Kemaliye…

Cennet, Güzel bahçe; bu manaları taşıyan isim ise Eğin. Yani günümüzde Kemaliye adını alan bir güzel diyardan söz ediyorum.
Erzincan’dan başlayıp Kemah ve İliç üzerinden Kemaliye’ye kadar gitmiş olduğumuz bisiklet gezimizde yolculuk hikâyesinden çok Kemaliye’den bahsetmek istiyorum sizlere.

 


Eski ismi “Eğin” olan ve 1922’de Atatürk’ün emriyle ismi “Kemaliye” olarak değiştirilen bu şirin ilçedeyiz. Muhteşem bir doğaya sahip bu güzel ilçe, Fırat nehrinin oluşturmuş olduğu kanyonların arasına saklanmış bir cennet. Bunların yanında birçok doğa sporuna olanak sağlayan eşsiz bir coğrafyaya sahip. 


Çok geçmeden bisikletlerimiz ile bu güzel yerleri keşfetmeye başlıyoruz. Karanlık kanyonun manzarasında kendimizi kaybederken, Fırat nehrinin uğultusunda kendimize geliyoruz. 10 km’lik Kemaliyeliler Tüneli’nin tek ışıklandırması, Fırat nehrine doğru açılmış olan delikler sayesinde yapılıyor. Dışarıda sıcak ve bunaltıcı olan hava, burada tam tersine serin.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip Kemaliye’nin sokaklarında dolaşıyoruz. Arada sırada tarihi evlere misafir oluyor, uzun uzun muhabbet ediyoruz. Kemaliye evleri çok kültürlülüğün de izlerini taşımaktadır. Bu evlerin mimarileri kendine has bir yapı teşkil etmektedir. Tarihin kokusu her sokak başında bize hoş geldiniz dercesine selamlıyor.
Eğin halısı, kapı tokmakları, gazennesi (pamuk ipliğinden yapılan bir tür kumaş), yemenileri, ahşap işçiliği, demircilik ve dabakçılık (deri işleme sanatı) gibi sanatsal ve yöresel değer taşıyan el yapımı üretimlerin de mekânıdır Kemaliye.Kemaliye, Erzincan’ın doğa sporları cenneti olmasında rolü olan bir ilçesi aynı zamanda. Dağcılıktan kaya tırmanışına, raftingden kanoya, bisikletten yürüyüşe kadar birçok farklı sporu yapmak mümkün.Haziran ayında gerçekleşen, Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri bu yıl 30. etkinliğini gerçekleştirdi. Dünyanın dört bir yanından gelen sporcuların doğa sporları aktivitelerini gerçekleştirdiği bu festivalde kültür kaynaşması da yaşanıyor.Diğerlerinden farklı olarak yapılan bir spor daha var ki bu da “cirit”. Ata sporu olan bu etkinlikte, at ve binicinin tek vücut olarak sergiledikleri performansa biz hayran kaldık.

 


Kemaliye gidince yapmadan dönememeniz gerekenler;


Keşkek yemeden,


Karanlık Kanyonu görmeden,


Kemaliye evlerine uğramadan,


Doğa sporları aktivitelerinde bulunmadan,


Cirit izlemeden,


El yapımı ürünlerden de almadan dönmemelisiniz.


 


Rafting ve kanonun Fırat’ta, kanyoningin Karanlık Kanyon’unda yapıldığı, doğa sporları adına şahane olan diyarda bunların yanı sıra; dağcılık, dağ bisikleti, kaya tırmanışı ve triatlon etkinlikleri de gerçekleşmektedir. 

Yeşili, çoğu şehir kaçkınını kıskandıracak nispette olan bu diyar, kültürü ve doğası ile bizim başımızı döndürdü. Yolunuzun Kemaliye’ye uğraması ve yolların size vereceği armağanları her zaman görebilmeniz ümidi ile.

Sevgi ve Saygılarımla…
Serkan TAŞDELEN

23 yorum

 • hburcu dedi ki:

  Fotoğraflar harika ! Kanyonlar ise tam bir doğa harikası. Ellerinize sağlık. Paylaştığınız için teşekkürler

 • mctumer dedi ki:

  türküleri ile , coğrafyası ile, kültürel varlıkları ile ülkemizin ender köşelerinden biri olan eğin’i çopk güzel anlatmışsınız. bir süre önce nuray yılmazın sunduğu gezelim görelim de izlemiştim. en son fotoğrafınızdaki kemaliyeliler taşyolu nedir acaba?

 • SerkanTasdelen dedi ki:

  Merhabalar Mehmet Bey,
  Kemaliyeliler taşyolu 2002’de tamamlanan bir tünel. Yaklaşık 10 km uzunluğunda ve ışıklandırması bulunmayan bir yer. Karanlık Kanyon diye geçen bölgede burası oluyor. Tünelin tek ışıklandırması ise Fırat Nehrie doğru açılmış olan delikler. Çok etkileyici bir yer olduğunu söyleyebilirim. Kemaliye’ye yolu düşenin mutlaka Karanlık Kanyonda gezmesini isterim.

 • butterfly dedi ki:

  umarım bir gün benim de yolum düşer oralara.. ellerinize sağlık…

 • Honeyseller dedi ki:

  Serkan bey tabelada bir şiir var,okunmuyor.Onu yazabilirmisiniz?teşekkürler

 • haymatlos dedi ki:

  pan tekniği kullanılarak çekilen fotograf gerçekten iyi olmuş. ( atlı fotograflardan en üstte olanı) elinize sağlık

 • SerkanTasdelen dedi ki:

  Merhaba Oktay Bey,
  Orası mani yolu. Tabelaların hepsinde maniler yazıyor. Uzunca bir yol.
  Fotoğrafta görünen maniyi yazayım size;
  “Gurban olam gözlerinin içine
  Ayrı düştük o gidiyor gücüme
  Ela gözlerini sevdiğim ağam
  Sığmadın mı bir EĞİN’in içine”

  Sevgiler…

 • SerkanTasdelen dedi ki:

  Yorum yazan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
  Beğenmenize çok sevindim…

  Sevgiler…

 • BEERCAN dedi ki:

  Serkan,fotoğraflar müthiş olmuş burayı gördükten sonra gitmek için elimden geleni yapacağım.Eline sağlık çok güzel.

 • SerkanTasdelen dedi ki:

  Çok teşekkürler, beğenmenize sevindim. Kemaliye, eski ismi ile Eğin çok ama çok güzel bir yerdir. Erzincan’lı olmama karşın ben bile bu kadar sene gitmediğim için yanıyorum…

  Sevgiler…

 • oymakas dedi ki:

  Çok güzel bir coğrafya. Eline sağlık aktardığın için.

 • abidindemir dedi ki:

  Kemaliye ilk olarak 1995 yılında gördüğüm bir yer. Soruşturma nedeniyle gitmiştim. beni o kadar etkiledi ki daha sonra yakınlarında bir yere gittiğimde hep uğradığım bir yer oldu. Ellerine sağlık.

 • Zeynep dedi ki:

  biribirnden güzel fotoğraflar ve güzel bir yazı eline sağlık

 • MIYU dedi ki:

  harika fotoğraflar, çok yalın ve güzel bir anlatım. Gidip görmüş kadar oldum gerçekten, ellerinize sağlık.

 • tütü dedi ki:

  Dört yıl önce Kemaliye’de ve civar köylerde on gün bulundum.Karanlık kanyonu ve Taşyolu’nu ürkütücü , vahşi ve güzel doğasını bizzat yaşadım.Köylerdeki her biri birer sivil mimari örneği olan evleri, kapıları, kapı tokmaklarının yanında yemyeşil doğası ile ülkemizin mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yöresi.Teşekkürler Serkan ışığı doğudan yükselttin,hoşgeldin…

 • BÜLTER dedi ki:

  2007 yılındaki müthiş bisiklet turunuz yine erzincandan başlamıştı.sanırım her yıl erzincana yolunuzu düşürüyorsunuz…(profilinize baktım, erzincanda yaşıyorsunuz galiba) fotoğraflara bakınca turizm pazarı düşük olan bu güzel kentimiz fazlasıyla ilgiyi hakediyor. tabii bisiklete mecali olanlara daha çok. 🙂

 • Honeyseller dedi ki:

  Sağol Serkan bey.Maniyi gördüm,çok güzelmiş.Tıpkı yazın gibi.Pedalını çevirmeye devam et ne olur.Yolun açık olsun

 • rome_o dedi ki:

  tanıtıcı ve akıcı bir yazı olmuş.. fotoğraflar yazıya güzel destek vermiş .. tek merakım yukarıdan 5 fotoğrafta bu kadar adam nereye gidiyor ?

 • SerkanTasdelen dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar,
  Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
  Önceden Erzincan’da yaşıyor olsamda şu an Muğla-Akyaka’da yaşıyorum.
  Velit bey, merakınız olan konu ise şudur; Her yıl düzenlenen Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Festivali zamanında oradaydım ve o grupta bir bakan vardı. Onun için öyle bir kalabalık. Maniler okunarak ilerleniyordu.

  Sevgiler…

 • enise dedi ki:

  Sevgili Serkan Yüreğine sağlık,Çok güzel kaleme almışsın…Fotoğrafların da çok güzel….Teşekkürler.

 • everest dedi ki:

  BİRAZ GEÇ OKUDUM YAZIYI…ÜZGÜNÜM… GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL OLMUŞ…BEN DE KEMALİYE’Yİ ÇOK SEVERİM… DOĞA SPORLARI ŞENLİKLERİNE KATILMIŞTIM… BU YIL YAPILDIĞINDAN HABERİM BİLE OLMADI… HAYAT ŞARTLARI DİYELİM… RESİMLER DE YAZI DA ÇOK İYİYDİ…AÇIKLAYICIYDI…ELİNİZE SAĞLIK…

 • kizirbey dedi ki:

  Güzel bir gezi yaptırdın bize kemaliyeden ama neden arkasını getirmiyorsun, fotoğraflarında gayet ilgili hem. bence devam et ve de yaz serkan, tebrikler ellerine sağlık.

 • kemaliyeli dedi ki:

  Sevgili Serkan ,
  Bu yorumunlarını okuduktan sonra bir Kemaliye’li olarak hem utandım, hem de gururlandım. Ellerine ve yüreğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*