Kuzeydeki Bakire Güzel:Sinope!

Kuzeydeki Bakire Güzel:Sinope!

 

Zeus, Irmak Tanrısı Osopos’un güzeller güzeli kızı Sinope’ye aşık olmuş ve tüm isteklerini yerine getireceğine söz vermiş..Ürkek Sinope’nin tek istediği ise bakire kalmakmış ve Zeus sözünü tutarak onu Karadeniz sahillerine bırakmış..
Hafta sonu tatili için değişik bir seçim yapıp Sinop’u tercih ettik. Ilgaz Dağı’ na tırmanış korkutucu olsa da doğan güneşle beraber inanılmaz bir orman manzarasıyla karşılaştık.


 
Günün ilk saatlerinde şehre vardık ve dikkatimizi ilk çeken şey şehirde trafik ışıklarının olmamasıydı! Kazalara sebep olduğu gerekçesiyle kaldırılan trafik ışıkları yerini karşılıklı hoşgörüye ve saygıya bırakmış. Büyük şehirden gelen bizler için son derece garip olan bu durumu onlar da bildikleri için bize hep yol verdiler. Şehrin girişinde Sinop’un eskilerinden Diyojen karşıladı bizi elinde feneriyle, biz de gölge etmedik kendisine, yolumuza devam ettik.
 

Sinop küçük ve oldukça az nüfuslu bir şehir. Sinope’ nin bakire kalma arzusu yüzünden olsa gerek sürekli dışarıya göç veriyormuş. 

 

Elbette görülmesi gereken ilk yer Tarihi Sinop Cezaevi. İçerde dolaşırken bu mekanın mutlaka sinema platosu olarak kullanılması gerektiğini konuşuyorduk ki kısa bir süre sonra dizi çekimleri başladı. Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve kesin olmamakla beraber Nazım Hikmet’in de yattığı bu hapishane, Selçuklular zamanında yapılmış ve zaman içinde yapılan eklerle genişlemiş. Kapısından girer girmez karşınıza çıkan zindan içerde hissedeceklerinizin bir işareti oluyor. Hemen deniz kıyısında olması ve rüzgarın yüksek duvarları aşamaması nedeniyle içerde tarif edilemez bir nem var. Koğuşlara açılan metal kapılar, görüş odaları ve bu iç karartıcı mekanın bahçesindeki rengarenk çiçeklerle oluşan tezatlık ancak yaşanarak anlaşılır.


Cezaevi çıkışı,  Yalı Kahvesinde oturup denize karşı çay içmek gözün ve gönlün açılması için en iyi seçim olacaktır. Pastanelerden alabileceğiniz  “nokul”u da yanına katık ederek tabi. Yemek için sahildeki balık lokantalarını, ünlü cevizli mantısını veya pizzayı tercih edebilirsiniz. Zamanında açılan NATO Üssü sayesinde pizza yapma konusunda epey becerkili olmuşlar. Akşam üstü iskelede balık tutan balıkçılarla beraber oltanızı Karadeniz’ e atabilir, kurulan standlardan Sinop’ un ünlü gemi maketlerini ve diğer hediyelik eşyaları alabilirsiniz. Sahildeki lokantaların sonunda, canlı müzik yapan bir mekanın bahçesinde Karadeniz’e karşı biranızı içerken “bu kadarını beklemiyordum” diyeceksiniz.
Yazın giderseniz denize girmeniz de mümkün. Akliman yüzmek için çok tehlikeli. Bu nedenle Karakum Mevkii tercih edilmeli, burada işletilen sahiller var, fiyatlar oldukça ucuz. İskelede güneşlenirken kendinizi Akdeniz’ de hissedebilirsiniz. Bu hissiniz Karadeniz’in soğuk ve dalgalı suyuna girince geçecek zaten.
Böyle güzel bir şehrin sadece cezaeviyle özdeşleşmesi gerçekten çok üzücü. Muhteşem kumsalıyla Akliman, Osmanlı Donanmasını saklayan ve Türkiye’nin tek fiyordu olan Hamsilos Koyu, 28 şelaleden oluşan Erfelek Şelaleri ve bir diğer sahil kasabası olan Gerze’ye de ev sahipliği yapan bir şehir Sinop. Küçük ama iki güne sığmayacak kadar da güzel bir yer.

 

7 yorum

 • justinian dedi ki:

  Güzel fotoğraflarla süslü yazını çok beğendim. Hapishane gerçekten de iç karartıcıymış :S Neyseki güzel koy fotoğrafları insanın keyfini yerine getiriyor 🙂

 • camkenari dedi ki:

  teşekkürler =) aslında çok vardı ama aile fotolarını koymak istemedim bu yüzden son üç fotoğraf bana ait değil..

 • Kedim dedi ki:

  Kutlarim emek verip bizimle paylastiginiz icin. Sinop un cezaevi kismi acilari…. beni ilgilendirdi. Kolay gelsin. Beysn.

 • nevra dedi ki:

  Hiç aklımda olmayan bir şehri gündemime getirdin, yazdıklarının da ötesini merak etmemi sağladın, daha ne olsun… Teşekkürler.

 • camkenari dedi ki:

  inan bizim de aklımızda yoktu..ankaranın yine susuz olduğu bir haftasonu amasrada yer bulamayınca sinopa gitmeye karar verdik. geçirdiğimiz iki gün sanki iki hafta gibi geldi.artık herkese tavsiye ediyorum, özellikle kısa bayram tatillerini geçirmek için ideal =)

 • flyleaf dedi ki:

  harika bir yazı teşekkürler…

 • abt_smyrna dedi ki:

  Eline sağlık; yazına tesadüfen rastladım. Cezaevini bende yazmıştım. İbretlik görüntüler bir kez daha gözümün önüne geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*