İspanya’da Don Kişot Olmak

                                 

İber Yarımadası’nda yer alan İspanya tam bir turizm cennetidir. Her turistin bir şeyler bulabileceği çeşitliliğe sahiptir. Enerjik sahil kenti Barselona ve başkent Madrid’in yanı sıra yüzlerce görülebilecek yer ve yapılabilecek atraksiyon vardır. Mükemmel sahilleri, renkli gece yaşamı, köklü tarihi zenginlikleri, renkli kültürel çeşitlikleri, büyüleyici dağları, karlı tepeleri ve kurak düzlükleri ile gören herkesi etkileyebilecek bir ülke İspanya.


 


İspanya’da 17 eyalet yer alır. Bu eyaletler hem kültürel hem de coğrafi olarak birbirilerinden oldukça farklı. Bu sebeple İspanya’nın bir yerinden diğerine seyahat ederken başka bir ülkeye gittiğinizi düşünebiliyorsunuz. Ülkedeki bu çeşitlilik kültüre yansıdığı gibi mimariye de yansıyor. Ülkenin güneyinde İslam mimarisinden örnekler görülürken diğer bölgelerde Fransa’dan esinlenen roman ve İtalya’dan esinlenen rönesans örneklerini görebiliyorsunuz.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Barselona


 


Katalonya’nın başkenti olan bu pırıltılı şehir, zengin ve benzersiz mimarisiyle ve renkli gece yaşamıyla Avrupa’nın en popüler destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Ağustos ayı, Barselona’nın en yoğun dönemi… Ancak bu dönemde şehirdeki dükkân ve restoranların %10’u kapanıyor. Çünkü sahipleri tatile çıkıyor.


 


Barselona’da hep keşfedilecek bir şeyler vardır. Bu sebeple sadece tipik turist rotalarını takip etmeyin, kendi rotanızı kendiniz oluşturun. Her sokakta, her köşede mutlaka görülecek bir şeyler bulacaksınız!


 


Birçok turist Barselona’dayken mutlaka ünlü mimar Gaudi’nin masallardan fırlamışa benzeyen mimari eserlerini görüyor. Bu eserlerden en ünlüsü La Sagrada Familia. Bu bazilika, mimar Gaudi’nin tüm dünyada tanınmasını sağlamış. Yapıyı her yıl bir milyonun üstünde insan ziyaret ediyor. Tabii bu sayı içinde bu nefes kesici eseri dışarıda durarak seyredenler yok. Gün içinde çabucak kalabalıklaştığı için erken saatlerde gidip görülmesi önerilir. Otobüs ve metroyla çok kolay ulaşabilirsiniz.


 


Güell Parkı ise Gaudi’nin tıpkı La Sagrada Familia’da olduğu gibi bitmemiş bir eseri. Bu ünlü parkın tasarımındaki farklılıktan Gaudi’ye ait olduğunu hemen anlayacaksınız. Bir tepede yer alan bu parkın çok güzel bir Barselona manzarası var. Şehirde gezip yorulduktan sonra buraya gelip dinlenebileceğiniz gibi, gezmeden buraya gelip rotanızı burada belirleyebilirsiniz. Bu park UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.


 


Madrid


 


Ülkenin başkenti Madrid aynı zamanda en büyük şehri… Şehrin turistik merkezi ise şehre oranla küçük. Önemli yapıların çoğu birbirine oldukça yakın, bu sebeple taşıt kullanmadan birinden diğerine gidebilirsiniz.


 


Plaza Mayor, şehrin ana meydanı. Çevresinde önemli tarihi yapılar yer alıyor. Ayrıca birçok pahalı kafe ve restoran da bu meydanda.


 


Kraliyet Sarayı, Madrid’de en çok görülen yerlerin başında geliyor. Her gün ziyarete açık olan bu saray, sadece diplomatların ziyareti sırasında kapanıyor. Bu önceden duyurulmuyor. Eğer gittiğinizde kapalıysa bilin ki kraliyet ailesinin misafirleri var.


 


Madrid’de üç önemli müze yer alıyor. Bu müzeler bir üçgen oluşturduğu için bu bölgeye, “Altın Müze Üçgeni” deniliyor. Bu müzeler: Museo Del Prado, Reina Sofia Ulusal Müzesi ve Sanat Merkezi, Thyssen ve Bornemisza Sanat Mizesi… Museo Del Prado’nun koleksiyonunda İspanyol, Hollandalı, Felemenk, İtalyan ve Alman ressamların önemli eserleri yer alıyor. Reina Sofia’da ise çağdaş sanatın en iyi örneklerini görebilirsiniz. Miro, Kandinsky, Dali, Bacon gibi ressamların eserleri bu örneklerden sadece bir kaçı. Tabii Picasso’nun şaheseri Guernica ise müzede yer alan en bilindik eser.  Thyssen ve Bornemisza’da ise Van Gogh, Goya, Monet gibi ressamların eserleri yer alıyor.


 


İbiza


 


Akdeniz’de yer alan İbiza Adası özellikle sahilleri ve renkli gece yaşamıyla dikkat çekiyor. Aralarında Avrupa’nın en iyi DJ’lerinin olduğu diskolar size unutulmaz geceler yaşatacak. İbiza’daki birçok bar sabah 7’ye kadar açık.


 


Yaz aylarında çoğu bar, kendine özgü içeceklerini tanıtmak için bar önlerinde stand kuruyorlar. Her birinden hiçbir ücret ödemeden tadabilirsiniz. İçeceklerin oldukça pahalı olduğunu düşünürseniz, bu bulunmaz bir fırsat.


 


Minik Notlar


   • Barselona kumsallarında her pazar (Yaz aylarında) canlı müzik çalıyor. Ayrıca alkol alabiliyorsunuz.
  • İbiza’da Afrika’dan gelen seyyar satıcılara dikkat edin. Sahte altın, korsan saat ya da güneş gözlükleri satıyorlar çoğunlukla. Kimi zaman zorla para isteyebiliyorlar.
  • Madrid yazın çok sıcakken, kışın oldukça soğuk oluyor. Tipik karasal iklim özellikleri görülüyor bu bölgede. Madrid’e geleceğiniz zaman bu iklime hazırlıklı olun.
  • Madrid’in gelişmiş bir metro ağı var. Metro ağı haritasını internet sitelerinden indirebiliyorsunuz. Madrid’de gezmenin ucuz ve hızlı yolu…
  • Barselona 1992 Yaz Olimpiyatları’nı ağırladı. Olimpiyat Stadyumu’nu ziyaret etmenizi öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*