İsveç: Nerde Azlık Orada Bolluk

                             

İsveç’in Avrupa’nın dördüncü büyük ülkesi olmasına rağmen sadece  dokuz milyon nüfusa sahip olduğunu, on yıldır Avrupa Birliği üyesi olan ülkede vatandaşların para birimleri olan kronu değiştirmek istemedikleri ve İsveççe de anneanne ile babaanne, teyze ile hala’nın aynı kelime ile ifade edildiğini biliyor musunuz?


 


Diğer taraftan İsveç pahalılığı, soğukluluğu ve sarhoşları ile meşhur derler İsveç için. İnanın İsveç tüm bunlar ve fazlasını sunabilecek bir kapasiteye sahip. Doğası, gelişmişliği ve hizmet anlayışı ile örnek bir ülke.


 


Yapılabilecekler


 


Stockholm


 


İsveç’in başkenti olan Stockholm, oldukça pahalı bir şehir, ki bu İsveç’in geneli için de tekrarlanabilecek bir yargı. Ancak biraz ipucu ve araştırma ile biraz daha ucuza getirebilirsiniz tatilinizi. Örneği şehirdeki pek çok müze genellikle haftanın bir günü bedava. Programınızı müzelerin giriş ücreti almadıkları günlere göre yaparsanız karlı çıkarsınız.


 


Ancak indirimli ya da bedava giriş şansınız olmayan müzeler de var. Mesela Vasa Müzesi ki her şeye rağmen mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Tarihi Vasa savaş gemisinin etrafını gezerken bu 17. yüzyıldan kalma yegane savaş gemisinin işçiliğine ve cesametine hayran kalıyorsunuz.    


 


Gröna Lund adlı eğlence parkı da gezilip görülmesi gereken bir yer. Bütün bir günü küçük çocuklar gibi, o alet senin bu alet benim diyerek geçirebilirsiniz.


 


Gamla Stan (Eski Şehir) bölgesinde Storkyrkan Katedrali de vitrayları, mimarisi ve mistik havası ile bir olmazsa olmaz. 


 


Göteborg


 


Göteborg sadece İsveç’in en dostane şehri değil, İskandinavya’nın en büyük limanı da. Büyük bir endüstri şehri sayılmasa da lojistik olarak önem arz ediyor. Turistik açıdan önemine gelince; Slottsskogen Parkı şehrin en büyük parkı ve doğal tarih müzesi, güneşli günlerde tüm Göteborglular akın akın parka geliyor. Restoranları, oyun alanları ve pek çok atraksiyonu ile çekici bir yer.


 


Göteborg açıklarındaki takım adalar da görülmeye değer güzellikte. Uzaktan bakıldığında birbirinin içinden çıkarcasına arka arkaya, yan yana, iç içe bir adalar kümesi. Yakına gidince değişik şekilli kayalar, bir iki kuş, yalnızlık ve sessizlik hüküm sürüyor.


 


Älvsborgs Fästning (Alvsborg Kalesi) belki turistlerin ilk peşin görmesi gereken yerlerden değil ama yüzyıllarca Göteborg’u korumuş bu yapı liman manzarası ile çekici.


Malmö


 


Parklar, gece yaşamı ve sanatın şehri… Ribersborg şehrin sahili ve yaz kış dolu… Kışın buz üzerinde yürüyüş yapmak, yazın piknik ve güneşlenmek için kullanılıyor. Malmöhus Rönesans döneminden kalan bir şato ve bugün Malmö’nün tarihinin farklı dönemlerine dair müzelere ev sahipliği yapıyor. Konsthall, Malmö Sanat Evi ve galerileri her yıl birkaç kez değişen sergilerin konseptine göre iç tasarımı da baştan başa değiştirilebilen ilginç bir yapı. Eğer tatiliniz iki serginin de görülebileceği şanslı bir döneme rastlarsa şaşırmaya hazır olun.


 


Bir Ortaçağ yapısı olan St. Peter Kilisesi halen kullanılan bir yapı. Her ne kadar bugün etrafı modern binalar ve yollarla sarılmış da olsa devasa saati ve mihrabı ile ilahi ve görkemli havasını korumayı beceriyor.


 


Malmö kanalları ve parklarını gezmek için ufak tekne gezilerine katılabilirsiniz.


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Eğer bir arabanız varsa, ya da bir araba kiraladıysanız İsveç’te park fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunu hemen göreceksiniz.


*Kış aylarında demiryolu şebekesinde geçici sorunlar yaşanabiliyor ülkede.


*İçkili araba kullanmak dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi İsveç’te de bir suç ama cezalar da fiyatlar kadar yüksek haberiniz olsun.


*Özellikle ülkenin kuzeyinde doğal yaşamın şehirlerle iç içe olduğunu unutmayın. Trafik kazaları büyük oranda vahşi hayvanlara çarpan sürücülerden kaynaklanıyor.


*Genellikle Türkiye’de de olduğu gibi bir eve girilirken ayakkabılar çıkartılıyor. Bu sebeple bir ev ziyaretine giderken çoraplarınıza dikkat edin.


*İsveç oldukça pahalı bir ülke. Bütçenizi iyi ayarlayın.


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*