KARABEL-HİTİT ANITI– KEMALPAŞA-BELKAHVE / İZMİR

İzmir çevresinde nereleri gezmedik acaba diye araştırırken çok da yakın olan bir yere gitme kararı aldık.Kemalpaşa'ya doğru yola koyulduk.İzmir Kemalpaşa arası 30 km. Otobanda Ankara istikametine doğru giderken yol Kemalpaşa istikametinde sağa dönüyor.Kemalpaşa yeşillikler içinde.Özellikle de kirazı ile meşhur.Şimdi kiraz mevsimi.Artık yavaş yavaş kirazlar toplanıyor.Kemalpaşa Torbalı yolu üzerinde Karabel Geçidi var.Kemalpaşa'dan çıktıktan yaklaşık 4km sonra geçide varıyorsunuz.Bu yol yeni yapılmış.Nazar Köyü geçtikten hemen sonra kiraz satan yaşlı bir amcaya yolu sorduk.Biz kayada kabartma falan derken o anladığını ifade eden sözlerle "Bizim Arap Kayası'ından bahsediyorsunuz" dedi. Sonra da başladı anlatmaya.Kendisi 30 yıldır burada yaşıyormuş. Bu kaya çevresinde altın olduğunu düşünenler kayanın etrafını kazmışlar.Ana yoldan sol tarafta ufak pek görülmeyen bir kahverengi tabela var.
  

 "KARABEL"Görebilmek için çok dikkat etmeli.
Buraları Nif Dağları .Bir merdivenle yukarıya çıkıyorsunuz.Daha sonra bir keçiyolunu takip ederek ağaçların çalıların arasından tırmanıyorsunuz.Aniden kocaman bir kayada kabartmayı görüyorsunuz.Kabartma bir Hitit kralını tasvir ediyor.Kralın baş kısmında Hitit yazıları var. Böylece Hitit'lerin buralara da yerleştikleri anlaşılıyor.
Sanat tarihçi olan eşimin tahminine göre bu kayanın arkasında mutlaka bir tapınak var.Sanırım bu kadar kazı da bunun için yapılmış.
Anlatılanlara göre Hitit'lerin Batı Anadolu'da yaşadıklarının tek göstergesi bu anıt kayaymış.Nedense burası beni çok etkiledi.Belki de böyle gizli bir yerde oluşundandır.
Temiz hava bol yeşil,işte Kemalpaşa'yı anlatan sözler.İzmir'e dönerken Belkahve'de bir çay içmeyi de ihmal etmemek gerek. Atamızın İzmir'i seyrettiği yer. Aslında üzüldüm.Burası pek bakılmamış.

İzmir'i seyrettik. İzmir kesinlikle buradan seyredilmeli.


 

7 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Binlerce yıllık bir kabartmanın orada korunmasız durduğuna şaşırdım öncelikle . Yakında üzerine yazılar yazarlar . İlginç bir yer bulmuşsunuz yine , ellerinize sağlık Beste Hocam .

 • besteerbak dedi ki:

  Öylece kaderine bırakılmış. Kim bilir Anadolu´da daha niceleri var.Araştırmama göre daha önce burası bulunduğunda yerinin kaybolmaması için yola bir tak yaptırılmış.Ama daha sonra yeni yol yapıldığında bu tak ta yıktırılmış.Teşekkürler.

 • biocihan dedi ki:

  Bu gezinizden 3 yıl sonra eşimle dün burayı ziyaret ettik. Çöp ve fare ölüleri dolu bir yere arabamızı park edip maalesef sel yatağını andıran bir patikadan tırmandık ve bu muhteşem anıta eriştik. Başka bir ülkede para basan bir yer olabilecek, nerede ise 3000 yıllık bu anıt bizi hem heyecanlandırdı, hem de üzdü. Bize yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

 • besteerbak dedi ki:

  Gördüğünüze sevindim. Çok haklısınız. Ne yazık ki bakımsızlık her yerde. İnsan üzülüyor. Ama bir gün değerlendirileceği ümidini taşıyorum.Teşekkürler.

 • biocihan dedi ki:

  Bu kabartma hakkında çok araştırma yaptım ama bir türlü kesin bilgiye ulaşamadım. Ben de tahminimi ifade edeyim. Efes-Sart-Orta Anadolu arasında bu mevki bir geçiş noktası olduğu için özellikle ticari kervanlar için önemli bir noktadır. Hitit imparatorluğu bu ticaretini güvenliği için bu noktaya bir karakol yaptırmış olabilir. Mızrak ve yaylı hitit kabartmasi bu karakolun bir simgesi olabilir. Ya da karakoldaki kişi ya da kisilerce bu kabartma sanatsal bir yetenek olarak yapılmış olabilir.

 • besteerbak dedi ki:

  Merhaba.Yorumunuzu geç gördüm kusuruma bakmayın. Ne güzel bilgilendirme yapmışsınız.Teşekkür ederim.Bilgiler bizi aydınlattı.Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*