KOSTA RİKA – MUTLU YAŞAM BELDESİ : PURA VIDA

MUTLU YAŞAM BELDESİ : PURA VIDA

Kosta Rica; zengin kıyı anlamına gelen ismine uygun olarak 1290 km sahil şeridine sahip, 4 milyon nüfuslu, Orta Amerika ülkesidir. Türkiye’nin onda biri büyüklüğünde bir alanı kaplamakta olmasına rağmen Kuzey Amerika Kıtası’nın tamamında bile olmayan ekolojik çeşitliliğe, dünya hayvan çeşitliliğinin beşte birine, cennet gibi doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Ülkede bazılarının hala aktif olduğu 112 yanardağ bulunmakta. Okyanus kıyılarında tropik bir hava yaşanırken dağların tepeleri İsviçre Alpleri gibi serin ve doyumsuz güzelliklere sahiptir.

Kosta Rica topraklarının yüzde otuzu Ulusal Park olarak koruma altına alınmış, bu güvenli ülkede en sık tekrarlanan söz Pura Vida(Mutlu Yaşam) dileğiymiş. Bu dileğin söz edilişine 2 saat süren Irazu Volkan yolunda otobüste binen ve inen herkesin şöföre Pura Vida demesiyle şahit oldum.

1949 yılından bu yana Ordusu olmayan bir ülke Kosta Rica.. Çevre performasyonu açısından dünya beşincisi, Amerika kıtası birincisi unvanı vardır. Korbon salınım oranını 2001 yılında sıfıra indiren, mutlu insanlar sıralamasına giren, dünyanın en yeşil ülkesi gibi olumlu unvanlara ve ilklere sahip bir ülke. Farklı coğrafyalarda ki bütün toplumların gelecekte ulaşmayı hayal ettikleri savaşların ortadan kalktığı tam bir barış ortamını bugünden sağlamış Kosta Rika(kendilerine Ticos ya da Ticas denir) gerçek bir cennettir doğasıyla ve barışçı, huzurlu ortamıyla. Barış ile ilgili son bir şey söylersek ; 3 dönem Başkanlık yapmış Oscar Arias, 1987 yılında Nobel Barış ödülü kazandırmış Kosta Rika’ya.

Kosta Rica’nın ne pasifik kıyısında sörf yapmaya ne de Karayip denizinde yüzmeye zaman ayıracağım. Sadece fotoğrafının beni etkilediği Irazu Volkanı’na tırmanmak arzum. Bu aktif Volkan dağına gitmek üzere başkent San Jose merkezinden kalkan ve bir başka küçük şehrinden de geçerek, tırmanışta zirvenin eteklerini sarıp sarmalayan bulutların üzerinde bir süre daha devam ettik. Kısa fotoğraf molasında çevredeki diğer aktif Volkanların üzerinde oluşan bulutların oluşumunu fotoğraflıyarak zirveye vardık. Irazu Volkan’ına soğumuş volkan külleri üzerine yapılmış ahşap yoldan yürüyerek Volkan ağzına ulaştık. Çukurda küçük yeşil bir gölet bütün gizemiyle karşımızda. Çevresinde farklı renklerde taş ve toprak katmanları ve en geride ve yüksekte de siyah, ince, soğuk lav bölgeleri bulunmakta.

Kosta Rika Fahri Konsolosumuz Serhan Süzer’in internet sitesinde ülke şöyle tanımlanıyor: Kosta Rika’ya bağlı kültürün önemli bir olgusu barış ve demokrasi aşkıdır. Kosta Rika, 100 yıldan fazla demokrasi kültürüne sahiptir, ki bu halkının da içine işlemiştir.‘Tico’ kimliğini hissetmek, barışa taahhüdü, düşmanlık yerine hoşgörüyü, askeri harcamalar yerine sosyal gelişimi, çatışma yerine müzakereyi teşvik eder.

Kosta Rika uluslar arası platformda doğal kaynaklarının yoğunluğu ve farklılığı ile meşhur olmuş ve tanınmıştır. Yeryüzünün ancak %0.03 kaplayan yüzölçümüne karşılık dünyadaki bitki ve hayvan farklılıklarının yaklaşık %6 sına sahiptir. Bu biyolojik farklılık yarım milyondan fazla bitki ve yabani hayatı kapsar. Kosta Rika, 850den fazla çeşit kuş, 600 kelebek kategorisi, 1200 değişik orkide türü ve 237 memeli türü barındırır. Biyolojik koruma alanları ve ulusal parklar sistemi, dünyadaki en gelişmiş olanları olarak kabul edilir. Kosta Rika koruma altında en çok toprakları olan ülkelerden biridir, günümüzde ülkenin topraklarının %28 lik bölümü Ulusal Park, Biyolojik Koruma Alanı ve yabani hayat ulusal sığınakları şeklinde idare edilmektedir.

Kosta Rika’nın en tipik ulusal yemeği Gallo Pinto’dur; önceden pişirilmiş pirinç ve fasulye içine konan soğan, biber ve taze nane ile birlikte kavrulur, her türlü yemek ile birlikte ve her türlü öğünde yenir(kahvaltı yada akşam yemeği fark etmez). Ülke’nin resmi dili İspanyolca’da bu yemeğin adı benekli horoz anlamına gelen “Mottled Rooster” mış. Kızartılmış Hindistan cevizi ve farklı soslarla sunulan çeşitleri de diğer Latin ülkelerinde mevcuttur. Bir kere denedim ama damak zevkime uymayan Gallo Pinto’yu aramayacağımı söylemeliyim.

Porto Riko orta bölgesinde, görselliğiyle çarpıcı aktif yanardağların tepesinde benim çıktığım Irazu’da yeşil diğer önemli yanardağ Poas’ta mavi renkli krater gölü bulunmakta. Porto Riko Karayip denizi güneyinde Limon, Cahuta, Talamanca ve Manzanillo gibi sakin yerlerde tembellik yapmak için güzel, temiz, ince kumlu plajlar, dalmak için ilginç mercan bölgeleri, sörf yapılacak uygun dalgalar, kısaca her zevke uygun olanaklar var.

Şeref PINARCI
www.serefpinarci.com

serefpinarci@hotmail.com

7 yorum

 • mugeyidogan dedi ki:

  Kosta Rika gerçek dünyanın Avatar’ olmaya aday, hem doğal güzellikler hem de barışseverliğiyle…

 • NEŞE dedi ki:

  Ne güzel bir ülke tanıttınız bize,bilmediğimiz ne çok şey öğrendik…Herkese göre yapacak birşeyler var,ahhh,biraz da yakın olsa…

 • sevgimm dedi ki:

  en merak ettiğim ülkelerden biri,vizesiz olmasıda çok cazip ammaa NEŞE hanımın dediği gibi çoook uzak 🙁

 • edda dedi ki:

  merhaba. evet uzak ama vakit ve imkan varsa belki baska birkac yer ile birlestirilip verimli bir seyahat gerceklestirebilir.

 • Zeynep dedi ki:

  öncelikle uzun bir aradan sonra yine detaylı bilgi dolu bir yazınızı okumak gerçekten güzeldi.

 • rome_o dedi ki:

  orta amerikada ordusu olamyan ,insanların mutlu olduğu ,karbon salınımı sıfır olan bir yer .anlaşılan orta amerikanın isviçresi kosta rika … latin amerika yazılarınızı takip ediyorum . benimde hayalim latin ameirkayı komple gezmek .

 • brhm dedi ki:

  şimdilik gidemediğimiz yerleri sizin yazınızdan okumak ayrı bir güzel talya…bu güzel bilgilendirici yazı için teşekkürler, kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*