Kuala Lumpur’da Mola

           Şimdi diyeceksiniz bu “Kuala Lumpur’da Mola” da ne ola ki! Peşinen açıklayayım yazının gidişatını bu açıdan bakarak okursunuz…
          

           Kuala Lumpur’a 2.uçuşumdu. Kader diyemeyeceğim kalite,uçuş ve aktarma süreleri vede en önemlisi fiyatı göz önüne aldığımda kendimi Malaysia Airlines uzak doğuya taşıyacak olan havayoluyuydu ve doğal olarak KL(Kuala Lumpur herkes gibi kısaltarak yazacağım burdan itibaren) benim için artık  açılan ilk kapıydı. İlk seferinde Malezya gitimş fakat o çok modern ve huzurlu havalimanından başka hiç bir şeyini görmemiş olarak dönmek ukte olarak içimde kalmıştı. 2.Gidişimde hedefim yine aktarma olarak kullanmak fakat az zamanda çok yer görmek ve en azından fikir sahibi olabilmekti. Biletim KL içi gidiş-dönüş olduğu için yorucuda olsa KL gezimi ikiye böldüm hem gidişte hem dönüşte KL’de gezinme şansı buldum. Uzunca bi açıklama oldu farkındayım ama gezginlerin bana bu kadar sürede gezi mi olur! sitemi duyar gibiyim zaten bu Kuala Lumpuru,Malezyayı tanıtmaktan çok kısa sürede ne yapılabilir nereler nasıl gezilebilir şeklinde bir deneyimi aktarmak istedim.Tanıtım konusunu usta gezginler hali hazırda yapmış ve yapmaya zaten devam etmekte.Şimdi bunları sıralamaya çalışayım……

            Türklerden vize istemyen bu ülkeye pasaport kontrolünden oldukça rahat geçtikten sonra havaalanından çıkarak şehir merkezine gitmek için bir taksiye bindim.Şehir merkezine gitmek 75 Malezya Ringitine ve yaklaşık 30 dakikama mal oldu.Ücret tek kişi için uzakdoğuya göre biraz pahalı yol kısa sayılmasada(50 km). Yol boyu aralıksız yeşil ve ülkemizde dekoratif olarak tekil görmeye alıştığımız palmiyeler burada ormanı teşkil etmekte.Yollar oldukça bakımlı ve düzgün. Bu koşullarda geçen mesafeyi ve süreyi hissettirmiyor size.Yollarda ilk olarak dikkatimi çekende diğer bir çok uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi japon araçlarının istilası altında
değil.Kendi markaları olan Proton yoğunluklu. Yolda ilk olarak National Stadium mimarisi ile dikkatimi çekti. Şehire yaklaştıkça önceden çeşitli yayın mecralarında gördüğünüz, gelmedenn önbilgi olarak okuyup araştırdığınız KL’nin meşhur mimari yapıların siluetleri belirmeye başlıyor, böylece ilk heyecanı hissetmeye başlıyorsunuz.

Önceden internetten incelemerime göre şehrin en hareketli ve merkezi yerlerin başında gelen Bukit Bintang bölgesinde yine önceden rezervasyon yaptığım guesthouse gelip çantamı bırakarak elimdeki dar zamanımda önceden belirlediğim yerleri gezmeye koyuluyorum.İlk önce hemen yakınımdaki 421m’lik uzunluğuyla dünyanın 5. en yüksek kulesi olan Menare KL(Kuala Lumpur Tower)’a gidiyorum.Malezyada “Menare”->”Kule”, “Jalan”->”Sokak,Cadde” anlamına gelmekte.Yaklaştıkça bakması güçleşen bir yapı daha gözlem katına çıkmadan yerdeyken başınızı döndürmeye yetiyor.38 Ringit ödeyerek girdiğiniz kulenin asansörü sizi saniyeler içinde gözlem katına çıkartıyor.Burdan tüm KL ayaklarınız altında.Ayrıca ünlü Petronas kulelerini en iyi gözlemleyenileceğiniz nokta.

  

Okuduğum yazılarda Petronas kulelerinin gözlem katından
daha yüksekte olduğundan daha iyi bir gözlem noktası olduğu belirtilmekte, bilginize. Burada şehri 360 derece gözlemleyebileceğiniz gibi bir üst katında yer alan lokantada yemek eşliğinde de deneyimleme şansınız var.Buradan çıkışta yükseltilere takılı kaldığımdan ünlü Petronas ikiz kulerine doğru yol aldım.KL Menare’den yaklaşık 2 km uzakta olan ikiz kulelere Jalan P.Ramlee’yi kat ederek varıyorum.Petronas kuleleri yapıldığığ 1996 yılından 2003 yılına kadar dünyadaki en yüksek bina ünavanı korudu.Halihazırda dünyanın en yüksek 5. binasına olmasına rağmen uzak doğuyu temsil eden muhteşem mimarisiyle uzun yıllar dünayanın simgesel binalarından biri olarak kalacaktır.


 

Önünde ve arkasında yer alan parklarha hem yorgunluğunuzu atabilir hemde kuleleri katrajınıza sığdırıp fotoğraf çekebilmeniz içeren gerekli boşluğu sağlayacaklarıdır. Başta belirttiğim gibi zamanım dar olduğundan KL’da “Hop-On Hop-Off” diye adlandırılan otobüs servisine ait araçlarından birine kulelerin önündeki duraktan binerek şehri panaromik olarak geziye çıkıyorum. Bu servis turistler için birebir. Servisden 35 Ringite bir bilet alarak tüm gün bu servisden yararlanabiliyorsunuz.Nasıl mı? Kolay biletinizi alıp cebinize koyuyorsunuz, araç şehirde görülesi yer yer dolaşırken siz inip gezmek istediğiniz yerde inip gezdikten sonra belirli periyodlarla düzenli olarak gelen araçlardan bir diğerine binerek gezinize aynı bilet ile devam edebiliyorsunuz. Yada benim zamanım gerçekten çok daha dar diyorsanız hiç inmeden 1 saatte parkuru tamamlayabiliyorsunuz. 42 ayrı noktaya giden bu otobüs ile özellikle Merdeka meydanı(İngilizlerden kurtulmalarına adadıkları bağısızlık meydanı), Petaling Street(Çin mahalesi ucuz alış veriş ve ambiyansı için), Istana Negara(Kraliyet sarayı), Orkid&Kelebek Parkı ve Ulusal Camiyi gezmeniz yeterli olacaktır.

Günü böyle tamamladıktan sonra alışveriş merkezlerinin yer adlığı Bukit Bintang da akşamınızı cafe ve restoranlarda geçirebilir, birbirinden güzel alışveriş merkezlerinde gezinebilir ve küçük hediyelikler alabilirsiniz. Küçük bir tavsiye eşiniz yada kız arkadaşınız ile birlikte gezideyseniz burayı en sona bırakmanız çok önemli bayanların alışveriş merkezlerinin büyüklüğü ve çeşitliğinin etkisinden kurtulması zor olacaktır! Ben sokak restoranlarında(Mamak Shop) birinde yemeğimi yedikten ve kalabalığın içinde biraz gezindikten sonra sabah çok erken saatte Air Asia ile uçuşum olduğundan ve hava alanın uzaklığını göz önüne alarak gece yarısına doğru dinlenmeye geçtim. Sabah güneş doğmadan önceden ayarladığım taksi ile Air Asianın terminaline doğru yola çıktım.75 Ringite geldiğim yere gece tarifesinden dolayı 100 Ringite  gidiyorum. Air Asia burada hemen KL international(uluslararası) havalimanın yanında fakat ondan bağımsız bir terminal yapmış. Kalabalıktan dolayı uçuşunuzdan 2 saat önce yola çıkmanız tavsiyedir.

Biletimi gidiş-dönüş aldığımdan güney doğu asyanın muhtelif yerlerini gezdikten sonra yine bir Air Asia uçuşu ile Air Asianın LCCT(Low Cost Carry Terminal) diye adlandırılan terminaline geliyorum. Burada Malezya vatandaşlarının bir kamera ve chip kimlikleri ile memur olmaksızın pasaport kontrollerinden otomatik geçisi ve 4G’li cep operatör reklamlarınızı görmeniz size teknoloji üreten bu ülke olduğunuz hatırlatıyor. 12 saat sonra Türkiyeye dönüş için uçuşum var fakat elde bavullar ile gezmek zor olacak diye önce LCCT’den International Airporta 2,5 Ringite giden yeşil servis otobüslerine binerek burada Medium boy bağajımı 28 Ringit emanate bırakıyorum.Şehir merkezine gitmek için bu sefer KLIA Express diye adlandırılan hızlı trene binerek gitmeyi tercih  ediyorum. Tren oldukça rahat hatta içinde Wi-Fi yayın bile var. Böylece taksiye göre daha ucuz, rahat ve hızlı olarak merkeze 35 Rinigite gitmiş oluyorum.Daha ucuz ama daha uzun süre alan KLIA Bus servisi ile 10 Ringite deneyimlemeyi dönüşe bırakıyorum.KLIA Express ile KL Sentral’a varıyorsunuz.Burası KL’deki tüm ulaşım araçlarının kesiştiği ortak bir alan. Burada KLIA Express,KTM Komuter(Banliyo),Mono Rail(Beton ayakların üstünde havadan giden metro) ve Otobüs servisleri arasında aktarma yapabilirsiniz. Ayrıca içinde Turizm bürosu var burdan istediğiniz konularda yardım alabilirsiniz. Ben burdan hintlilerin Malezyadaki en önemli mabetleri olan Batu Caves(mağara) nasıl gidebileceğimi öğrendim.Öncesinde bir taksiye sorduğumda 25 Ringit fiyat vermişti burası için.KTM Komuter ile gidebileceğimi söyleyen bürodaki çalışanların yardımıyla 1 Ringite gittim.Burası gerçekten hint kültürünü ve inanışını hindistana gitmeden görüp gözlemyebileceğiniz bir yer.Önündeki devasa heykel yanındaki Ramayana mağrasındaki heykel fiğürleri vede onlarca basamak ile çıkılan mağara bile buraya gitmek için yeterli bir sebep. Dönüşte 1 Ringite geldiğim yerden nedense 2 Ringite geri dönüyorum KTM Komuter ile KL Sentrala.


KL Sentral’dan alışveriş yapmak son kez bir yerlerde bi şeyler yemek,dinlemek ve gözlemlemek için Monorail ile Bukit Bintaga gittim. Burada Times Square, Sungai Wang Plaza, Imbi Plaza, BB Plaza ve genellikle bilgisayar ve elektronik ürünlerin satıldığı Low Yat Plazayı gezip hediyelik bir şeyler aldım. Ayrıca  Times Square’de tavşan yılına giren çinlilerin dans göserilerini izlemekte ayrı bir güzellik oldu.Malezya başta elektronik ürünler olmak üzere ortalama %15 daha ucuz ülkemize göre. Peşin alabileceğiniz ürünlerde bunu değerlendirebilirsiniz.

   

Son olarak kısa notlar; Malezyalılar ülkeleri için gerçek asya diyorlar. Bunu sanımca Malaylar,Hintliler ve Çinlilerin oluşan bir toplumun hiç birinin azınlık sayılamayacak oranda olmaları ve huzur içinde yaşamalarından olsa gerek.İslam ülkesi ve monarşi ile yönetilmesine rağmen hiç bir baskı unsuru gözlemlemiyorsunuz.Ne ararsanız bulursunuz. Genelde devlet işlerinde Malaylar, ticaretde Çinlilerin hakimiyeti var. Tüm uzakdoğuda olduğu gibi İngiliz ve tebası ülkelerin vatandaşları her yerde. Yemekler tüm uzakdoğuda olduğu gibi baharatlı ve oldukça farklı, ama helal tabelalı yerlerde rahatça yiyebilirsiniz. İnsanlar yardımsever ve  ingilizce bilme oranı yüksek, ayrıca bazı kavramların yazılışları Türkçe yazılışıyla aynı olduğunu görmek sizi şaşırtabilir. Lakin bizleri sevmelerine rağmen yeterince tanımayan arap ülkesi gibi düşünen bu insanlar ile iletişime geçmekten çekinmeyin ve gitmişken ülkemizi karınca kararı anlatmayı ihmal etmeyin.

     Gönlü yolda olan tüm gezginlerin yolu açık olması dileğiyle….

6 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Bana göre en ilginç yer Batu Caves,bir de festival zamanı gitseydiniz herhalde çok güzel olacaktı,vücutlarına şişleri geçirip ,gösteri yapan dindarları görmeyi çok isterdim..

 • Mr.BlaCK dedi ki:

  Haklısınız Neşe hanım…Bende bahsettiğiniz ritüeli okudum ve fotoğraflarını gördüm denk gelmesini çok isterdim, gerçekten ilginç…Bakalım yollar yine yeniden götürebilir……

 • maliho dedi ki:

  Hep gitmek isteyipte bir türlü fırsat bulamadığım bir yer. Yazınız için teşekkürler…

 • ibrahim temo dedi ki:

  Teşekkürler Melih bey, KL ye gitmedim ama bu yıl ki planlarım arasında var, muhakkak yazınızın bir kopyası yanımda olacak, çünkü neyin nerede olduğunu gayet güzel anlatmışsınız…

 • Mr.BlaCK dedi ki:

  Yorumlarınızla değer kattığınız için ben teşekkür ederim. Umarım faydalı olur.

 • umutaktas dedi ki:

  kısa olmuş ama gerçekten bilgi dolu bir gezi yazısı,gerçekten ayrıntılı ve yararlı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*