Kanada -Québec- – Mart 2015

Buz otelden ayrılarak Québec Şehrini gezmeye gidiyoruz.Martin bize bu şehrin tarihini anlatıyor.1535 yılında Fransa Saint-Malo’dan Jacques Cartier,üç gemi Fransız ile buralara gelmiş.Böylece Fransızların bu bölgeye yerleşmeleri gerçekleşmiş.Notre-Dame-des-Victoires kilisesi ,Krallık meydanına 1688 yılında yapılmış.Québec şehri Nouvelle-France’ın (Yeni Fransa )başkenti olmuş.Daha sonraları Québec’i İngilizler almak istemişler.Yani bu bölgede Fransızca konuşulmasının nedeni buymuş. 

Çok güzel bir şehir. Kocaman yolları yok ama orijinal evleri tarihi yapıları çok şirin.Saint-Laurent nehri kıyısında.1892 yılında yapılan Chateau Frontenac şimdilerde otel olarak kullanılıyor.Ve tepede olduğu için her yerden görülebiliyor. Hava çok soğuk. Bugün biraz da rüzgar var.Bu arada da güneş parlıyor.
Önce eski şehirde öğle yemeği yemek istiyoruz. Çok güzel bir restorana yer ayırttık. Buralarda Fransa havası var.“Le Petit Cochon Dingue”. Kapıların duvarların renkliliği insanın içini rahatlatıyor.Çok eski bir restoran.Özellikle et konusunda mükemmel.1979’da açılmış.”Petit Champlain ” bölgesinde . İçerisi hoş bir biçimde döşenmiş duvarlarda özlü sözler var. Restoranın ismi nedeniyle “Domuz” ile ilgili birçok söz..

 

 
Buradan çıktıktan sonra eski şehrin dar sokakları,değişik duvarları ilgi çekici atmosferinde ilerliyoruz.Şehrin eski meydanına ulaşıyoruz.Burada tepedeki Chateau Frontenac’a çıkmak için bir füniküler var.Ona bineceğiz ama çıkmadan önce meydanı geziyoruz.


                                                Sous-le-Fort Sokağı
Küçük şirin dükkanlar. İnce bir zevk.Ve dükkanların önünde buzdan heykeller.Bazıları erimeye yüz tutmuş. Daha önce de bahsettiğim gibi her yerde  noel süsleri var.

 
                                                                
                                                      XIV.Louis ‘nin bronz büstü

 
Québec’in taştan yapılmış en eski kilisesi “Notre-Dame des Victoires” .Burası Samuel de la Champlain bölgesi ve kilise “Place Royal” Krallık Meydanında.Meydanda binalar oldukça değişik bir tarzda yapılmış.

               Louis-Fornel Evi 

Hava çok soğuk.Québec’te yüksek duvarlara muhteşem resimler yapılıyor. Bunlara duvar freskleri diyorlar.Yaklaşık on senedir bu resimler yapılmaktaymış. Bu yıl resim sayıları onbire yükselmiş.Özellikle eski Québec’te bulunan bu fresk en ünlülerinden biri. Hakikaten çok güzel. Perspektif o denli iyi kullanılmış,detaylar o denli fazla ki insan şaşırıyor.Önünde durunca resmin içinde gibi oldu. Kısacası bir resmin içinde yer aldım. Ne güzel. Bu ne güzel bir fikir. Ne güzel bir sanat.Çok değişik.

 
Bu duvar freski 420 metrekarelik bir alanı kapsıyor ve Québec’in 400 yıllık tarihini anlatıyormuş.
 
Fünikülere binerek tepeye çıkıyoruz. Québec’i yukarıdan seyredeceğiz. Nehir donduğu için buz kitlelerinin akışı gözüküyor. Ve hava çok soğuk. Bir de rüzgar esince dondurucu oluyor. Parmaklarımı hissetmiyorum. Frontenac şatosu tam heybetiyle yükseliyor. Hakikaten fevkalede bir yapı.Buraya Dufferin Terası deniliyor.Buradan Saint-Laurent nehri, Basse-Ville (Aşağı Şehir), Orléans adası,Rive-Sud ve Laurentides’i seyredebiliyorsunuz. Çok güzel bir manzara. Yazları bu terasta pek çok gösteri yapılıyormuş.

 
Bina otel olarak kullanılıyor. Birçok konferans bu otelde yapılıyormuş. Yavaş yavaş Trois- Rivieres’e dönüyoruz.Akşam yemeğini bir Yunan restoranında yiyoruz. Buralarda pek ünlüymüş. Restoran dolup taşıyor.“Restaurant Grec Baie- Jolie” Kanada’ya yıllar önce yerleşen bir Yunanlı bir aile işletiyor.1959 yılından beri işletiliyormuş.Şimdi burayı ailenin üçüncü kuşağı çalıştırıyormuş.Yunan yemeklerinin yanında çeşitli seçenekler sunuyor.

 
Samuel de Champlain Anıtı . Québec’in kurucusu.

Frontenac Şatosu

  
Dufferin terasında Champlain Anıtı.          Saint-Laurent Nehri

 

    
Restaurant Grec Baie- Jolie

Québec güzel bir şehir. Diyebilirim ki Montréal’den daha güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*