Kanada -Québec-Buz Otel ( Hôtel de Glace ) – Mart 2015

Kızılderili Köyünden sonra (Buz Otel) Hôtel de Glace‘a doğru yol alıyoruz.
Buz Oteller Dünyanın sayılı ülkelerinde var ve çok ünlüler. İsveç, Norveç, Danimarka, Alaska ve Kanada’da Québec. Değişik bir çalışma.Bizim gideceğimiz otel 15 yıldır yapılmakta. Giriş ücreti olarak hatırı sayılır bir para ödüyoruz. Tabii bu sırf orayı gezebilmek için.Eğer önceden gezeceğinizi söylemeyip gelirseniz,rehber alabilme fırsatını kaçırıyorsunuz. Aslında Kanada’da her yer bu şekilde. Önceden telefon ile bildirmelisiniz. Otel 05 Ocak ile 22 Mart arasında açık. Böylece biz ucundan yakaladık. 2001 yılından beri biçok sanatçı biraraya gelerek kar ve buzdan bu muhteşem yapıyı inşa ediyorlarmış. Girişte “Bu otel 100.000 kardan adamdan oluşuyor “yazıyor. Belirli tarih aralığından sonra  Otel yerlebir ediliyor. Daha sonra her sene aynı tarihte yeniden yapılıyor. Dolayısıyla her yıl farklı bir konsept işleniyor.

Québec ( 15 dakika)yakınında bu buz otel Amerika’nın tek örneğiymiş. 44 farklı odadan oluşuyor.

 

Buzdan bir barı ve resepsiyonu var.Burada masalsı düğünler de yapılıyormuş.Ayrıca otelde çeşitli etkinlikler düzenliyorlarmış.Saat 15’e kadar gezebiliyorsunuz.Oteli destekleyen birçok sponsor kuruluş var.

   

Rüya gibi bir yer. İnsan gözlerine inanamıyor. Buzların
şeffaf görünümü masalsı renkler , sanat ile inanılmaz bir görüntü
oluşturuyor.
 

Disney “Karlar Kraliçesi”filmi için burayı kullanmış.Otel milyonuncu ziyaretçi gelince odalarının sayısını 36’dan 44’e çıkarmış.Sanatçılar buzdan heykeller,duvarlara resimler yapmışlar. Her oda farklı bir şekilde döşenmiş. Gece otelde konaklayanlara üşümemeleri için uyku tulumları veriliyormuş. Her şey çok güzel ama bu bir hayli zor olsa gerek. Çok soğuk.Her oda farklı ışıklandırılmış ve adlandırılmış. Ayrıca buzdan bir kilise de var. Heykeller sanat harikası. Herhalde en kötüsü otel yıkılırken olmalı. Üzücü. Yalnız Québec’te pek çok yerde buzdan heykel görmek mümkün.Ayrıca otelde gördüğüm bir buz heykel çalışmasının da maden işçilerini anlatması ayrı bir ironi.

   
Odaların dekorları birbirinden çok farklı. Sanırım ücretleri de ona göredir. İnsanoğlu soğuktan sıcaktan bir şekilde yararlanıyor.Biz bu kadar soğuk bir ülkede yaşamadığımız için çok ilginç geldi.Burada bir gece konaklayabilmek için uçuk paralar ödeniyor. Odaların kapıları yok. Perde gibi ayrıntılarla kapanmış.

 
Duvarlarda bizon motifleri

Yatakların üzerinde postlar var. Terlikler de ortama uygun.Odaları dolaştıkça hayranlığımız artıyor. Sanki bir masalda yaşıyorum. Büyülü bir ortam.Her oda farklı ışıklandırılmış.

 
Burada film çevrilmesine şaşmamak lazım. Çok fantastik.
 
Eğer bu tarihler arasında buraya, Québec civarına yolunuz düşerse burayı mutlaka gezmelisiniz.Bilmem kalmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*