Kırmızıyı seven Portekizliler (5 )- Aveiro- Costa Nova-0cak 2015

Aveiro küçük bir kasaba.Rengarenk kayıkları ile ünlü. Bu kayıklar gölden yosun toplamak için yapılmış .Düz omurgalı ve çok ilginç. Hava soğuk ve yağışlı ama biz kesinlikle bu kayıklara bineceğiz.Bunlara “Moliceiros”deniliyor.Yarım ay şeklindeler.Aveiro’da birçok kanal var.Burası ülkenin en önemli balıkçı kasabalarından.Ayrıca halen işletilen tuz madenleri en dikkat çekici noktalardan.Porselen üretimi balık konserveciliği yapılıyor. Meydanda Portekizli denizci ve kaşif “Joao Afonso de Aveiro”nun heykeli var.

Çok şirin rengarenk evler oldukça hoş. Bu kasabaya Portekiz’in Venedik’i diyorlarmış. Hakikaten de kanallarda dolaştığınızda bunu neden söylediklerini daha iyi anlayabiliyorsunuz. Sanki bir film stüdyosu.Çarşıya girip yürüyoruz.

Bir yandan da gördüğümüz her çini kaplı evin önünde poz veriyoruz. Bizim için oldukça değişik güzellikler..

“Ferro Restorant” Yöresel yemekler ve balık yapıyormuş. Burada öğle yemeği yemek istiyoruz. Balıkçı kasabasında balık yemeli..Ayrıca Portekiz’de yapılan sebze çorbaları pek leziz. Ama doğrusu balık bir harikaydı.Hem sunumu hem de tadı.Restoran sahipleri çok içten insanlar.Yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Resoranın arka bölümünde de bir pansiyon var. Anlaşılan yazın turist bol oluyor. Tüm eşyalar eski ve orijinal. Pek hoş.

 
Restorandan çıktıktan sonra küçük zarif dükkanları dolaşıyoruz. Burada evler de dahil sanki herşey ufak. Bir minyatür kasaba.Bu arada muhteşem grafitiler var. Portekizliler  resim yapmayı sanatı seviyorlar.
 

    
“Casa de Cha Arte Nova” Sokak arasında çok güzel bir kafe. Renkler insanın içini ferahlatıyor.Zaten bir renk cümbüşüdür gidiyor bu şirin kasabada.

Eh artık vakit geldi. Artık kanallarda gezeceğiz. Her kayıkta bir rehber var. Size önünden geçtiğiniz yapılar hakkında bilgi veriyor. Hava oldukça serin ama bu güzellikler karşısında bizi pek etkileyemiyor.Hepimize can yeleği ve yağmurluk veriyorlar. Kayıktan kayığa geçip biniyorsunuz.
  
Güzel bir gezi. Modern ve tarihi binaların yakınından geçiyorsunuz. Kayıklar Tayland’taki gibi renkli. Sanırım her sanatçı kayığa resim çizdikten sonra kendi adını da yazarak eserini belirtmiş.Su ve renk. Hepsi bir arada..

Bir saat kanallarda dolaşıyorsunuz.Tuz fabrikası ve tuzla hoş gözüküyor.

Modern köprüler  çok orijinal. Bu da yayaların karşıdan karşıya geçmeleri için yapılmış.”Ponte Pedonal Circular”. Zarif.Kanalda dolaşırken eski taş köprülerin altından geçiyorsunuz.

“Carcavelos Köprüsü”

Kıyıda palmiye ağaçları İzmir’i hatırlatıyor. Burası çok güzel bir yer. Eminim yaz mevsiminde oldukça hareketlidir.Portekizlilerin tatil kasabası.Keşke daha fazla vakit ayırabilseydik… Ama gitme vakti.Bugün Porto’ya geçiyoruz.Daha yolda uğrayacağımız yerler var. Costa Nova‘ya doğru yol alıyoruz. Atlantik okyanusu kıyısında tatil yeri. Plajların olduğu kıyı.Buranın özelliği evlerinin boyuna çizgilerle boyanmış olması. Görünüş çok hoş ve ilginç.Kıyıda geniş bir cadde var. Birkaç açık mağaza ve pastahane burayı kışın ziyaret eden yazlıkçılara hizmet veriyor.
 


Bizde bir pastahaneye oturup buraya ait tatlılardan yiyoruz.Güzel de bir limanı var.

Artık Porto’ya gitme vakti.Karanlığa kaldık.Bakalım bizim navigatör oteli nasıl bulduracak. Kendisiyle sorun yaşıyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*