KOMOR ADALARI

KOMORLAR ile ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.

Komorlar, Afrika’da Mozambik ve Madagaskar’la okyanus komşuluğu olan bir ada ülkesidir. adaların adları ise soyledir: Büyük Komor (Ngazidja), Anjouan (Ndzuwani) ve Mohèli (Mwali). Başkent Moroni Büyük Komor adasında bulunmaktadır.

Devlet çok kötü bir ekonomiye sahiptir. Halkının yaşam standartları çok aşağıdadır. Bu nedenle ülkede salgın hastalıklar yaygınlaşmıştır.
Komor kültürü ülkede yaşayan insanların yaşam tarzını ortaya koymaktadır. Komor Adaları, Hint Okyanusu içinde Madagaskar ve Mozambik ülkelerinin yanında yer alıyor.

Düğün töreni Komor kültüründe büyük bir yer kaplar. Damat bu ülkede genelde gelinden daha büyüktür. Komorlar’da insanlar çoğunlukla Shikomoro dili konuşmaktadır, ancak, Fransızca ve Arapça da konuşanlar vardır.

Komor, müzik açısından zengin bir geleneğe sahiptir.

Komor’da yiyecekler dünya  çapında gerçek gıda severler arasında çok popüler. Burada çeşitli besin öğeleri adanın halkının yemekler sürekli kullandığı yiyeceklerdir.  Komorlar’da yaşayanlar yemeklerinde genellikle pirinç, tae balık, et, ve cassava kullanır. Komor, Hint Okyanusu’nda balık zenginliği açısından gözde olan bir ada.

Komorlarda bulunan Nouvelle DE Vendredi Cami eşsiz Komor mimarisini gösteren turistlerin uğrak noktası olan bir yapıdır. Bu cami Ngazidja’da bulunur.

Mwali Komor takımadalarının en küçüğüdür. Ada bozulmamış plajları ve misafirperver halkı ile ünlüdür.

Ngazidja Yanardağı
Stratejik bir yerde, Mozambik Kanalı’nın kuzey ucunda bulunur. Komolar, Hint Okyanusu’nun doğu yakasının ekonomisinin gelişmesinde önemli bir rol alır. Bu takımadalar Hint Okyanusu’nun tabanında meydana gelen volkanik hareketler sonucu ortaya çıkmıştır.  Mayotte, en eski ve Madagaskar’a en yakın adadır. Ngazidja, ise en genç ve hala büyük aktif bir yanardağ sahibi bir adadır.

Nzwani Hint Okyanusu üzerinde bulunan resimsi adadır. Bu ada, diğer Komor adaları gibi volkanik aktivite sonucunda oluşmuştur. Adanın resmedilmeye değer kalitesi nedeniyle, Nzwani Hint Okyanusu incisi olarak adlandırılmıştır.

Komor larda Mount Karthala adlı bir aktif yanardağ bulunmaktadır. Mount Karthala , Grand Comor adasında bulunur  ve Komorlar’ın en yüksek noktasıdır. Bu yanardağ 19. yüzyıldan günümüze kadar 20 sefer aktif hale geçmiştir. 

Komor Adaları size suyun altına dalma fırsatını sunar. Suyun altında yüzlerce değişik balık türünü, deniz kabuklarını, mercan çeşitlerini keşfedebilirsiniz.

Komorlar’da masmavi okyanusun yanında, dünyanın belki de en güzel kumsallarının, sıcak suyun tadını çıkartabilirsiniz.

Ekili tarlaları mutlaka gezmelisiniz. Bu ekili tarlaların bir özelliği mükemmel kokulu çiçeklerden oluşmasıdır. Gezerken çiçeklerin kokusuna bayılacaksınız, hatta gezerken çiçeklerden evinizde kullanmak için bir damla da olsa o güzel kokularını çalabilirsiniz.


Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Ellerinizi mutlaka sık sık mutlaka sabunla yıkayın.
Sadece şişe suyu için, musluk suyu içmeyin.
Sokak satıcılarından yiyecek almayın.
Kimseyle iğrene veya kesici aletlerinizi paylaşmayın.
Özellikle kedi, köpek ve maymun gibi hayvanları sizi ısırma ihtimaline karşı dokunmayın. Çünkü bu ciddi sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*