Kuzey osetya Çeçenistan Dağıstan

Merhabalar.. Yolculuklarım tamamen otostop ile gerçekleşti. Kaç araç değiştirdiğim konusunda bir fikrim yok 30-35 civarı diye tahmin ediyorum. Belki daha fazla. Geçtiğim Ülkeler/Bölgeler; Gürcistan, Kuzey Osetya (Rusya), Çeçenya(Rusya), İnguşetya(Rusya), Dağıstan(Rusya)

1. Gün; 23 Nisan 2012 Pazartesi Sarp sınır kapısından geçerek Gürcistan’a girdim. Batum Kabuleti Poti Samtredia Kutaisi Khasuri Gori yolunu izleyerek Mitskheta’ya varmadan Kazbegi yol ayrımından ayrıldım. Ve Kazbegi yolunda devam ettim. Ancak bu rota bir günün tamamını aldı ve çok geç vakitte Pasanauri diye tatlı bir köyde çok hoş yardım sever insanların hostelinde geceledim. Bu tesadüf çok iyi oldu çünkü Sınır kapısı normal günlerde 22:00 hafta sonu ve özel günlerde 19:00 a kadar açıkmış sonradan öğrendim.

2.Gün Sabah Pasanauri’den yola çıkıp Kafkas dağlarına doğru yol aldım ve Kazbegi’ye vardım. Sizler için fotoğraflar çektim ve yola devam ettim. Kazbegi ile sınır arasında tam Kafkasları tırmanırken virajlı bir hal alıyor ve ziverveye vardıktan sonra yol oldukça bozuk. Bu yol maksimum 40 km. sürat ile gidiliyor ve yaklaşık 20 km. Kışın bu yolu ancak palet tekerlekli araçlar geçer diye düşünüyorum. Şubat Mart aylarında bu yolda off-road tutkunlarını kendini deneyebilir. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra devam ediyorum. Bu yollardan geçerek sınır kapısına vardım. Gürcü tarafı oldukça sakin fakat kapıdan yaya geçmek yasak illa bisiklet bile olsa bir aracın olacak. Böyle olunca birilerine rica ederek araba buldum ve 5 dakikada Gürcü’den çıkış yaptım. Fakat bu insanlar Rus sınırından çekinip beni geçirmek istemedi. Bende yaya geçmek istedim ama bu kezde yaya geçmem konusunda asker-polis karışımı görevliler sıkıntı çıkarttılar. Nasıl bir kuralsa anlamadım. Tekrar yeni bir araba buldum onlarla sınır geçtim fakat Rus oldukça uğraştırdı. Meraklı müdürler buraya kadar nasıl otostop ile geldiğimi merak ettiklerinden herbirine ayrı ayrı hikayemi anlattım. Ama bu zorluk tamamen meraktan. Eğer Avrupalı bir gezgin zanetmeseler pek sorun çıkmayacaktı. Birazda kalabalığın ve titiz kontrol memurları sayesınde sınır gecmem Gürcistanın kapısı ile birlikte 2 saatimi aldı. Fakat geçtim. Yine şanslı bir otostop ile Vladikavkaz’a ulaştım.. Kalacağım arkadaşlarım ile buluştum. Şehri keşfe çıktım.

3. Gün. Sabah erkenden Şehir merkezini nehiri camiyi bulvarı şehir içi ilginç gelen yerleri gezdim. Öğleden sonra Düştüm Grozny yollarına. Otostop Rusya’da oldukça kolay. Ama her yer Polis dolu. Bunların Post dedikleri 15-20 km. ye bir her şehrin girişi çıkışında Özerk cumhuriyet girişlerinde yani her yede polis noktaları var. Buralardan otostop sayesinde bir kere bile pasaportum sorulmadan geçtim. Hep Tır şöförünün evraklarını istediler. Bana yanaşan olmadı. Ama araçla seyahat edecekler dikkat etmeli. Emniyet kemeri arabaya bindiğimde ilk uyarı sebebi. Benim bu noktalar hakkında fikrim korkulduğu kadar bir durum yok. Hatan yoksa sorunda yok zaten. Ama hatan varsa 5-10 dolar rüşvet söz konusu sanırım. Türk plaka ile oralarda seyirtirsen her birinde durursun diye tahmin ediyorum. Rusya’ya girince bu bölge Kuzey Osetya-Alania toprağı. Buradan çıkıp Çeçenya topraklarına geçip (postlar federal rusyaya bağlı cumhuriyetleri birbirinden ayırıyor. Ama pasaporta damga filan söz konusu değil) kolayca Grozny e vardım. km.ler ve yollar hakkında bilgi yazacağım. Grozny Türk mühendis ve Dubai’yi andıran gökdelenler cenneti. Hepsi son 3-5 senede yapılmış ve genellikle Türklerin yaptığı eserler. Bizdeki aynı mimarili camiler göze çarpıyor. Türk genç mühendisler Çeçenya şantiyelerinde arı gibi çalışıyorlar. Buradaki arkadaşlarım beni karşılıyor ve çok iyi ağırlıyorlar. Buradan Erdem ve Ünsal Bey’e çok selamlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Google a Grozny yazında çıkan görsellerin tamamı 10 yıl öncesinden kalma ve bir tane bile savaş yıkığı bina/ev göze çarpmıyor. Her yerde Ramzan Kadirov ve Putin posterleri var. Pazar yeri keyifli bir gezi oluyor. Çeçenya’da alkol yasak, ama herkes buluyor. Akşam üstü Grozny’de turluyor arkadaşlardan bilgiler alıyorum.

4. Gün. Öğleye kadar Grozny’de bir iki yer daha gezdikten sonra bu kez İnguşetya oradanda Dağıstan topraklarına geçmek üzere Grozny çıkışındaki posta (polis noktasına) gidiyorum. Burdan 2-3 araba değiştirerek hiç bir postta durmadan aranmadan Mahaçkale’ye varıyorum. Mahaçkale devasa büyüklükte bir şehir. Vladikavkaz’ı ikiye Grozny’i 3 4 katlar. Ama en karmaşık en karaktersiz görünen şehir ise burası. Şehir dışında oturan ev sahibim beni çok iyi ağırlıyor ve şehri gezdiriyor. Hazar denizine ayaklarımı olmasa da ellerimi sokup yöre hakkında keyifli sohbetler yaparak kenti turluyoruz.

5. Gün Ev sahibimden ayrılıp şehri son bir kez daha gezerek geldiğim yollara otostop uzmanı olarak geri dönüyorum. Bu gün Grozny’de durmadan bazen postlarda polislerin yardımıyla durdurduğum konforlu son model arabalarla Vladikavkaz’a geri dönüyorum. Burada geceliyorum. 6. Gün. Vladikvkaz’dan yola sabah çıkış. Rus sınırını geçmem yine bir arabaya oturarak 20 dakikamı aldı. gürcü 5-10 dakika. Bu iyi insanlar sınırı geçmeme yardım etmekle kalmadı. Aynı zamanda beni 150 km.lik bir yolda araç değiştirmekten kurtararak Tiflis Poti yol ayrımına kadar getirdi. Bundan sonrası biraz kötü. Çünkü yavaş bir kaç araba çok soru soran ve zamanımı çalan bir kaç şöför sonucu hava karardığında henüz Poti deydim. Ve otostopun imkansız olduğu saatler başladı. Neyse ki bir minibüs bulup 5 lariye (6 TL) Batuma attım kendimi. Saat oldukça geç olduğundan burada kalmaya karar verdim ve bir hostel hotel arası bir yerde 35 lariye geceledim. Uyku tulumu sayesinde gönül rahatlığıyla uyudum. sabah ise 1 Lariye Sarp sınır kapısına otobüs ile geldim. ve Pasaportsuz geçiş yüzünden sabah sabah alışverişe koşan Gürcülerin oluşturduğu yığınlar arasından sıyrılıp kapıyı geçtim. Şanslı bir otostop ile 1 saat içinde evimdeydim. imla hataları olduysa affola Saygılarımla uyku_hapı

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*