Japonya: Böylesini Görmediniz…


                                         

Japonya her şeyden önce bir ada ülkesi. Büyük karalarla bağlantısı yok. Buna, 19. yüzyıla kadar varlığı sürdürmüş yabancı ülkelerle ticaret yapma yasağını da eklediğinizde ortaya kültürü, yemekleri, yaşam tarzı ile bambaşka bir ülke çıkıyor. Japonya’da iken daha önce görmediğiniz, duymadığınız, tatmadığınız pek çok şeyle karşılaşmaya hazır olun.


 


Tokyo


 


Tokyo Japonya’nın ekonomik, kültürel ve politik merkezi olmanın yanında tarihiyle de ziyaretçilerini büyülüyor.


 


Yalnız, bahçeler, tapınaklar, huzur ve sessizlikten ibaretmiş gibi tanıtılan bir Japonya var, ve eğer tatiliniz Tokyo ya da Kyoto gibi merkezlerde geçirmeye planlıyorsanız bu pek de mümkün değil. Örneğin oldukça huzurlu ve dinlendirici olan Tokyo’daki Yoyogi Parkı bile genellikle çok kalabalık oluyor. 


 


Kyoto


 


M.S. 794’ten 1868’e kadar, bin yıldan uzun bir süre Japon İmparatorluğu’nun başkenti olmuş Kyoto, halen geleneksel kültürün başkentliğini yapmayı sürdürüyor. Higashi Hongan-ji, Nishi Hongan-ji ve Chion-in mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler. Aynı zamanda pek çok ilkel, kötü eskiye dayanan festival ve gösteri de her yıl bu şehirde yapılıyor.


 


Dünya Mirası olarak tanımlanan Toji (Doğu Tapınağı) iyi korunmuş bir Budist tapınağı. M.S. 823’te yapılan tapınağın tam adı olan Kyo-o Gokoku-ji İmparatorluğun koruyucusu anlamına geliyor. Tapınak 57 metrelik yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek ahşap yapı.


 


1994 yılında dünya mirasları listesine giren Kiyomizu-dera ise bölgenin en ünlü tapınaklarından biri. 778 yılında yapılan tapınak Japon mimarisinin kusursuz bir örneği.


 


Yapılabilecekler


 


*Japonya’ya gidip de ülkenin ulusal sembolü olan Fuji’yi görmemek olmaz. 3776 metrelik yanardağ Japonya’nın en yüksek dağı ve ülkedeki pek çok diğer dağ gibi kutsal olduğuna inanılıyor.


* Tokyo’nun 120 km. kuzeyindeki Nikko, Tokyo’da kalıyorsanız günübirlik gidebileceğiniz bir yer. Ancak tüm tarihi ve dini merkezleri gezebilmek için sabah erkenden yola çıkmanız gerekebilir. Mozole ve tapınaklar bölgesi ile sizi gerçeklikten kopartıp yüzyıllarca geriye, imparatorluk zamanı Japonya’sına götürüyor Nikko.


* Hida bölgesindeki geleneksel köy görülmeye değer. Klasik mimarideki evler ve el sanatları atölyeleri ile ziyaretçileri fazlasıyla tatmin ediyor.


*Honshu adasının doğu kıyısında yer alan Sendai oldukça sıcak bir şehir. 2. Dünya savaşında yıkılıp sil baştan inşa edildiğine inanmakta zorluk çekiyor insan.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Kyoto’nun Gion köşesindeki turistler için hazırlanmış bir saatlik “Japon Kültürünü Tanıyalım” şovları, ikebana (Japon çiçek düzenleme sanatı) gibi pek çok kültürel öğeyi içini boşaltarak sunuyor. Koskoca Japon Kültürü bir saate sığamayacağı gibi, her gece defalarca tekrarlanan bir şov da bu işe hizmet edemez.


*Japonya, Türkiye gibi bir deprem ülkesi ve olası bir depremde nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgili ve hazır olmak son derece önemli.


*Kısa bir tatil için gideceklere yaz ayları pek uygun değil. Yaz başı yağışlı bir dönem, yaz sonu ise oldukça sıcak ve nemli olduğundan kısa tatillerin insanı yoran hızına ayak uydurmak zorlaşıyor.


 


Ufak bir sözlük


 


Bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin kullandığı dile dair bir şeyler öğrenmek pek çok işi kolaylaştırıyor. İşte Japonca birkaç küçük kelime, cümle….


 


Seni tanıdığıma memnun oldum: Hajimemashite
Benim adım … : Watashi no namae wa …
Amerika/İngiltere/İsveç’ten geliyorum: Watashi wa Amerika-jin/Igirisu-jin/Sueden-jin desu.
Japon yemeklerini seviyorum: Nihon no ryori wa oishii desu/ Nihon no ryori ga suki desu.
Merhaba: Konnichi-wa
İyi akşamlar: Konban-wa
Günaydın: O-hayó gozaimasu
”Yemeği beğendim”: Gochisó-sama deshita
Hoşçakal: Sayónara
Görüyorum/Anlıyorum: Wakarimashita/wakarimasu
Japonya: Nihon (Nippon)
Sayılar: 1-ichi, 2-ni,3-san,4-yon/shi, 5-go, 6-roku, 7-nana (shichi), 8-hachi, 9-kyú, 10- jú.


 


 


 

2 yorum

  • neslim dedi ki:

    japonya seyahatine hayran kaldım cnm heleki anlatışın bir harika sanki bende yaşamış gibi hissettim kendimi bir an yüregine saglık cnm

  • neslim dedi ki:

    Bu yazını bizlerle paylaşmanda çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*