İtalya’nın İncisi VERONA

İtalya’nın kuzey doğusunda Venedik ile Milano’nun tam ortasında yer alan şirin bir şehirdir Verona. Ünlü İngiliz edebiyatçı Shakespeare’in Romeo ve Juliet adlı eserinin geçtiği mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Venedik veya Milano’ya gelmişseniz günübirlik olarak uğramınızı tavsiye ederim. Şunu da belirtmeliyim ki Verona’da toplu taşıma derdiniz olmayacaktır.

Haydi şimdi de Verona’ya dair genel bilgileri gözden geçirelim. Verona kuzey-doğu İtalya’nın Veneto bölgesinde yaklaşık 300.000 nüfuslu bir şehirdir. En önemli turizm merkezlerinden biridir. Bunun en önemli sebebi UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmesidir. En meşhuru ise açık havada opera ve tiyatro sahnelenmesi için kullanılan Romalılardan kalma amfitiyatrodur. Verona’nın bir diğer özelliği ise Konya ile kardeş şehir olmasıdır.

Verona’ya Nasıl Gidilir?
Ben Verona’ya Venedik’ten gittim. Flixbus adlı Europe Union arası ülkelerde yaygın kullanılan otobüs şirketini kullandım sizlere de öneririm. Şimdi de Venedik’ten Verona’ya nasıl daha ekonomik ve güvenli gidilir bunu anlatacağım; Verona’ya Floransa ve Milano’dan seferler sabahın erken saatlerinden itibaren olmakta. Yapılacak gezinin en ekonomik, hızlı ve güvenli yönteminin tren olduğunu belirtmek isterim. Tren biletini http://www.trenitalia.com/ sitesinden alabilirsiniz. Aldığınızda size biletin kopyasını email olarak gönderecekler. Bu kopyayı yazıcıdan çıkartıp yanınıza da alın çünkü trende görevli biletleri kontrol ediyor.

Trene Venedik’ten S. Lucia tren istasyonundan bineceksiniz. Verona yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İneceğiniz durak ise Verona – Porta Nuova… İndiğinizde şehir merkezine ve gezilecek yerlere gitmek için otobüse binebilirsiniz. Otobüs durakları hemen tren garının çıkışında bulunuyor. Bir kaç otobüs şehir merkezine gidiyor (11,12,13 no’lu otobüsler). Otobüs biletini tren garındaki marketten alabilirsiniz. Fakat yükünüz ağır değilse yürüyebilirsiniz. Ben yürüyün derim! Bu masal şehrini adım adım gezin.

Verona’da Nerede Kalınır
Verona çok uzun zaman konaklanacak bir yer değil bence. O nedenle günübirlik gezi düzenlemek daha mantıklı. Fakat kalmak ve çevreyi detaylı ve yavaş yavaş gezmek isteyenler Piazza Bra yakın yerleri tercih etmelidirler. Bu şekilde şehrin merkezinden her yere transfer kolay olur.

Verona’da Gezilecek Yerler
Verona arenası dünyanın üçüncü büyük amfitiyatrosu… MS 30 yılında inşa edilmiştir. 30.000 kişi kapasiteli bu yapının yapılış amacı tiyatro oyunları sergilemekmiş ve ilk yapıldığında şehrin duvarlarının dışında kalıyormuş. Şu anda ise şehrin merkezinde yer alıyor. Müthiş bir ses akustiği var. Hala oyunlar ve gösterilere ev sahipliği yapmakta. Biz oradayken de bir oyun vardı ve şık giyimli izleyiciler dünyanın dört bir tarafından bu oyunları seyretmeye geliyorlardı.
Arena için hazırlanmış devasa dekorlar


Her yıl 50 binden fazla kişi burada Opera izlemeye geliyor. Son dönemlerde dünyaca ünlü starların da konserlerine ev sahipliği yapmıştır; Pink Floyd, Alicia Keys, One Direction, Radiohead, Muse ve Whitney Houston. Eğer Verona’ya gelmeyi planlıyorsanız bu sayfadan herhangi bir event olup olmadığını kontrol edin.

Verona deyince ilk akla gelen trajik bir öykünün kahramanları olan Romeo ve Juliet. İngiliz yazar William Shakespeare’in oyunuyla ölümsüzleşen bu iki gencin, 16. yüzyılda Verona’da yaşadıklarına inanılıyor. Hatta düşman ailelerin aşık çocukları Romeo ve Juliet, Verona için gerçek bir simge konumunda… Onların yaşadığı evleri görmek için Verona’ya akın edenlerin sayısı azımsanacak gibi değil.

Via Cappello Caddesi 23 numarada yer alan Juliet’in evi, 13. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip. 1905 yılında belediye tarafından satın alınmış ve 76 yıl önce de restore edilmiş. Juliet’in Romeo’suyla konuştuğu meşhur balkon da, Shakespeare’in eserinden esinlenerek o tarihte eklenmiş. Balkonda fotoğraf çektirmek turistlerin en büyük isteği. Evin avlusunda yer alan Juliet heykelinin sağ göğsüne dokunanın şansa veya sonsuz aşka ulaşacağına inanılıyor. Romeo’nun evi ise Via Arche Scaliger Caddesi, 4 numarada. Ancak bu ev ziyaretçilere açık değil.
Erbe meydanından kolaylıkla yüreyerek ulaşabileceğiniz Juliet’in evi bir müzeye dönüştürülmüş ve girişte 6€ ücret ödüyorsunuz. Kredi kartı geçiyor. Müze 4 katlı, her katında Juliet ve yaşadığı yer ile ilgili eşyalar bulunuyor. Zeffirelli filminde kullanılan yatak da sergileniyor. Müze ev için büyük beklentiler kurmayın basit ve sade.. Juliet’in bahçedeki heykeliyle fotograf çektirmek isterseniz biraz sabırlı olmalısınız zira epeyce sıra oluyor

Evin avlusuna giriş yapmak için bir koridordan geçiyorsunuz. Bu koridorun duvarlarında, yerlerinde, neredeyse mürekkebin işlediği heryerde ziyaretçiler tarafından yazılmış aşk mesajları, çizimler bulunuyor. Türkçe mesajlar da gözümüze çarpıyor.

Buradan ayrılmadan Juliet’in duvarına bir mektup da siz yazmayı ve bir de yanınızda getirdiğiniz asma kilidi asarken aşkınızla bir ömür boyu birliktelik dilemeyi unutmayın!
Verona’ya geldiğinizde şehir merkezi olarak adledilen kısım Piazza Bra… Verona’nın kalbinin attığı nokta.. Ortada bankların olduğu bir yeşil alan hemen önünde belediye binası ve arkasında meşhur Arena di Verona var. Sağ tarafında ise sırayla dizilmiş bir çok kafeler… Dönüş yolculuğunuz için tekrar Porta Nuova’ya dönüşünüzü buradaki belediye binasının önünden kalkan otobüslerle yapabilirsiniz. Yok ben yürümek istiyorum derseniz de belediye binasının yanındaki saatli kemerin altından düm düz yürüyerek ortalama 15-20dk’da tren garına ulaşın. Ayrıca yemek için de bu meydandaki restoranları tercih edebilirsiniz. Al götür yemeklerle de zamandan ve paradan tasarruf etmek isterseniz belediye binasının önündeki yolu (Castelveccho yönüne doğru) takip edin çok leziz Trattoria’lar mevcut.


Verona’nın cıvıl cıvıl, kalabalık meydanlarından birisidir. Alış-veriş için ideal. Sokak sanatçıları, canlı heykeller neşe saçıyor. Meydana açılan her sokağı keşfederek işe koyulabilirsiniz. Sonra da meydandaki cafelerden birtanesinde kahvenizi yudumlayıp yorgunluğunuzu atın. Antik Roma forumu yerine Orta Çağlarda Verona idarecileri tarafından yapılmıştır ve bu meydan etrafındaki yapılarda forumda bulunan mermer taşlar ve heykel parçaları kullanılmıştır. Meydanın ortasında kurulan pazardan taze meyve alıp biraz serinleyip enerji alabilirsiniz.

“Eski Kale” anlamına gelen bu yapı 14. yüzyılda Adige nehri üstüne kırmızı tuğlalarla inşa edilmiştir.
Ana kale ve binalar ortaçağ heykel ve rönesans resimleriyle dolu zengin bir tarihi dokudur. İçerisinde şehir sanat müzesini barındırır. Surlarda dolaşmak serbesttir. Fotograf makinenizle harika pozlar çekmek için Erbe meydanına sadece 10dk olan bu yapıyı ziyaret edin.

Yukarda bahsettiğim gezi ve diğer gezi noktalarını aşağıda hazırladığım gezi rotasında bulabilirsiniz. Bu rotada gezilecek yerleri hangi sırayla takip etmeniz gerektiğinin planını önceden yapın ve bu resmi yazıcıdan çıktı alarak yanınızda bulundurun. Bol eğlenceli gezmeler.

Verona’da Ne Yenir?
Verona’da yemek konusunda çok seçici davranmadık. Zira İtalyan yemekleri hepimizin damağına uygun… Eğer bol vaktiniz var ve oturup yemek isterseniz Bra meydanındaki restoranları deneyebilirsiniz. İtalya’nın genelinde olan bir ayrıntıdan da bahsedeyim; eğer masa açtırarak yerseniz
5€-10€ arası bir servis ücreti ek olarak fiyata eklenir. Bu masa ücreti masanın manzarasına göre değişiklik gösterebilir. Trattoria adındaki yerler ise ayaküstü veya al-götür tarzı yerler… Bana trattoria’lardan değişik pizzalar ve çörekler denemek daha ilginç geliyor. Hem ekonomik hem de görerek alabildiğiniz için sorunsuz.. Aşağıdaki fotografı çektiğim trattoria ise meydandan Castelvecchio’ya yürürken solunuzda kalıyor. Gayet de lezzetlidir.
Kalın sağlıcakla. ☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*