KAPADOKYA BALON TURU ANADOLU’DA 3500 km. Bölüm 6 (29-30 Ağustos 2012)

Balonların uçma prensibi basit. Isınan havanın yükselmesi ilkesi. Balonun ana kısmı olan kubbedeki hava sıcaklığının dışarıdaki hava sıcaklığından fazla olması gerekiyor. Ayrıca balonun taşıyacağı yük de önemliymiş. Hava fazlalaştıkça balon yükseliyor. Azaldıkça alçalıyor. Bilgileri bizi götüren pilottan alıyoruz. Pilotlar bu konuda özel eğitim almışlar. Tabi ki burada en önemli faktör rüzgâr. Rüzgârın durumuna göre balonlar hareket ediyor. Kapadokya dünyada sıcak hava balonu uçuş noktası olarak en uygun yerlerden birisiymiş. Hava koşulları açısından. Balon üç kısımdan oluşuyor. Yolcuların durduğu hasır sepet, balon kubbesi ve ateşleme sistemi. Balonun şişmesi yerde gaz ateşleme sisteminin havayı 100 derece ısıtmasıyla başlıyor. Bu hava balonu şişiriyor ve balonun yükselmesini sağlıyor. Hava soğuduğunda balon alçalıyor. Balonlar naylon ya da polyesterden yapılıyormuş. Sepetler 2,8,12,16, 20 ve 24 kişilik. Biz 16 kişiliğe bindik.
29 Ağustos sabahı 04.30 da “Voyager Balon Tur”dan bir rehber bizi otelimizden aldı. Bindiğimiz arabada diğer otellerden alınan kişiler vardı. Balon turları gün doğumu ile başlıyor. Nedeni de rüzgârın en uygun olduğu saatlerin bu zaman olmasıymış.

İlk durak bir kafe. Burada çay, kahve, çörek ile kahvaltı yaptık. On beş yıldan fazla bir süredir bu balon turları yapılmaktaymış. Buradaki balon şirketlerindeki balon sayıları 100’den fazlaymış.
Böyle olunca da minibüsten iner inmez bizim gibi gelmiş bir turist kalabalığıyla karşılaştık. Bizden başka Türk yoktu. Genellikle Koreliler. Şimdilerde bölgeyi ziyaret eden turistler içinde en fazla Koreliler varmış. Rehberler Korece konuşuyorlar. Sorunca ne yapalım öğrenmek zorundayız, diyorlar. Türk’ün zekâsı devreye girmiş. Buradan organize olup başka arabalara biniyoruz. Hava oldukça serin.
Balonların bulunduğu geniş araziye geliyoruz. Ben balonlar şişmiş bizi bekliyor gibi düşünüyordum. Ama öyle değilmiş. Tüm balon şirketlerinin balonları yerde. Orada ateşleme sistemiyle şişiriliyorlar. Muhteşem manzara. Nereyi fotoğraflayacağımızı şaşırıyoruz. Hava alacakaranlık. Rengârenk balonlar. Ara ara balonları şişiren ateşin kırmızı rengi.
Sıcak hava için ateşleme sisteminde propan gazı kullanılıyormuş. Balon turlarında balonu uçuran pilot kadar, birlikte hareket edilen yer ekibi de önemli. Balon kontrolleri Türkiye Sivil Havacılık Kuruluşu tarafından yapılıyormuş. Anlaşılan her şey profesyonel. Sigorta da yapılıyor.

Balon şiştikten sonra yolcular sıra ile sepete bindi. Sepete tırmanırken ayaklarınızı basacağınız delikler var. Balon kalkarken ve inerken dizlerinizin üzerinde çömeliyorsunuz.Diğer zamanlarda ayakta duruyorsunuz.Bindiğinizde buna ait bir alıştırma yapılıyor. Bu emniyet ve denge içinmiş. Balonu yer ekibi çelik halatlar ile tutuyor. Pilot telsiz ile hem yer ekibiyle hem de diğer balonlarla irtibat halinde. Balonun kalkmasından çok inmesi daha zormuş. Herhangi bir şeye takılmaması gerekiyor. Korelilerin heyecan bildiren sesleri arasında havalandık. Aklıma Jules Verne’in “80 Günde Devr-i Âlem” kitabı geliyor. Balon bir gelin edasıyla süzülüyor.2000 m yükseliyoruz. Aşağıda Kapadokya’nın eşsiz güzellikleri. Bir yandan doğan güneş. Erciyes Dağı. Tarifi imkânsız bir duygu. Herkes bu duyguyu yaşamalı. Bir yığın balon, güneşin ilk ışıkları, dağlar, peri bacaları, güvercinlikler, yeryüzünün akıl almaz şekilleri… Yaklaşık bir saat süren yolculuk. Bir o kadar daha gidebilirdik ama ne yazık ki her güzel şey gibi bu da çabuk bitiyor.
İnişte yer ekibi balonun sepetinin yerleşeceği bir römork getiriyor. Siz inmeden sepet bunun üzerine yerleşiyor. Sonra iniyorsunuz. Yer ekibi balonu topluyor. Bu arada ekip şampanya getiriyor. Siz şampanyanızı yudumlarken tur şirketi bu turu yatığınıza dair adınıza düzenlenmiş belgeyi size veriyor. Topluca bir hatıra fotoğrafı çektiriyorsunuz. Tur şirketi tişört, rozet gibi tura ait eşyaları da satışa sunuyor. Buradan arabalarla otelinize dönüyorsunuz. Sabah kahvaltısına yetişiyorsunuz. Muhteşem bir organizasyon. En ufacık bir aksama yok. Gurur duydum.

7 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*