Kumarkent : Las Vegas ve Büyük Kanyon

LAS  VEGASÇölün ortasında bir cennet! Las Vegas ve benzerleri için bu türden tanımlamalara alışığızdır.


Doğrusunu isterseniz Las Vegas’ı var eden ve ayakta tutan kumar ve bağlantılı ekonomik etkinliklerdir denilebilir.


“Bütün yollar Roma’ya çıkar!” sözünü Las Vegas’a uyarlamak gerekirse “Bütün yollar kumarhaneden geçer!” demek abartılı olmayacaktır. Öyle ki; kongre katılımı için bulunduğum bu kentte Venedikli Oteli’nin gösteri ve toplantı merkezine ulaşmam için kumarhaneden geçmem  zorunlu oldu.


Ya da Las Vegas’a henüz adım atmışsınız! Uçaktan çıkacak bavulunuzu beklemektesiniz! Beklerken yanı başınızdaki kollu makinelerle şansınızı denemeye başlayabilirsiniz! Las Vegas’tan ayrılmak üzereyken  uçağa binmenize dakikalar varken de aynı olanak hep yanı başınızda!


Tümüne turizm demek olanaklıysa da hiç bitmeyen bir yapılaşma ve bundan kaynaklanan ekonomiyi de göz ardı etmemek gerek!


Las Vegas,  simgesi önde gelen yer altı varsıllığı  gümüş ya da çöle özgü  bir tür   çalı olan Nevada eyaletinin giderek daralan ve Kalifornia ile Arizona arasına dil gibi sarkan güney köşesinde konumlanmış  bir kent.


Nevada haritasına bakarken adına rastladığım ve aynı zamanda eyalet başkenti de olan Carson City belleğimdeki kimi anıların canlanmasına yol açmış oldu. Yaşıtlarımın çoğu anımsayacaktır! Vahşi Batı’yı anlatan ve Nevada Ranceri olarak yasa tanımazların korkulu rüyası olan Tommiks’in çizgi romanlarında Carson City’nin adı geçerdi. O günlerde, günün birinde o öykülerin geçtiği topraklara ayak basacağımı elbette kestiremezdim.


Eklemekte yarar var! Rastlantı mıdır bilinmez ama, boşanmanın kolay olduğu Reno kenti ile kumardan arta kalan etkinlikler arasında yerini almış olan evlilik de Las Vegas için bir başka özellikli durum olarak sayılabilir.


Las Vegas’ta özgün bir törenle evlenip, işler kötüye gittiğinde hiç de uzakta olmayan Reno’da kolaylıkla boşanabilirsiniz.


İkibuçuk milyonluk Nevada’nın yarım milyondan biraz fazlası Las Vegas’ı mesken tutmuş.


Özellikle gün batımı ile birlikte harekete geçen ışıltılı yaşam uluslararası  havalimanından başlayarak kent merkezine uzanan  “strip” olarak da adlandırılan Las Vegas Bulvarı boyunca  yoğunlaşmakta.


Birkaç millik bu yol deyim yerindeyse Las Vegas’ın kalbi gibi.


Tema otelleri adım başında dünyanın bir başka köşesine götürmekte sizleri. Mısır piramitlerinden, Eyfel kulesine, Manhattan gökdelenlerinden, Roma İmparatorluğu’nun gizemli atmosferine, Define Adası’ndan, kulesinden adını alan Stratosfer Oteli’ne varıncaya kadar bir dizi çekici mekân konukları kumar endüstrisine yönlendirmek için tasarlanmış!


Aklınızda yoksa bile yolunuzun kumarhaneye düşürülmesi için her şey düşünülmüş.Biricik kazanç yollarının bu olduğu anımsanırsa  haksız da sayılmazlar!


Las Vegas kent merkezinde Fremont Caddesi bir yana bırakılırsa eğer özellikle geceleri yürümekten bile korkabilirsiniz. Birkaç yüz metrelik Fremont’da ise fazlaca kumar  ve biraz da alışveriş olanağı dışında bir şey bulamazsınız. Denilebilir ki; kentin geri kalanında harcandığı kadar enerji bu kısacık caddede tüketiliyor. Ne de olsa ışıltı ve çekicilik için gecelerin vazgeçilmezi!


Kumar tutkunuz yoksa ve böylesi pırıltılı gece yaşamı size göre değilse Las Vegas’a ayıracağınız birkaç gün bile yetip artacaktır size!


Varlık nedeni yapaylığa dayandığı için Las Vegas özgün yanı neredeyse olmayan bir yerdir gerçekte!


Neyse ki; yakın çevrede bu sıkıntınızı giderecek türden çekim merkezleri yok değildir.


Belki tek başına bir anlam taşımayabilir ama Büyük Kanyon turu ile birleştirildiğinde görülmesinde yarar olan bir yerdir Hoover barajı.


1920’lerin sonlarında yapımına başlanan ve Kolorado ırmağı üzerine kurulan baraj yalnızca Nevada’nın değil bölgedeki diğer eyaletlerin de enerji ve su gereksinimini karşılamada önemli işleve sahip.Las Vegas’tan yıllar önce baraj yapımı nedeniyle çalışmaya gelenlerin oluşturduğu Boulder City varlığını sürdürüyor tüm alçakgönüllülüğüyle.


Hemen her konudaki pazarlama ustalıklarını burada da gözleyip haklarını veriyorsunuz Amerikalı’ların! Zamanında önemli bir girişim olsa bile artık sıradanlaşan bu baraj bile öylesine güzel gezdirilip bir o kadar da güzel sergileniyor ki; bir an için olağandışı bir yerde olduğunuz duygusuna kapılıveriyorsunuz.


Turun bir parçası olarak baraj bölümünü tamamlar tamamlamaz biraz olsun heyecan verici bir aşamadadır artık sıra! Varlık nedeni baraj olan Boulder City’deki küçük havaalanına yönelme zamanı gelmiştir. Ne kadar alışık olursanız olun uçmaya Büyük Kanyon turuna götürecek uçağı gördüğünüzde kaygıyla karışık heyecan duymanız kaçınılmaz. 10 kişilik çift motorlu uçağa  binerken kalbinizin de “pırpır” etmesi kaçınılmaz!


Oldukça pratik bir uçak! Diğer büyük havaalanlarındaki gibi sıra beklemek de yok! Dakikalar içinde havalanıp süzülmeye başladınız bile!


Öncelikle havadan Hoover barajı ve Mead Gölü görünümleriyle başlanmış olacak!


Las Vegas ve çevresinde yapılabilecek en iyi şey olan Büyük Kanyon turu gerçekten keyif verici. Hiç bitmesini istemeyeceğiniz türden bir etkinlik. Ben buraya boşuna gelmedim dedirtecek türden bir rahatlığa da yol açıyor.Çift motorlu küçük uçağın anlamı kanyona vardığınızda daha iyi anlaşılıyor. Kanyonu havadan olabildiğince ayrıntısı ile izlemek ancak bu türden küçük uçaklarla uçulmasıyla olanaklı!


“Büyük Kanyon” yaklaşık 450 kilometre uzunluğu, ortalama 16 kilometre eni ve yine ortalama 1500 metre derinliği ile güneybatının önemli bir ikonu! Kolorado ırmağı tarafından 6 milyon yılı aşkın bir süreçte oluşturulmuş.


Zamanı bol olanlar için kanyona Las vegas’tan karayolu ile de ulaştıran ve  çadırda geceleme sunan çok daha serüvenci seçenekler de var!
En iyisi çok sözle fazlaca şey anlatamama tehlikesinden uzaklaşıp işi görüntülere bırakmak.
Bu kolay olduğu kadar daha fazla şey de anlatmış olacaktır…
7 yorum

 • rome_o dedi ki:

  ben las vegası gördüğüm zaman kendime 3 gün gelememiştim .insanoğlunun mühendislik ve mimari açıdan yapabileceği ne varsa yapılmış. milyarlaca dolar harcanmış .4-5 bin odalı oteller .alışveriş merkezlerinden daha büyük lobiler vs vs .anlatmakla bitmez en iyisi fırsatını bulan gitsin 🙂

 • Zeynep dedi ki:

  konyonu uçakla gezmek güzel fikir ama kesinlikle ben karayolu ile gidip kalmak isterdi orda bu güzel paylaşım için teşekkürler

 • haymatlos dedi ki:

  las vegas çok çekici gelmese de Büyük Kanyon hep gitmek istediğim yerler arasında olmuştur. Arada googleearth’ten girer bakarım Büyük Kanyon’a. Arkada da Lynyrd Skynyrd, BB King veya Pearl Jam çalabilir mesela oralarda yürürken. Hatta Kanyon’un kayalarına tırmanırken de olabilir.

 • moyiss dedi ki:

  Las Vegas’ta kumarhanelerin dışında da gidilip görülebilecek yerler olması güzel tabi 😉 sadece bir caddeden ibaret diye biliyorken ben kanyon falan kulağa hoş gelen şeyler.. bir de bir kitap vardır ki las vegas denince illa akıllardadır, “Las Vegas’ın Öğrettikleri”
  “…Las Vegas’ın öğrettikleri: Mimari Biçimin Unutulan Simgeselliği, mimarlık kuramının ya da ideolojisinin son yıllarda yaşadığı büyük değişimi en iyi örnekleyebilen metinlerden biri olarak özel bir ilgiyi hak etmektedir.”

 • Kedim dedi ki:

  Vegas!.. bayiliyorum bu sehre. 4. keze gidebilirim bana uyar. Ya Canyon…orada yine olmak isterim. Sevdim yazinizi. Biraz sartli refleks gibi ama ben oralari ozledim.

 • necatiekm dedi ki:

  Umarım rotam beni ı bir gün Kanyon’a getirir.. Elinize sağlık

 • chupachups dedi ki:

  las vegas müthiş bir şehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*