Kirazlı Köyü

Kuşadası’na bağlı küçük bir köye düşüyor bu kez yolumuz, Kirazlı’ya gidiyoruz. Kirazlı’ya Kuşadası’ndan dolmuşlarla ulaşabiliyorsunuz. Hem Aydın, hem Kuşadası ve hem de Davutlar’dan Kirazlı’ya dolmuşlar var.

Burası aslında bir üzüm memleketi, eski adı da Küplüce, bulunan şarap küplerinden almış adını, fakat sonradan Kirazlı’ya değiştirilmiş. Herhangi bir ruhsatları olmadığı için bugün şarap üretimi ancak bireysel düzeyde kalıyor Kirazlı’da.

Kirazlı adından anlaşılacağı gibi Haziran ayında bir kiraz festivaline ev sahipliği yapıyor. Onun dışında haftasonu kurulan organik pazar var. Köyde bu organik ürünler köyün eski adı Küplüce ile markalaşmış. Haftaiçi giderseniz ve sezon da tam kapanmadıysa ancak kurulu birkaç tezgahtan bu ürünlere erişebiliyorsunuz.

Kirazlı, diğer çoğu köy gibi taş evlerini yok oluşa terk etmiş ve yerine günümüzü yansıtan beton evler yapmışlar. Butik oteller açılmış olsa da henüz Kirazlı’da alınacak çok yol var, fakat bu yollar bilinçsiz ellerle alınmamalı ki karşımıza yeni fecaatlar çıkmasın.

Kirazlı’da bulunan Kirazlı Köy Sofrası isimli yerde keşkek, yuvarlama gibi yöresel yemekler yiyebilirsiniz. Eğer Amasya’da keşkek yediyseniz buradaki keşkek sizi kesinlikle tatmin etmeyecek, fakat yine de lezzeti yerinde. Ev baklavasını da öneririm. Aynı zamanda kendi yaptıkları şaraplardan ve diğer yöresel ürünlerden de alma şansınız var. (Kişisel not: Bu mekanda Shiluh Süryani şarapları Mardin ve Midyat’tan çok da farklı olmayan fiyatlarla satılıyor.)

Kirazlı dediğim gibi daha çok bir organik tarım yeri bugün, dolayısıyla haftasonu gitmek daha anlamlı. Ayrıca burada kiraz ve üzümün dışında nar da bol olarak yetişiyor.

Bu civardaysanız ve boş zamanınız varsa, ya da birkaç gün kafa dinlemek, gerçekten her şeyden soyutlanmak istiyorsanız Kirazlı’ya gelin. Hayallerinizi kurun, oradaki harabe haldeki taş evlerle neler yapabileceğinizin…

image

image

image

image

image

image

3 yorum

  • gezmen dedi ki:

    Sevgili Midgard, Butik oteller işin içine girmişse çoktan keşfedilmiş ve bozulmaya yüz tutumuştur bu güzide köy. Paylaşım için çok teşekkürler.

  • Midgard dedi ki:

    gezmen, daha değil, çok az sayıda butik otel var ve köyün bir “cazibe merkezi” haline getirilip bozulmaya gidecek yola girmesine de zaman var, gidecek yol daha epey çok. 🙂

  • Duygu (toparlangidiyoruz) dedi ki:

    O zaman onlar yol almadan biz görmeye gidelim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*