İSVEÇ ( Malmö,Kalmar )

Malmö


 Ekim ayının ilk haftasında yapmış olduğumuz Danimarka – İsveç turumuzda hava  gayet güneşli ve gezmek için çok uygundu.Yaptığımız program ; Malmö-Kalmar-Kopenhag ile sonlanacağından  kastrup tan  biletlerimizi alıp tren ile Oresund köprüsünden Malmöye doğru ilerlemeye başladık.


Oresund köprüsü  Baltık denizi üzerinde 8 km ( tünel ile birlikte 16 km ) uzunluğunda isveç ile danimarkayı birbirine bağlayan 2 katlı olarak inşa edilmiş (alt kat tren , üst kat ise araçlar için )  dünyanın en uzun köprülerinden biri .Yaklaşık 20 dk sonra otelimize en yakın istasyon olan triangeln stationda indik ve bavullarımızı otelimize bıraktıktan sonra gezimize başladık.


İlk dikkatimizi çeken Malmö’nün oldukça düzenli, temiz, bakımlı küçük ve şirin bir yer olması ve sokaktaki tüm insanların neredeyse spor yapmak için çıkmış olmaları 🙂


Turumuza Malmöhaus ile  başlıyoruz ; rönesans döneminden kalan etrafı sularla çevrili eski bir şato; tarihte bir dönem hapishane olarak da kullanılmış.


 


Kungspark; hava biraz güneşli olduğundan herkes çimlerde güneşlenme modundaydı.
 Turning Torso ; Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış  olan 54 katlı, 190 m uzunluğundaki Kendi ekseni etrafında dönen bina dokuz adet beşgenden oluşuyor.En üstteki bölüm, en alttaki birinci bölüme göre saat yönünde 90 derece dönmüş duruyor. Ofislerin ve 147 lüks dairenin yer aldığı bina İskandinavyanın en yüksek rezidansıArdından Central Station’a doğru yol alıyoruz meşhur düğümlü silah heykelini görmek istiyoruz ama yapılan çalışma yüzünden kaldırmışlar dolayısıyla göremeden ilerliyoruz 🙁

 


Lilla torg  oldukça hareketliydi,  meydanı Kral Karl heykeli süslüyor
 Tarihi Lejonet Eczanesinin önünden
Kentin simgesi olan heykelciklerin arkasından  stortorgete girmiş bulunuyoruz.


 


Her çeşit markanın bulunduğu ufak çaplı bir istiklal caddesi olan bu sokaktaki tek fark istiklalde alışveriş yapılıp buradaki fiyatların neredeyse 3 katı olmasından dolayı sadece gezilmesi 🙂 


Ve caddenin sonu..
Malmö ye geldiğinizi rögar kapaklarından da anlayabilirsiniz:)
Vitrini ile dikkatimizi çeken Shock adındaki mağazaya giriyoruz. Fakat fot. çekmenin yasak olduğunu çektiğimiz birkaç fotodan sonra yapılan uyarıdan anlıyoruz.


Mola verip otelimize dönüyoruz. Saat 6 gibi tekrar çıkıyoruz ünlü alışveriş merkezi  triangelni geziyoruz. Fakat sokaklar bomboş tiyatrodan çıkan birkaç kişi dışında neredeyse hiçkimse yok.


Ertesi gün Kalmar biletimiz saat 16,00 da olduğundan Brygghuset Çikolata Fabrikasını aramaya koyuluyoruz bulduğumuzda ise hayalkırıklığına uğruyoruz. Minicik bir cafe ve cam bölümün arkasında çikolata yapan 3 kişi .
Kendimizi sokaklara atıp alışveriş caddesi, market ve avmleri turluyoruz.Ve yine bir market….


 


Artık kalmara gitmek için tren istasyonundayız


 


Central Station ve baklava:)
Trenler oldukça dakik ve saniye şaşmadan hemen istasyonda oluyorlar .Aktarmalı olarak gideceğimizden Alvesta da inip Kalmar için trenimize biniyoruz.Yaklaşık 40 dakikalık bir aramız var  Alvestada biraz geziniyoruz.


 
 20.00 artık kalmardayız…
Kalmar


 Kalmar, İsveç’in güneydoğusunda bulunan öland adasına bakan küçük bir yerleşim yeri. Neredeyse tüm halkın ingilizce bildiği ,eğitime verilen önemin oldukça yüksek olduğu bir kültür kasabası..Biz turumuza sabah çok erken başladık dolayısıyla tüm mağazalar yeni yeni açılmaya başlamıştı. Her yer yemyeşil ,tertemiz ve biraz fazla huzurlu geldi bize…:) ‘çok fazla gezilecek, görülecek yer var mı ? ‘derseniz çok yok ama huzur depolayıp dönmek için birebir….hızlı bir tur ile yarım günde heryeri görmüş olabilirsiniz. Kalmardan aklımda kalanlar ;


Kanelbullar ; nasıl lezzetli bir tarçınlı çörekti anlatamam ,yemeye doyamadık hatta üzerine dökülen pearl sugardan  aldım (kutusunda tarifi vardı) en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum:) Pizza Viktoria ; pizza üzerinde döner  enfes özel sosu ve misafirperverliği ile Mehmet abi, Söderport; Kaliteli müzik ve oldukça tarz bir caz club


Kalmar slott


Kalmar Cathedral (domkyrkan)


Ströget (alışveriş caddesi)


Baronen köpcenter (AVM)
Torn
Kalmar Grunskola ; yemyeşil bir okul 🙂
Söderport ; Joja & Ece Lıve Music


Ve Hoşçakal KALMAR……..

7 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Şehirde insandan çok heykel var sanırım . Bu rögar kapakları da aslında ayrı bir kültür . Bunlar şehirlerin-belediyelerin armaları ile süsleniyor . Bu konuda ciddi kolleksiyonerler var . ( Tabii ki fotoğraf bazında , çalarak değil )

 • arkutbay dedi ki:

  Ayrıca rotanız çok güzel . Yazının devamını da merakla bekliyorum .

 • NEŞE dedi ki:

  Kuzey,İskandinavya gerçekten çok huzurlu bir bölge,gelir eşitliği de çok belirgin olduğu için insanlar arasında tek kavgayı sarhoşlar arasında görmüştüm…Shock adlı dükkan merak uyandırdı doğrusu..Fiyatlar tüm kuzeyde çıldırmış durumda zaten…Teşekkürler..

 • Midgard dedi ki:

  Heykeller ne kadar güzel öyle. 🙂 Teşekkürler.

 • sadiye dedi ki:

  çok güzel gezdim sayenizde, çok teşekkürler…

 • blackeagle dedi ki:

  o bölgede kesinlikle yaşanması gereken tecrübe oresund kanalını bağlayan köprü.hem araba kullanarak hemde alttan trenle 2 kez geçtim.yapım hiklayesinide extreme engineeringde izlemiştim.hem doğaya saygısı hem işleviş hemde özellikle araçla geçerken yaşadığım türnülans unutulur değil.(tabii tekyön geçiş 40 € ve kopenhag çıkışında gümrüklü eşya varmı diye soruyorlar…(bana soran alanyada 3 4 kez tatil yapmış bir türkiye hayranı olunca sorun çıkmamıştı.

  malmöde kayınım yaşıyor ve bizim için fazla dingin bir ülke , kaldırıma yanaştınızmı hayatın durduğu ve bizimde niye durdu bu salaklar diye baktığımız fazla medeni bir ülke:)) ama yinede görülmeli ve insanlık öğrenilmeli

 • mosq dedi ki:

  güzel yorumlarınız için teşekkürler:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*