Kahire’nin Mor Gülü

Mısır denilince akla Nil Nehri ve piramitler gelir. Tarihin en eski ve en büyük uygarlıklarından birinin varlık sebebi olan nehir ve zamana armağan ettiği piramitler gerçekten görülmeye değerdir. Ayrıca piramitler antik çağda seçilen dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eserdir.  


 


Turizme büyük yatırım yapan Mısır için dönüm noktası 1997 yılında gerçekleştirilen Luxor saldırısı oldu. Mısır’ın o dönemde gözde olan turizm merkezi Luxor’a yönelik bombalı saldırıda 60 turist öldü. Bu saldırı sonrası Mısır’a gelen turist sayısı 1998 yılında yüzde 45.4 oranında azaldı. Turizminin hızla kan kaybettiğini gören Mısırlı işadamları Mısır’ın tanıtım stratejisini oluşturmak amacıyla bir araya gelerek bir iletişim şirketi ile anlaştı. Mısır’a en fazla turist gönderen ülke olan Fransa’nın üzerinde çalışıldı. Fransızları ve diğer turistleri Mısır’a çekecek bir iletişim stratejisi oluşturuldu. Ancak son 13 yılda düzenlenen 12 saldırı halen Mısır turizmine büyük darbe vurmakta.


 


Yapılacaklar


 


Kahire


 


Kahire barındırdığı birçok üniversite, yüksek okul, tiyatro, müze ve abideleriyle ülkenin atardamarı konumundadır. Eski Kahire, 1979 yılından beri UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunmaktadır. Kahire müzesi,Piramitler bölgesi, Nil nehri civarı turistlerin rağbet ettikleri eşsiz mekanlardandır.


 


Keops Piramidi


 


Gize’de antik Memfis mezar kentinde bulunan üç piramitten en eski ve geniş olanıdır.M.Ö.yaklaşık 2.560 yılında ,20 yıl üzerinde dönemi içeren bir zamanda inşa edildi. Piramidin Mısır’ın dördüncü hanedanı firavun Khufu ya bir mezar olarak inşa edildiğine inanılır.


 


Sfenks


 


Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. Gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle bir firavunun kafasının şeklini alır. Aslanlar güneş ile bağlantıları nedeniyle antik Mısırlılar tarafından kutsal hayvan sayılırlardı. En büyük ve en ünlü olanı, Gize platosunda Nil Nehri‘nin batı kıyısında bulunan Büyük Gize Sfenksi‘dir. Gize Sfenksi doğuya bakar ve pençelerinin arasında bir tapınak yer alır. Aslan gövdeli, insan başlı bu Sfenksin uzunluğu 73 metre, yüksekliği 20metre yüzünün genişliği 5 metredir. Bir adıda ‘Harmakis’ olan Sfenks, doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder.


 


Karnak


 


Mısır‘daki küçük bir köyün ismidir. Luksor‘un 2,5 km kuzeyinde bulunan köyü hem bilim hem de turizm açısından önemli kılan en büyük özelliği ünlü tapınak kompleksidir. Her ne kadar genelde Karnak ismiyle köy değil de tapınak kastedilse de, gerçekte tapınak köyü içinde barındırmaktadır bu sebeple Karnak hem tapınak kompleksi hem de köy için kullanılan terimdir. Dünyadaki en büyük antik dini mekân olan Karnak tapınak kompleksi büyük bir açık hava müzesidir ve büyük ihtimalle, Gize Pramitleri‘nin ardından Mısır’daki en çok ziyaret edilen antik mekândır.


 


İskenderiye


 


Mısır’ın ikinci büyük kenti, düzen ve yaşam tarzı olarak İzmir’i andırır. Uzun bir kordon boyuna sahip olan kentte yerleşim kıyı boyunca yayıldıktan sonra kıyıdan içeriye doğru gelişmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri olarak nitelendirilen İskenderiye Feneri bugün sadece kartpostallarda yer almaktadır. Çok lezzetli Akdeniz balıklarını yeme şansını bulabileceğiniz modern balık restoranları (Balık Pazarı) özellikle öğle yemeği zamanı saat 15’ten gecenin ilerleyen saatlerine kadar doludur. Mısır’a özgü kebaplar ve aşure ile muhallebi karışımı tatlısı “Umm’ali” tadabileceğiniz oryantal restoranlarda (Abu Shakra) kaliteli servis sunulmaktadır. Şehrin valiliğince kordon boyundaki binaların dış yüzey yenilemesi yapılarak görüntü kirliliğine son verilmiştir. Özellikle tarihi dokuyu koruyan tedbirlerin alınmasıyla Mısır’ın tarih ve turizm ilişkisinin gücüne verdiği önem örnek alınasıdır. Büyük zelzelede yıkılmış tarihteki ilk kütüphane olan İskenderiye Kütüphanesi, Bayan Mübarek’in koruması altında UNESCO desteğiyle eski yerinde yeniden inşa edilerek açılmıştır. Modern mimarisi ve açılan önemli sergiler yönünden gezilmesi önerilir. Gezilecek diğer yerler arasında Kral Faruk’un Yazlık Sarayı, Sanat Müzesi, kale, Pompey sütunu, Roma-Mısır dini sembollerini taşıyan Kom el Sukkfa adıyla bilinen katlı mezarlar ve Kom el Dikka Roma Hamamları yer alır.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Terör önemli bir tehlike. Her ne kadar son  bir iki yıl içinde bölge nispeten durulmuş gibi görünse de dikkat etmek, en kötü olasılıkları hesaba katmak gerek.


*Bölgede sıcak ve kirlilikten kaynaklı salgın hastalıklara karşı aşılanmak önemli.


*Nil suları, ne kadar çekici görünürse görünsün, yüzmek için uygun değil, nehir tam bir parazit yuvası.


*Bir şey alırken mutlaka pazarlık yapın.


*Şehir şebekesinden su içmeyin.


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*