KUMBABA EFSANESİ ŞİLE

KUMBABA EFSANESİ ŞİLE Atina’lı Kahraman “Achilleus” (Aşil). M.Ö. 1185 yıllarında Şile’den hareketle Truva’yı 7 kez talan eden, Ok İşlemez, Kılıç Kesmez Büyük Savaşçı…! Ve Korinthos’lu bir balıkçının oğlu olan Mentor’a gönlünü kaptıran Aşil’in güzeller güzeli kızı… Prenses Victoria. Aşil, bunu duyduğunda büyük öfkeye kapılır. Şiddetle karşı çıkar. Kızı Victoria’nın bir daha Korintos’a gitmesini ve Balıkçının oğlu Mentor ile görüşmesini kesin şekilde yasaklar. Babasının baskıları sonucu, ümitsizliğe kapılan Victoria, yemeden içmeden kesilir, yüzü solar, odasından çıkmaz, kimseyle görüşmez, gülmeyi unutur. Günden güne erimektedir… Durumun vahameti karşısında Baba Aşil derhal emirler yağdırır. Hekimler getirilir, büyücüler, tutulur, tütsüler yapılır, Tanrılara kurbanlar adanır. Ne yapılsa nafile. Victoria günden güne zayıflamakta, göz göre erimektedir. Nihayetinde… Tenedos’lu bir hekimin, kızını kum tedavisiyle, Fizyoterapi alarak, iyileştirebileceğini öğrenir.

Hemen araştırılır, Şile Termal kumları uygun bulunur. Truva savaşlarında kullanılan gemilerden biri özel olarak hazırlanır… Atina’dan denize açılarak, Haziran sonu, Temmuz başlarında, Şile’ye getirilir. On Yedi gün süresince Hekim kontrolünde kumlara gömülen, Fizyoterapi tedavisi alan, kum banyosu ile kemikleri, eklemleri, kasları rahatlayan Victoria, mucizevi şekilde iyileşir. İştahı açılır, yüzüne kan, gözlerine fer, dizlerine derman gelir. Haberi alan Aşil, eşrafıyla derhal Şile’ye kızını görmeye gelir. Karşında ışıldayan gözlerle kendisine bakan kızını gören baba, “Kızım! Evladım! Nasıl oldu, nasıl iyileştin?” diye sorar. Victoria’da “KUM BABA, KUM. KUMLARLA İYİLEŞTİM!” der. O bölgenin adı, o günden bu yana “KUMBABA” Olarak anılır.

Şile Kumbaba’nın Termal kumları hem bedensel hastalıkları, hem de, kararmış vicdanları, kalpleri tedavi etmiştir. Öyle ki; Victoria’nın Atina’ya dönüşünde onu, sevdiği Mentor karşılayacak ve akabinde haftalar süren düğün, eğlence yapılacaktır. Bu efsane de, sevenleri ayırmamaları için, yıllar yılı, nesiller boyu anlatılacaktır…! Victoria’yı tedavi eden Tenedos’lu hekim geri dönmez. Orada kalıp bölge halkının sağlığı için hayatı boyunca uğraş verir. Ölümünden sonra bölge halkı kendisine olan minnetin ifadesi için Bölgenin en üst tepe noktasına bir mezar yaptırır.

Bu gün bile orası ziyaretçilere açıktır ve Kumbaba mezarı olarak bilinmektedir. Ve Yüzyıllardır KUMBABA Termal Kumlar Bölgesi bedenlere şifa, kalplere vicdan dağıtmayı sürdürmektedir. 29 Nisan 2012 Sabri KAYACIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*