Küçücük Fıçıcık – VatikanDünyanın en görkemli yapılarından biri olsa gerek San Pietro Bazilikası. Aziz Paulus’la birlikte katledilen Aziz Petrus’un gömülü olduğu yere yapıldığı varsayılır. Bu heybetli yapının bulunduğu yere ilk kilise,  Hristiyanlığı kabul eden ilk Roma imparatoru olan  Consatantinus  (MS 324) tarafından yaptırılmış. Yağmalara karşı kenti bir duvarla çevirten Papa IV. Leo zamanında bir kent statüsü kazanan Vatikan, 1378’den sonra papaların daimi  ikametgahı haline gelmiş ve 1929 yılında da Mussolini ile yapılan bir protokol sonucu bağımsız bir devlet olmuştur.Meydan

Vatikan Katoliklerin kutsal bir mekanı olması dışında muhteşem sanatçıların muhteşem  eserlerinin uluorta bulunduğu bir müze devlet adeta. Öyle ki daha sınırı belirleyen beyaz traverten taşları geçer geçmez San Pietro Meydanıyla başlıyor o görkem. Sağlı sollu sütünlarla bezenmiş elips şeklindeki bu meydanın tam ortasında Mısır’dan getirtilmiş bir dikilitaş var.
 
San Pietro Bazilikası ve Önündeki Dikilitaş

Meydan tasarımı Bernini’ye ait. Hemen sütunun iki yanında bulunan ikiz çeşmeler de meydanın simetrisini tamamlıyor. Sütunların üzerini azizlere ait dönemin ünlü sanatçılarına ait heykelcikler süslüyor. Bu geniş meydan bazı ayinlere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle paskalya zamanı papayı dinlemek için 300,000 kişilik bir kalabalığın meydanı doldurduğu biliniyor.
Tarihi çeşmenin genç ziyaretçileri


Bazilikaya girmek için elimizdeki çantaları girişteki dolaplardan birine kilitliyoruz. Oldukça sıkı bir güvenlik önlemi var. Çantalarla içeri giremiyoruz. İçerdeki ihtişamı anlatmak ise çok zor. Her taraf ayrı bir ayrıntı ayrı bir sanat eseriyle süslü. Hem bazilikanın kendi ayrıntıları hem de içerisine yerleştirilmiş heykeller ve resimlerin hepsi paha biçilmez birer sanat eseri. Sütunlar, duvarlar, tavan ve bazilika içerisindeki küçük girintilerdeki şapellerin hepsinde yüzlerce eserle karşı karşıya geliyorsunuz. Geçekten nefes kesici.Katedralin içinden görüntüler

Vatikan’ı İsviçreli muhafızlar koruyor. Giydikleri renkli üniformalar ise bizleri yüzyıllar öncesine götürüyor.Bu üniformaların tasarımcısının Michelangelo olduğu söyleniyor

Bir sonraki hedefimiz Vatikan Müzesini gezmek. Sabah önünde oldukça uzun bir kuyruk vardı. Neyse ki kalabalık azalmış. Yaklaşık 15 dakikalık bir beklemeden sonra müzeye giriyoruz.  Müzede eski Mısır ve Ertrüsk medeniyetlerinden kalma çok sayıda eserlerin sergilendiği galeriler var. Yine çok sayıda kutsal eserlerin, paha biçilmez resimlerin ve heykellerin bulunduğu galeriler. Ama müzenin en ilgi çeken yerleri Stanze and the Loggia of Raphael (Rafaello Odaları)  ve Sistine Şapeli.  Rafaello’nun dekore ettiği bu odalar ve  Michelangelo’nun tavanındaki ve bir duvarındaki freskleri yaptığı Sistine Şapeli nefesleri kesiyor. Sistine Şapeli’nin bir özelliği de  Kudüs’de bulunan  Süleyman Mabedi’yle aynı ölçülerde olması. Tüm bu freskler Tevrat ve İncil’den esinlenerek yapılmış hepsi ayrı bir hikayeyi anlatıyor.  Gerçekten çok güzeller. Aslında resim çekmek yasak olmasına rağmen çaktırmadan birkaç tane çekiyorum.

Michelangelo’nun tavan freskleri

Yarım günde bu müzeyi gezmek hem de çocuklarla hiç de kolay değil. Galeriler arasında dolaşırken geçtiğimiz koridorlarda satılan hediyelik eşya standından ileride referans olsun diye Vatikan’daki Ustalık Parçaları  (Vatican’s Masterpieces) adlı bir kitap alıyorum. Biz tabiri caiz ise aysbergin üstünü görmüşüz. Görmediğimiz ya da halka gösterilmeyen o kadar çok sayıda eser var ki bu küçücük yerde. Hem paranın hem de imanın aynı yerde olduğu  yer işte burası.

19 yorum

 • mctumer dedi ki:

  sevgili arman, hakikaten, paranın, imanın (!), gücün komprime halde sunulduğu bir yer. fotoğraflarda harika..

 • cnr_mtnt dedi ki:

  freskler harika görünüyor, sanat kokuyor yazınız.. ellerinize sağlık..

 • tütü dedi ki:

  Vatikan gerçekten binasıyla, heykelleriyle herşeyiyle sanat eseri. Döşeme mermerlerindeki motiflerden, tavanlarındaki fresklere kadarnereye bakacağını şaşırıyor insan. Güzel yazı ve fotoğraflar için teşekkürler oymakas…

 • rome_o dedi ki:

  sevgili araman benim 1 saat beklememek için girmediğim vatikanı anlatmışsın ..bol fotoğraf var..eh artık gesdim derim 🙂 ..

 • tandemege dedi ki:

  merhabalar

  şapelin içindeki resimlerin fotoğrafları çok hoş yıllar geçmesine rağmen renklerin canlılığı halen izleniyor tebrikler…

 • abt_smyrna dedi ki:

  Çaktırmadan fotoğraf çekebilmek de büyük heyecan:)
  Vatikan gerçekten harika!

 • EYLÜLADA dedi ki:

  Vatikan benim için bir sanat tarihi dersi gibidir. Her sayfasında ayrı bir incelik, güzellik gizlidir bu şehir-devletin. Bu geceki geyiklerimden (!) sonra beni kendime getirdi. Ve Sevgili Doktor Mctumer ile birlikte -imece usulü kotardığımız yazıma tekrar bakmamı sağladı. Sağolasın Arman Babam. “Hem paranın hem de imanın aynı yerde olduğu yer işte burası.” Son derece doğru bir saptama. Ben de vurgulamak istedim.

 • abidindemir dedi ki:

  Güzel yazınız için teşekkürler.Fotoğraflarınız ise çok keyifli…

 • butun_2882 dedi ki:

  gerçekten çok etkileyici…orayı bu kadar zengin yapan şey dünyanın en küçük ülkesi olması sanırım..himayesi kolay hem.. muhafızların kıyafetleri ise çok ilginç.

 • gelmedi-rukiye dedi ki:

  Vatikan sanat kokan eserler muhteşem…Özellikle San Pietro Pazilikası harika çekim…. Ellerinize sağlık…

 • BÜLTER dedi ki:

  avrupanın sanat ve bilimde, dolayısıyla savaş ve ekonomik güç olarak da bizlere bir anda müthiş fark atmasını sağlayan unsurları gözle görmek için ideal bir mekandır vatikan müzesi. Arman bey de çok güzel anlatmış. sistine şapel (sixteen chapels) sayesinde sanat ve din için eserler yaratılmış gibi görünse de, modelleme, boyutlandırma, üretime yönelik projelendirme, tasarı geometri, teknik resim dallarında tüm dünya için çağ atlanmıştır. (Osmanlı hariç tabii ki) Ayrıca bugün batılı ülke firmaları için çok önemli olan çalışma grupları, görev ve sorumluluk paylaşımı, saat bazlı üretim saatleri (part-time çalışma) gibi kavramların temeli bu dönemde atılmış. (biz hala 8-6 ya da 9-5 standart mesai içinde çürüyoruz)

 • haymatlos dedi ki:

  mimari yapının iç tarafında ışığın azlığından dolayı net fotograf çekmek gerçekten zor bir iştir. fakat sizin fotograflarınızın çoğunda böyle bir netlik sorunu olmaması güzel. özellikle michalengelo’nun tavan fresklerini görmek çok güzel…

 • enise dedi ki:

  Sevgili Arman bey saatlerce dolaştığım Vatikan’ı çok güzel kaleme almışsınız,elinize sağlık.

 • mcatullus dedi ki:

  Çok bilgilendrici bir yazı ve oldukça hoş görüntüler… Elinize sağlık.

 • oymakas dedi ki:

  Haymatlos`a : Profesyonel bir fotoğrafcıdan böyle bir övgü almak hoş bir şey. İşin gerçeği ben makinenin sadece düğmesine basıyorum.

 • ayşegül- dedi ki:

  uzun zaman ve dikkat gerektiren bir gezi olduğundan, çocukla kalmayı seçmiş ve bari Bülent adam gibi gezsin demiştim, o yüzden bu resimler bana ilaç gibi geldi.
  Resimler harika gerçekten, eserler hakkında zaten bişey demeğe haddimiz yok!
  Teşekkürler..

 • hburcu dedi ki:

  Tavandaki freskler güzel gerçekten. Dikil taşta öyle. Parayla, iman meselesi güzeldi =) Paylaştığınız için teşekkürler. Ellerinize sağlık.

 • TALYA dedi ki:

  Resim ve Heykel konusunda ne kadar uzak kalmışız Avrupa sanatına Müslümanlık nedeniyle.Ve pek çok Avrupa ülkesi yanında en görkemlileri İtalya’da Roma ve diğer şehirlerinde bulunan şahaserler, Rönesans’ın merkezi ükede.Bugünkü papanın yemin töreni yaptığı yıl ve gün Vatikan’da olmaktan dolayı müzeyi dolaşamamıştım.Töreni seyretmek için günlerce önce gelip geceleri bile meydandan ayrılmayan onbinlerce insanın kalabalığında sadece sütunlu meydanı gezip başka bir sefere bırakmıştık elimdeki rehber kitaptan Michelangolo fresklerine hayranlıkla bakarak.Elinize sağlık.

 • NEŞE dedi ki:

  Ellerinize,gözlerinize sağlık,güzellikleri bana yeniden yaşattınız.San Pietro bazilikasının hem üstü hem de altı görülmeye değer!Yapının altında metrelerce uzayan dehlizler var, buraya çok özel izin ve randevu ile girebildik,haftalar öncesinden yer ayırtıldı.Din büyüklerinin ve özellikle 12 havarilerden Pietro nun olduğu kuvvetle muhtemel mezarları görmek benim için heyecanlıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*