Kopenhag-Oslo Gemi Yolculuğu (Bir daha mı asla!!!)

İSKANDİNAVYA GEZİ YAZI DİZİSİ:


 


GÜN 2: GEMİ YOLCULUĞU (Kopenhag-Oslo)


 


Akşam saat 15:00’da Kopenhag’daki otelimizden ayrılıp kısa bir yolculuk sonrasından geminin kalkacağı limana varıyoruz. Hava yağmurlu. Hızlı bir şekilde valizlerimizi alarak limanın içine giriyoruz. Rehberimizden biletimizi aldıktan sonra bilet kontrol kuyruğuna giriyoruz. Hızlı bir şekilde kontrol noktasından geçerek kendimizi devasa geminin içine atıyoruz.


 


Önce geceyi geçireceğimiz kamaramızı buluyoruz. İçerisi F tipi hücre gibi. 3 metre genişliğinde 4 metre uzunluğunda  küçük kompact bir oda. İçeride ikili ranza sistemi var. Kamarada pencere yok, havalandırma bize göre fazla çalışyor. Biraz üşüyoruz. Oda ciddi anlamda dar ve basık. Pencere yok, dışarıyla bir irtibatınız yok. Zaten bütün gün Kopenhag’ta her yeri karış karış gezmişiz, ayaklarımızda bir yorugunluk var. Üst kattaki battaniyeyi de üstümüze aldığımızda göz kapaklarımız yavaştan kapanıyor.


 


Çok hafif sallanıyoruz. İçimizde bir heyecan var. İlk defa bir cruise gemi yolculuğu yapacağız ve bir ülkenin başkentinden diğer bir ülkenin başkentine geçeceğiz. 16-17 saat sürecek bir yolculuk. Biraz depresif miyiz ne! Kabinde boğulmak üzere olduğumuzu fark ederek kendimizi dışarı atıyoruz. (Fotoğraf çekmeyi unutmuşuz. Neyseki imdadımıza Arkutbay’ın fotosu yetişiyor. Bakınız “Geilo/Bergen yolunda fikir firarlarım” yazısı)


 


Gemiyi keşfetmeden önce güverteye çıkıp dışarıdaki temiz havayı içimize çekiyoruz. Hava yükünü tutmuş, patlamaya hazır. DFDS SEAWAYS gemisi çoktan limandan ayrılmış, öylece rotasından ilerlerken bizde çayımızı almış keşke daha fazla zaman geçirebilseydik dediğimiz Kopenhag’ı öylece seyrediyorduk. Rüzgarın da biraz etkisiyle kendimizi geminin iç bölümüne atıyoruz.
 


Artık gemide ne var ne yok anlama zamanı. Aktiviteler ağırlıklı iki katta toplanmış. Casino, şarap ve peynirlerin servis edildiği bir restorant, çeşitli etlerin servis edildiği bir restorant, sabah kahvaltısının yapıldığı mekan, canlı müzik ve barın olduğu bölüm, kafeteryalar ve küçük bir yüzme havuzu var. Ha bir de duty free var. Gemide televizyon yok. İnternet orta noktada çekiyor. Allahım, bu uzun yolculuk nasıl geçecek diye kendimize soruyoruz.


 


Kabine geri dönüp akşam yemeği için hazırladığımız sandviçleri yedikten sonra kafeterya bölümüne gidiyoruz. Bir yandan diğer gezginlerin Oslo için yazmış oldukları notları okuyoruz, diğer yandan Kopenhag’da çektiğimiz fotoğraflara bakıyoruz bir yandan da geminin penceresinden dışarıyı seyrediyoruz.


 


Gemi bazen kara parçasına uzak  bazen yakın seyrederek ilerliyor. Geçtiğimiz yerleri tanımadan öylece bakıyoruz. Bazen de bu yerlerin fotoğraflarını çekiyoruz.Hava da kararmıyor. Bir kararsa uykumuzun gelmesi gerektiğini anlayacağız ve doğru yatağa.  Allahtan kabinde pencere yokta dışarıda aydınlığı görmeden saat 23:00 da yatacağız.


 


Eşimin “uyandığımızda nasıl olsa bu sıkıcı yolculuk bitecek” pışpışlarıyla günü tamamlıyoruz. Rehberimizin saat 9:00 gibi Oslo’ya varacağız diyor ve uyarı yapmayı da ihmal etmiyor: Aman sabah geç kalkıp da bu güzelim manzaraları kaçırmayın!


 


Sabahleyin hafif üşüyerek kalkıyoruz. Valizlerimizi derledikten sonra önce kahvaltı sonrasında güverteye çıkıyoruz. Pek birşey yok. Ancak yeni bir ülkeyi görmenin güzel hisleri var içimizde.

 


Geminin Oslo’ya varmasına 25-30 dakika var ve biz cebimizdeki Danimarka kronlarını değerlendirmek üzere “Duty Free” ye giriyoruz. Son madeni paralarla çikulata tarzı şeyler alıyoruz ve odamıza yöneliyoruz. Odadan çıkmak bile bir dert. Oda o kadar dar ki kapıdan valizle çıkmamız bile sorun oluyor.


 


Neyse artık Oslo’dayız. Gemiden inerken apoletleri dolu dolu olan mürettebat bize “yeniden bekleriz” diyor. Bizse oralı bile olmuyoruz. Zira hayatımızın bir günü neredeyse sıfır hareket, “ye,iç,yat,kalk ve tekrar ye”  kurgusu ile geçti ve çok sıkıldık. Özel seyahat şirketlerinin Yunan ve İspanyol adalarına düzenledikleri gemi turlarının buna benzer olacağı şüphesiyle; bundan önce az biraz rotamızda olan cruise gemi yolculuğu bundan sonra “en iyi curise arkadaşımın cruise” dur mottasına dönüşüyor.


 


Sabah saat 09:30 gibi Oslo’ya ayak basıyoruz. Gemiyi tahliye sürecimiz sanılandan daha hızlı oluyor ve kısa şehir turu için bizi bekleyen otobüsümüze yöneliyoruz. 

Sevgiyle kalın,

 

16 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Çok çok haklısınız,Cruise leri çok seven var ama bana göre bir gezi tipi değil,size göre de olmadığı anlaşıldı bu kısa yolculukta…keşfetmeyi sevenler böyle hazırlop lardan kaçıyor,harita takibi bile bir zevk ve heyecan benim için….Çok teşekkürler…

 • arkutbay dedi ki:

  Gemide hissettiklerimizi bu yazıdan daha iyi anlatamazdım . İçeri gir patla , dışarı çık üşü . Bu yüzden bir ara elbiselerimle yattım . Birşeyler içelim dedik . Plastik bardakta 2 parmak şarap 9 euro . İkincisini içemedim 🙂 Sandöviçlerimiz de tükenmişti , gemiden biter diye erkenden aldık . Sonra gerçekten büfe kapandı , iyi ki almışız . En sonunda yorgunluktan sızdık . Gemide biraz daha vakit geçirseydik Munch’un Çığlık tablosunu Oslo’ya varmadan görebilecektiniz :))

 • bora arasan dedi ki:

  Özel şirketlerin cruise turları ile bence iskandinavyanın bu tarz cruise sistemi arasında köklü farklar var. Bir yanda pek bir şeyi olmasa da inanılmaz bir pazarlama ile sunulan ve plaj aktiviteleri ile şenlendirilen Ege cruiseları, diğer yanda ucuz içki, serbest kumar aktiviteleri olan iskandinav şehirler arası ulaşım metodu cruiseler… Benim algıma göre ayrı kulvardalar.

  Ama Neşe Hnm ‘a katılıyorum ve bunun eleştirisini projesini yaptığım firmada da söylemiştim. Rodosta ve Giritte sadece beş saat bana göre de değil. Cruise’lar sadece gittim diyecekseniz biçilmiş kaftan.

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili Bora,yazının altına imzamı atarım….Dediğin gibi “gittin mi gittin..” tipli geziler bize göre değil,ben kiliseleri,manastırları gezene kadar zaten gemi kalkar…girdiyi,çıktıyı gezeceğiz,yiyip içeceğiz….Bizim geziler öyle olur..

 • arkutbay dedi ki:

  Ayakların su toplamadığı geziye gezi demem :)) Cruise gemilerinin ritüelleri de çok saçma . Büyük konuşmayayım ama tek bir şey için cruise seyahati yaparım : Magellan Boğazını geçmek için .

 • enisnuhoglu dedi ki:

  sevgılı arkadaslar sayın doktorumuzun kı cruıse gezısı degıl bence gemi yolculugu.bır gemı yolculugu ıcın kamaraların kucuklugu harıcınde guzel sayılır.cruıse gezıler ıse benım gecen sene yaptıgım msc tarzı gemılerle guzel ama sadece cocuklu ve cok yaslı aıleler ıcın.onun dısında gercekten gıttıgınız yerlerden hıcbırsey anlamıyorsunuz.

 • arkutbay dedi ki:

  Enis Arkadaşım , bahsettiğim ritüeller cruise gemileri için . Bizimkisi sadece bir geçiş idi . onda bile patladık . Ama genel kanım hep aynı olacak . Her ikisi de bize göre değil .

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili dostlar,böyle bir mecburi seyahati Ancona-Patras arası 2 gece olarak yapmıştık,Doktorum a katılıyorum,mecburi geçişler dışında belki 80 yaşında yaparız böyle bir şey,daha önce değil…

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum elinde harita kaybolmuyorsan bir şehrin sokaklarında onu seyahatten saymıyorum 😉

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum elinde harita kaybolmuyorsan bir şehrin sokaklarında onu seyahatten saymıyorum 😉

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum elinde harita kaybolmuyorsan bir şehrin sokaklarında ve gezmekten yorulmuyorsan onu seyahatten saymıyorum 😉

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum elinde harita kaybolmuyorsan bir şehrin sokaklarında onu seyahatten saymıyorum 😉

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum elinde harita kaybolmuyorsan bir şehrin sokaklarında ve gezmekten yorulmuyorsan onu seyahatten saymıyorum 😉

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum elinde harita kaybolmuyorsan bir şehrin sokaklarında ve gezmekten yorulmuyorsan onu seyahatten saymıyorum 😉

 • Ebruozcansatir dedi ki:

  Yüzmilyonkere söylememe gerek yoktu tabii affedersiniz ;))

 • enisnuhoglu dedi ki:

  benım cantamda olmaz sa olmaz pudram:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*