İki Uzak Ülke Kanada Ve Avustralya

İki Uzak Ülke Kanada Ve Avustralya

Son yıllarda hem gezmek, hem de yerleşmek için büyük talep gören Kanada ve Avustralya’nın en görülmeye değer şehirlerinden birkaç tanesini birer paragraf ile özetlemek istiyorum.

Kanada’nın Gezilmeye Değer Şehirleri

Kanada, son yıllarda hem turistik ziyaret, hem de göçmenlik başvurusu için en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Kanada’nın vatandaşlarına sunduğu refah seviyesi, geniş topraklarına karşın kalabalık sayılmayacak nüfusu da bunda önemli rol oynuyor. Kanada hükümetinin göçmenlere karşı açık ve olumlu bir siyaset izlemesi de bunun en önemli sebeplerinden birisi…

Yıllardır “Dünyanın en yaşanabilir şehirleri” listesine birkaç şehirle birden girme başarısını gösteren Kanada, elbette turistik açıdan da iyi bir performans gösteriyor.

Kanada’nın görmeye değer birçok şehri var. İsterseniz bunlardan ön plana çıkan dört tanesini ele alalım.

Kanada’nın Ticaret Merkezi Toronto Kenti

Toronto, Kanada'nın ticaret merkezi olduğu gibi Ontario eyaletinin de başkentidir. 6 milyonluk nüfusu ile Kanada'nın en büyük ve hareketli kentidir.

Toronto nüfusunun büyük bir çoğunluğu göçmenlerden oluşur. Bu kozmopolit yapısına rağmen, Kanada'nın en güvenli şehirlerindendir. Ottawa ve Montreal gibi şehirlere çok yakındır. Toronto'dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kolayca seyahat edilebilir.

Gezilecek yerler: CN Kulesi, Ontario Gölü, Ontario Sanat Galerisi, Royal Ontario Müzesi.

Kanada’nın Liman Kenti Vancouver

Vancouver işlek bir liman kentidir. Yaklaşık 2 milyon 400 bin insanın yaşadığı, Kanada'nın en büyük üçüncü şehridir. Gelişmiş alt yapıya sahiptir. Toronto gibi kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Gezilecek Yerler: Stanley Park, Science Park, Granville Island, Vancouver Aquarium

Kanada’nın Kültür Ve Sanat Merkezi Montreal

Türkiye'nin büyük şehirlerinden göç edenler için en uygun şehirdir. 1.900.000 insan yaşamaktadır.

Kültür ve sanatın aktivitelerinin yoğun olduğu, müzik ve festivallerle dolu bir şehirdir. Hayat tarzı, Kanada'nın birçok şehrine göre daha renkli ve hareketlidir.

Gezilecek Yerler: Old Port Of Montreal, Notre-Dame Basilica, Montreal Güzel Sanatlar Müzesi

Kanada’nın Sakin Ve Huzurlu Kenti Ottawa

Yukarıdaki şehre nazaran daha sakin ve kendi halinde bir hayat tarzı vardır. Yaklaşık 1 milyon 150 bin nüfusa sahiptir. Halkın önemli bir bölümü Fransızca konuşur.

 Kimilerine göre çok sıkıcı, kimilerine göre ise huzurlu ve yaşanılacak bir şehirdir.

Kanada’da yaşamak ile ilgili daha çok bilgi için Kanada’da Göçmenlik Ve Yaşam yazısını tavsiye ederim.

Avustralya’nın En Gezilesi Şehirleri

Avustralya’da en yaşanılabilir ve güzel kentler olarak; Melbourne, Sydney, Brisbane şehirleri ön plana çıkıyor.

Sydney

Sydney, Avustralya’nın finans merkezi ve en kalabalık ikinci şehri… 4 milyon 300 bin insanın yaşadığı canlı ve hareketli bir metropoldür. Muhteşem bir görüntü veren Opera Binası (Opera House) ve Liman Köprüsü (Harbour Bridge) ile Avustralya’nın simgesi haline gelmiştir. Sydney, İstanbul gibi büyük bir şehir olduğundan sunduğu olanaklar oldukça çeşitli ve geniştir. Dünyaca ünlü müzik festivalleri ve renkli gece yaşamı ile bilinir.

Gezilecek Yerler: Sydney  Opera Binası, The Rocks, Manly Plajı, Sea Life Sydney Aquarium

Brisbane

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusu ile Avustralya’nın her geçen gün daha popüler olan bir şehridir. Avustralya’nın Melbourne ve Sydney kentlerine oranla daha düzenli ve huzurlu bir şehir olmasının yanında, günlük hayat aktivitelerin bolluğu sayesinde oldukça eğlenceli ve keyiflidir. Bu yüzden de son yıllarda Avustralya’nın en çok göç alan kenti Brisbane kentidir.

Gezilecek Yerler: Brisbane Müzesi, City Botanic Gardens, Queensland Sanat Galerisi, Queensland Müzesi

Melbourne

Melbourne, 4.400.000 nüfusuyla Avustralya’nın en kalabalık kentidir. Avustralya’nın Avrupa’sı diye tanımlayanlar çoktur. Dinamik ve hareketli bir şehir olduğu kadar, yeşili ve parkları ile de ünlüdür.

Gezilecek Yerler: Victoria Ulusal Galerisi, Federasyon Meydanı, Victoria Müzesi, Büyük Okyanus yolu

Avustralya’da Yaşam ile ilgili daha fazla bilgi için Avustralya’da Yaşam Ve Göçmenlik yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*