*.*”KUŞADASI’NDA TATİL”*.*

Karşısında görünen koyu mavi Sisam Adası, bir yanında Efes’i,Meryem Anası, diğer bir yanında bir tarım ilçesi olan Söke’yle sıcak bir Ege ilçesi olan Kuşadası…

Eskiden gidip görenler ”Burası çocukluğumun balıkçı kasabasıydı.” der ve derin bir iç çeker.Yalnız zaman beklemiyor.Artık zeytin ağaçları,şirin balıkçı kasabası yok.

Atatürk Heykeli’nin olduğu bölüm

Uçakla İzmir’e gelebilir ardından Selçuk-Kuşadası karayolunu kullanarak Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. Eğer Aydın’dan gelecekseniz Aydın-Kirazlı Köyü-Kuşadası ya da Aydın-Söke-Kuşadası yollarından ulaşabilirsiniz. Yalnız Kirazlı Köyü yolu bol viraja sahip.Ama bu viraj Tren Müzesi’ni görmenize engel olmasın.

Eski turizm cazibesini kaybetmiş yerlerden biri olarak görülse de hala yerli ve yabancı turistleri çekebilecek kadar bir potansiyeli var.Yabancı turistlerin uğrak noktası Efes Harabeleri ve Meryem Ana.Katoliklerin hac yeri sayılan Meryem Ana, Hristiyanların ziyaret ettiği kutsal bir yer.(Vatikan, 1970lerde kutsal toprak ilan etmiş.)


Neredeyse hepsi cruise seyahatleriyle gelen turistler, şirketlerin tahsis ettiği özel otobüslerle soluğu Efes’te,Yedi Uyuyanlar’da ve Meryem Ana’da alıyor.


Bir kısmı ise araba kiralıyor ve geze geze gitmeyi tercih ediyor. Otobüslerinden inmeyen turist sayısı fazla olunca Kuşadası esnafı zaman zaman kan ağlıyor.Otobüslerinden neden inmediklerinin nedenini bulmak hiç zor değil gelen turist profiline bakmanız yeterli.Çoğunluğunun durumunun kötü olduğu anlamak pek de zor olmaz.Bunu Kuşadası esnafı da çokça dile getirir.Örneğin çarşamba günleri Kuşadası’nda kıyafet pazarı kurulur. O kadar çok taklit ürün satılır ki… Lacostelar,Gapler,Pradalar,Pumalar,Gucciler,Dolce&Gabbanalar,yabancı ülkenin taklit formaları kapış kapış satılır yabancı turistlere. Bu taklit ürünleri satanlar yerli halkla ve yerli turistle asla ilgilenmez.Yazın hedef kitle yabancılardır.Kışın yerli halka dönülür.

Kaleiçi

Kaleiçi
Kaleiçi
Yazın gece hayatı oldukça hareketli. Kaleiçi sokaklarında, Barlar Sokağı’nda her çeşit bar var.Ünlüleri Yılancı Burnu’ndaki JadeBar, şehir merkezi sahilindeki AuraMoonlight, ve Kadınlar Denizi tarafındaki Miracle..Barlar sokağı pek hoş değil.

Tavsiye etmeyeceklerimi listelersem:
 ++ Haritada işaretlediğim bölgelerde kesinlikle denize girmeyin.(bira kutuları,izmaritler,garip bitkiler,içki şiseleri vs vs.:) Çamurumsu bir görüntü. Ayrıca bu kadar pisliğe şezlong parası bir de üstüne şemsiyle parası alıyorlar. Toplam 10TL ye çamura batıyorsunuz:)Ben asla girmedim, girmem de.

1.marina   2. kesinlikle denize girmeyin 3. liman
 ++ Sahilde Atatürk Heykeli’nin çevresine yayılmış, çingenelere bence fal baktırmayın.Kesinlikle yanınıza geleceklerdir. Üslup da şu: ”Ceylan gözlü kızım ister misin falına bakayım?” İsterseniz:
-Ben az önce baktırdım istemiyorum.
deyip hemen geçiştirin:)Ama baktırmak istiyorsanız o başka..Para verecekken gönlünden ne koparsa diyorlar ama verdiğiniz parayı da beğenmiyorlar:))

 ++ Tatilinizi temmuz ağustos aylarında yapmayın.Sıcaktan kalabalıktan perişan olma ihtimaliniz var.Bence en uygun haziran ortaları, eylül ortaları-sonları.

++ Tepe mahallesi olarak geçen Atatürk Heykeli’nin aşağısında görünen gecekondu mahallesine gitmeyin. Hiç tekin değil.

++ Araba kiralayacaksanız pazarlık yapmadan ve diğer rent a carları dolaşmadan arabayı almayın.

++ Halk çok uyanık paranıza olabildiğince sahip çıkın:)
Sahilde her geçen turistin gördüğü bir görüntü.Yıllardır böyle.

Denize girilen(temiz) yerler:

**Yerli halk çoğunlukla Kadınlar Denizi plajına gidiyor.Bunun için Kadınlar Denizi(Ladies Beach) dolmuşu var şehir merkezinden geçen.Ama 2005 yılında Kadınlar Denizi dolmuşunda patlayan bomba dolmuşun imajını kötü etkiledi.Halk binerken tedirgin oluyor.

**Davutlar tarafında denize girilebilir.Burda yerli turistlerin yazlık evleri var.Sahili ise Long Beach olarak geçiyor.
Davutlar tarafındaki yazlık evler. Long Beach.
**Güzelçamlı da aynı şekilde yazlık ev furyasına katılmış yerlerden.

—————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————–

—————————————————————————————————————————–

**Milli Park yani Dilek Yarımadası’na Güzelçamlı’dan sonra ulaşılıyor.Giriş ücreti arabayla 10TL,bir kişi 4TL. Tam bir doğa harikası,su okadar temiz ki havuzdan farksız. Endemik bitkiler araştırmacılar için çok önemli.Kanyonda (sanırım 14kmydi) yürüyüş yapabilirsiniz. karşınıza her türlü hayvan çıkabilir. Yaban domuzları,sincaplar yola çıkmaya en meyilli hayvanlar.

internetten milli park


**Son olarak denize girmek için gidilen yerler Pamucak tarafı.Burada Kuşadası’nın büyük otelleri sıralanmış vaziyette.Ulaşım için Şehiriçi Ephesus Princess dolmuşu kullanılabilir.Zaten dolmuş şoförleri çok yardımcı oluyor.Adaland Aquapark’ta yunuslarla da yüzebilirsiniz.

Kuşadası dışına çıkmak için( Aydın,Davutlar,Long Beach,Söke,Selçuk,Güzelçamlı) şehir içi ulaşımı sağlayan ”kuşadalılar” ve ”şehiriçi” dolmuşlarına ”dolmuş duraklarına gitmek istiyorum” diyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Tüm bu dolmuş kargaşası arabanız yoksa geçerli tabi.:)

Etkinlik olarak Rahvan at yarışları, deve güreşleri, sahilde ise gençler arasında şarkı yarışması, konserler,dans şovları yapılıyor.Tiyatro maalesef ki yok.Sinema ise Kipa’nın bir buçuk sene önce açılmasıyla geldi.Ama kuşadası merkeze 4 km uzak davutlar yolunda Kipa Alışveriş Merkezi içinde.

.

Limana giderek alışverişinizi yapabilir,yemeğinizi yiyebilir,yanınızda duran devasa yolcu gemilerinin ışıltılarına/o ışıltıların denizde yansımalarının güzelliğine bakarak kahvenizi/içkinizi yudumlayabilirsiniz.Bu manzarayı uzaktan bir bütün olarak seyretmek isterseniz Gazibeğendiyi öneririm.(şehiriçi hastane ya da kuşadalılar 1-2 dolmuşlarından ulaşabilirsiniz.)Atatürk de zamanında bu yoz balıkçı kasabasının manzarasını çok sevdiğinden Gazibeğendi adı.. Şimdi görse beğenir miydi acaba   ?!?

Müzeyyen BÜTÜN

14 yorum

 • abt_smyrna dedi ki:

  Müzeyyen kullandığın yazı fontu her ne kadar yazıyı okumayı zorlaştırsada çok keyiflendim. İZmir’e yaklaşmışken gel bu taraflara. Güzel bir Kuşadası yazısı olmuş!

 • butun_2882 dedi ki:

  o zaman fontu hemen değiştiriyorum ayrıca ben yazarken bu kadar küçük değildi:)

  izmire yaklaşmadım.. kuşadasında yaşıyordum.. ankara taşındım bir kaç gün önce yarama tuz bastın:(

 • butun_2882 dedi ki:

  sanırım oldu uğraştırdı biraz ama.:))

 • abt_smyrna dedi ki:

  Evet şimdi güzel oldu:P

 • moyiss dedi ki:

  bir kaç ekleme yapsam müsade var mıdır müzeyyen? davutlar,kışın güzeldir,kimse yokken denizi dalgasızken(ilginçtir yazın daha dalgalıdır denizi)
  ve falcılar için bir çözüm daha” ben senden daha iyi bakıyorum, ben sana bakayım?!?”
  son olarak, kuşadaşında illa ki denize girelim diyorsanız bence milli park 3. koy… ;))

 • butun_2882 dedi ki:

  evet moyiss haklısın.. mezun olduğum anadolu lisesi deniz manzaralıydı ve kışın arkadaşlarım ”’denizin durgunluğuna bak tam yüzmelik”’ derlerdi.ben de hırçın dalgalı denizi daha çok severim:)

  falcılar için kafa yormak gerek hakikaten çünkü doğal bir yapışkanlıkları var:)

  kesinlikle milli park 3. koy.. birinci yer içmeler ve çok kullanıldığından dolayı benim hiç hoşuma gitmiyor.

  ama ben 3. koyda az girdim.halkın girmesinin yasak olduğu başında 2 askerin beklediği bölgenin arkasında yüzdüm.inanılmaz bir yer. kendimii robinson crusoe gibi hissediyorum.:))

 • maliho dedi ki:

  teşekkürler, resimler de çok güzel çıkmış

 • rome_o dedi ki:

  iyiisiyle ,kötüsüyle kuşadası . güzel bir yazı olmuş sona doğru çerçeveli fotoğraflar harika

 • butun_2882 dedi ki:

  tabiki çerçeveli fotoğraflar bana ait değil. milli parkın o ışıltısı benim çektiğim amatör fotoğraflarla belli olmazdı. o yüzden böyle bir şey seçtim:)) o kadar güzel ki fotoğraflar bile anlatamaz.

 • necatiekm dedi ki:

  Yazınız çok hoş. Bu arada Ankara’ ya hoşgeldiniz.

 • justinian dedi ki:

  Eline sağlık Müzeyyen. İyi veya kötü herşeyi tüm çıpkaklığı ile yansıtman çok güzel olmuş. Cruise müşterileri konusunda haklısın, çoğu standart turistler fakat bazı süper lüks gemilerde çok kaliteli müşteriler de olabiliyor. İstanbul’a gelen cruise müşterilerine çok sefer rehberlik yaptım. Otobüsten inmemelerinin sebebi acentalarının onları yerel esnafa yem etmeden direk olarak halıcı dükkanına, dericiye veya kuyumcuya götürmek istemesi de olabilir :))) Bizim halk sadece Kuşadası’nda değil turistin olduğu her yerde fazlasıyla uyanık. Sultanahmet’te de çok fark yok. 🙂 Artık Ankara’ya taşındığına göre, orayla ilgili bir analiz yazısı da bekliyoruz yakında.. 😉

 • butun_2882 dedi ki:

  evet kesinlikle haklısın cruise yolcuları direkt derici,kuyumcu ve halıcı-kilimci dükkanlarında…ve kuşadasında bu 3 sektör patlama yapmış durumda:)) ankara ile ilgili analiz yazım için baya bir süre geçmesi lazım. sindirem
  eden yazamıyorum..:))

 • Kedim dedi ki:

  Cocuklugumda aılecek Kusadasını ve dıgerlerını gezmıstık. Planımda yenıden gıtmek var. Tesekkurler.

 • NEŞE dedi ki:

  Bence Kuşadasının en güzel yeri Davutlar Milli parkıdır.Bir deniz sefası sonrası,dönüş yolunda önümüze çıkan yaban domuzu ailesini unutamıyorum:Baba ve anne önde arkada 3 yavru,plajdaki artıkları toplamaya koşturuyorlar,ne şirin bir manzara…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*