Les Machines de l´île ,Jules Verne

Bugün Nantes'ın simgesi "Les Machines de l'île"i görmeye gideceğiz."Eşi benzeri olmayan artistik bir dünyayı keşfetmek" böyle bir söz ile sizi karşılayan bir şantiye parkı.On yıldır Nantes ve hatta La Roche -sur-Yon şehirleri makinalardan yapılmış bu bilim ve estetik maketlere ev sahipliği yapıyor.Pierre Orefice ve François Delarozière tarafından tasarlanmış bir proje.Yaklaşık yirmi yıl birlikte sahne çalışmaları yapan iki arkadaş hayal güçlerini kullanarak bu mükemmel projeye imza atmışlar.Bunu yaparken ünlü roman yazarı Jules Verne ve Leonard de Vinci'den ve Nantes'ın tarihinde yer alan gemi şantiyelerinden esinlenmişler. Tranvaya binerek Nantes limanına geliyoruz.Buradan bir köprü ile şehrin karşı tarafına geçiyoruz."Anne de Bretagne"köprüsü.Loire nehrinin her iki yakası çimlerle kaplı.Piknik yapılabilir,rahat bir nefes alınabilir.Güzel bir manzara anlatılmaz huzur.

Makinaların en ünlüsü dev fili görünce şaşırıyoruz.Fil hortumundan su fışkırtmasına kadar her şeyiyle bire bire aslına uygun tasarlanmış bir makina.Binebilmeniz için bilet alıp beklemeniz gerekiyor.Bu arada diğer makinaları ve onların yapıldığı dev şantiyeleri gezeceğiz.

Her makinanın başında sevimli anlatıcılar o hayvanın hareket sistemini ince detaylarına kadar espirili bir biçimde anlatıyorlar.Hayvanın hareket ya da yaşamı ile ilgili sorular sorup cevaplandırıyorlar. Böylece dersin pratiği tamamlanmış oluyor.Devasa makinalar hareket ediyor sizi hayrete düşürüyor. Bir çocuğun dünyasında muazzam etkisi var bu deneyimin.

Dev bir karınca ve yaşamı anlatılıyor.Bir deniz yılanı,dev karınca.Çok ilginç hareket eden makinalar.En ince ayrıntısına kadar. İçlerine binen görevliler hareketleri yönetiyorlar.Daha sonra da çocuklar makina hayvanları yürütüyorlar.

En mükemmeli de yuvasından çıkan dev örümcek.Ürkütücü.Ayaklarının çalışma sistemi insanı hayrete düşürüyor.

Her tasarımın yanında çizimlere yer vermişler.Çıkışta dev file binebilmek için atölyelerin arkasına yürüyorsunuz.Ama daha önce tüm bu makinaların yapıldığı atölyeleri gezmek ilginç oluyor.İkinci kata çıkıp rahatlıkla yapılan çalışmaları görebiliyorsunuz.

Artık file binme zamanı.Oldukça kalabalık.Filin üzerinde oturulacak yerler teraslar yapmışlar ve siz yarım saatlik bir tur atıyorsunuz.Eğlenceli.

Fil yavaş yavaş ilerlerken aşağıda kalabalık bir hayran kitlesi sürekli fotoğraf çekiyor.Fil 12 metre yüksekliğine ve 8 m.genişliğinde büyüklüğü 21 m.48,4 ton tahta kullanılmış.2000 litre hidrolik yağ ile çalışıyor.450 beygir gücünde motor ile çalışıyor.Üst bölüme oturursanız bir binanın 4.kat balkonunda oturuyor gibi oluyorsunuz.62 mekanik kriko çalışmasına eşlik ediyor.Fil Asyaya ait dekorlarla süslenmiş.Filden indikten sonra bir ağaçta düşünülmüş hayali bir dünyayı geziyoruz.

Buradan Nantes şehri için çok büyük önem taşıyan bir yere gidiyoruz.Gelirken geçtiğimiz Anne-de -Bretagne köprüsünün rıhtımında köleliğin son bulması anısına yapılmış bir anıtı gezeceğiz.17.yüzyılda Afrika'dan Antiller'den ve Hint okyanusundan getirilen kölelerin Avrupa'daki limanı Nantes'mış.İşte bu köle ticareti yüzünden şehir çok zenginleşmiş.Köleler buradan Amerika'ya ve diğer yerlere satılırmış.Bu utanç verici tarih ne yazık ki Loire kıyısında bu güzel şehirde yazılmış.Anıt 2012 yılında açılmış.Yerin altına inen Victor -Schoelcher geçidinde 2000 cam plağın kullanıldığı bu anıtta İnsan Hakları Beyannemesi ve 47 dilde "Özgürlük "yazılmış.Mimar Julien Bonder ve Krzysztof Wodiczko'nun eseri. Köleliği yeren birçok söz cam plaklara işlenmiş.

Ayrıca köleleri buraya getiren gemilerin adları ve yılları yerde küçük dikdörtgen cam plaklarda görülüyor.Bir an için o yüzyıla dönüp ağlayan yalvaran o zavallı insanları görür gibi oldum. İnsan ticareti. İnsanın insana yaptığı zulüm. Ve bundan elde edilen akıl almaz zenginlikler.Aslında dünyada pek de fazla birşey değişmedi diye düşündüm.

Loire kıyısı boyunca ilerliyoruz.Buranın en iyi restoranını sorduğumuzda Hermitage 'da Atlantide dediler ama rezarvasyon yapmadan gitmek imkansız.Gittik kapalıydı.Zaten akşam hafta sonu olduğu için doluymuş.Hedef Jules Verne Müzesi. O da Hermitage'da.Ama daha önce yolun karşı tarafında gördüğümüz bir Türk restoranında karnımızı doyuruyoruz.Jules Verne 1828 yılında Nantes'ta doğmuş.Çocukluğunda Loire nehri kıyısına gelir gemileri izlermiş.Ünlü romancı tüm hayellerini burada kurmuş.Çocukluğumuzda okuduğumuz "Denizler altında 20.000 fersah" ,"80 günde Devri Alem" ,"Aya yolculuk" onun eserleri. O zaman hayal gücü ile yazdığı tüm şeyler günümüzde gerçek oldu. Bu kadar ileriyi mi görmüş? İnanılır gibi değil. Müzenin bahçesinde bir küçüklük bir de gençlik heykeli var. Jules Verne çocukluğunda hep buraya gelir gemileri seyreder hayaller kurarmış.Müzenin bulunduğu bölge çok güzel.Loire nehrinde titan vinç çok uzaktan fark ediliyor.

Küçük ama ilginç bir müze.Saint Anne tepesinde ve Loire'a bakıyor.Müze el yazması kitaplar ,çizimler,yazılar maketler ile tam Jules Verne'nin hayellerini gözlerinizin önüne seriyor.

Müzeden çıktıktan sonra Nantes'ın makina parkının kimden etkilendiği çok daha iyi anlaşılıyor.Yokuş aşağı yürüyoruz.Tekrar restorana dönüp bir taksi çağırıyoruz.Şehir merkezine gidip akşam yaşgününü kutlayacağımız öğrencim için pasta alıyoruz.Hepimiz bir Türk aileye davetliyiz.Bizi ağırlamak istediler.Muhteşem bir sofra ve misafirperverlik.Geç vakitlere kadar oturup dönüyoruz.

 

Fotoğraflar yazara aittir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*