e kadar eski bir pub da biraz takılmak,gün batmadan westminister köprüsünde olursanız Parlemento binasına ve Big Ben’e vuran ışıkları yakalarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*