İki Nehir,Bir Şehir;Belgrad Gezi Notları

7 Haziranı gösteriyor takvim. Yine çekirdek aile yollardayız. Hedef Belgrad.


Uçağımız Sabiha Gökçen Havalimanından, 12:50’de kalkacak. Erken geliyoruz alana. İşlemleri erken tamamlayıp Lounge da vakit geçirmek keyifili oluyor.


203 numaralı kapıdan,körüğün içinden geçerek yerimizi alıyoruz.


Önce kemer ikaz lambaları yanıyor,sonra Belgrad Nikola Tesla Havalananı için alçalmaya başlıyoruz anonsu. Cam kenarındayım,bulutların arasından beliriyor Belgrad. Tuna’yı görüyorum önce, sonra Seva.


Tuna ve Seva’nın kesiştiği yerde kurulmuş Belgrad yada Sırpların değişiyle Beograd “Beyaz Şehir”


Tesla Havalimanında pasaport kontrolünde bizi, Türkçe konuşan güzel bir hanım polis karşılıyor. işlerimizi  hızlıca halledip, alanın içindeki taksi deskinden fiş alarak,dışarıda bizi bekleyen taksimize binerek, yola koyuluyoruz.  1800 RSD


Hava malesef kapalı ve yağışlı. Yirmi dakikalık bir yolculuğun ardından Terazije daki otelimize gelip yerleşiyoruz ve sonrasında kendimizi sokaklara bırakıyoruz.


Belgrad’da gezeceğimiz her yer yürüme mesafesinde. İlk durak Nikola Tesla müzesi.


IMG_8722_1024x683


Nikola Tesla bir çok buluşa imza atmış ve bugünkü teknolojinin önünü açmıştır, alternatif akım motorlarının mucidi Tesla, uzaktan radyo kontrol,florasan lamba,transformatör gibi icatlar yapmış. Günümüzde kullanılan lazer,MR,radar gibi teknolojiler onun buluşlarının ışığında yapılmış.


Adına yapılmış bu müzede  Nikola Teslanın icatları ve hayatı anlatılıyor. Müzedeki  rehber icatlarla ilgili bilgi veriyor ve buluşlarla ilgili deneyler yaptırıyor. Hayatının anlatıldığı birde sinevizyon gösterisi yapılıyor.Müze girişi  500 RSD.


Müzeden çıktıktan sonra, Belgrad’da ki hayatı gözlemleyerek yürüyoruz. Çok sayıda park var Belgrad da.  Taş meydanda soluklanıyoruz,çocuklar parkta eğleniyor bizde bir cafeye oturup birşeyler içiyoruz,yağmur yağmaya devam ederken, akşam yemeğinin yaklaştığı saatlerde nerede yiyeceğimize karar vermeye çalışıyoruz.


Yağan yağmura aldırmadan, parkın içindeki süs havuzunda serinleyen çocuklar dikkatimi çekiyor,bir kaç kare fotoğraflarını alıyorum. Parkın içinden geçen uzunca yolun sonunda St.Marks Kilisesi var.


IMG_8749_1024x683


Ortadoks Kilisesisinin içine bir göz atıp, Parlemanto Binasının önünden geçerek cadde boyu ilerleyipc,Skadarliya nın arkasına kalan Little Bay Restorant’a  varıyoruz. Opera Konseptine sahip, restoran oldukça zengin bir menüye sahip. Fiyatları da makul.  Biftek  1.495 RSD, Salata 275 RSD, Mezeler 400 – 600 RSD, Su 230 RSD


 Bizde güzel bir akşam yemeğinden sonra  otelin yolunu tutuyoruz. Çok eğlenceli olan gece hayatını çocuklu bir aile olmamız nedeni ile pas geçiyoruz.


IMG_8809_1024x683


Belgrad’da ki ikinci güne erken başlıyoruz. Bugünkü plan kale meydan ve civarı.  Knez Mihailovacaddesinden Kalemegdan‘a doğru yürüyoruz. Bizim istiklal caddesi benzeri bir yer çok sayıda mağaza ve kafeterya var. Öncelikle kahvaltı edeceğiz.


Cadde üzerinde bir börekçi gözümüze ilişiyor ve kahvaltımızı buradan aldığımız peynirli ve ıspanaklı böreklerle yapıyoruz. Börek 120 RSD,  Kahve 150 RSD


Kalemeydana geliyoruz. Kalemeydan büyükçe bir park içerisinde. Flört eden çiftler,çocuklarını gezdiren anneler,babalar ve turist grupları buradaki kalabalığı oluşturuyor.


Biz arka taraftan, dolaşıyoruz Kale Meydanın nehre bakan tarafından geçip, Kral kapısından içeri giriyoruz.


Kale içerisinde, Petrovaradin  Muhrebeleri sırasında şehit olan Damat Ali Paşa Türbesini ziyaret ediyoruz.


IMG_8921_1024x683


Turistleri  kale içinde gezdiren bir tren dikkatimizi çekiyor. Trenin ilk durağına yürüyoruz ve  kişi başı 100 RSD  ücretle bizde katılıyoruz eğlenceye.


Osmanlı’nın etkisini yansıtan Kalemeydan’ın ana kapısı olan İstanbul Kapısından çıkıyoruz.


IMG_8934_1024x683


Hayvanat bahçesine yakın bir yerde parkta oturuyoruz. Çocuklar yine salıncakta ve tahterevallide eğleniyorlar.


Bir sonraki durak bulunduğumuz yere çok yakın olan Bayraklı Cami. Camiye geldiğimizde önünde bekleyen çok sayıda polis görüyoruz. 2004 yılında saldırıya ugramış ve yakılmış Bu nedenle korunuyor.


Camiyi gezip,sokağın sonunda Student Parkın köşesinde kalan Şeyh Mustafa Türbesine geliyoruz, türbe tadilatta. Parkı sağımıza alarak üniversite binasını geçip Brace Jugovica caddesi üzerinden, Skadarlijacaddesine doğru yol alıyoruz. Öğlen yemeğini  Tri Sesira ‘da yiyeceğiz. Belgradın en meşhur restoranı.  Kosovalı hoş sohbet bir garson ilgileniyor bizimle Shopska ve Cevapi  sipariş ediyoruz. Birden kalabalık gruplar gelmeye başlıyor restorana ve canlı müzik başlıyor. Cevapi  650 RSD, Shopska 270 RSD, Kola 190 RSD, Patates kızartma 190 RSD, Bira 220 RSD


IMG_8986_1024x683


Yemekten sonra Zemun bölgesine geçmek için otobüs durağına geliyoruz. Otobüsler hayli kalabalık. Hanımların ilgi odağı olan, AVM’ye gidiyoruz. Fiyatlar çok uygun değil. Alt katta bulunan hiper markete inip biraz da buranın nabzını tutuyoruz. Çocuklar için cips,içecek,çikolata gibi şeyler alıyoruz.


Vakit geçiyor, akşama yaklaşıyoruz.  Tekrar otobüsle geri dönüyoruz  Knez Mihailova caddesinde biraz gezip alışveriş edeceğiz. Cumhuriyet Meydanın’da  hediyelik eşya satan Beogradski  Izlog mağzasından  çocuklara birer tshirt alıyoruz. Yine Cumhuriyet Meydanın’na bakan (Trg Republike) bir cafede oturup kahve molası veriyor ve gelip geçeni izliyoruz. Güzel hanımlar,yakışıklı beyler, genç sevgililer caddenin dinamiğini oluşturuyor.  Cafe Latte 220 RSD, IceTea 190 RSD


  Kale Meydan’a doğru, Knez Mihailova caddesi  üzerinde kalabalığa karışıyoruz. Kafeler dolu. Cadde de ilerlerken St. Michael’s  Katedralinin kulesini görmemek imkansız. Katedrale yakından bakmak için bulunduğu sokağa giriyoruz.  Heykeltıraş Dimitrije Pancevo tarafından yapılan ve yapımı 1840’da tamamlanan, baş melek Mikail’e ithaf edilmiş katedral kapalı. Katedralde Osmanlı’ya karşı  Sırp İsyanını başlatan Milos Obrenovic’in de mezarı bulunuyor.


IMG_9038_1024x683


Akşam yemeğini  Skadarlija ‘da yemeği planlıyorduk. Fakat, çocukların yorulmuş olması bu planımızı değiştirmemize ve çok seçenek sunan Knez Mihailova caddesi üzerinde yemeye karar vermemizle sonuçlanıyor.


Damak tadımıza uygun, İstanbul’dan da tanıdığımız Vapiano’ya yöneliyoruz.  Makarna ,pizza ve içeceklerimizi self servis alıp. Dışarıdaki masalarda oturarak açlığımızı ve yorgunluğumuzu gideriyoruz. Soslu Makarna  530 RSD, Pizza 650 RSD, Bira 165 RSD, Ice Tea 200 RSD.


2 Gün için geldiğimiz Belgrad’da son akşamı bu şekilde bitiriyoruz. Ertesi gün uçağımız, öğlen bu nedenle ertesi gün kahvaltı edecek kadar vaktimiz var. Otel  hesabımızı akşamdan kapatıyoruz 90 Euro 2 gece  oda fiyatı, kişi başı günlük 1,5 Euro şehir vergisi ve sigorta ücreti ekleniyor. Bazı otellerde ücrete dahil.


IMG_9008_512x768


Sabah kahvaltısnı otele yakın Knez Mihailova  caddesi üzerinde Via Del Gusto Cafe’de yapıyoruz.  Omlet 275 RSD, Nescafe 180 RSD


Otele dönerek valizlerimiz alıyoruz,taksiyi resepsiyondan çağırıyoruz. Fiyat aynı 1800 RSD


Nikola Tesla Havlimanına vardığımızda kötü bir süpriz bizi karşılıyor. 4 saat süren rotarın ardından, alanda geçirdiğimiz 4 saat sonunda öğlen varacağımız İstanbul’a akşam dönüyoruz.

10 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Şeker Bayramı programımız Belgrad için bu yazı ilaç gibi geldi . Özellikle de lokantalar ve fiyatlar. Ellerine sağlık Sevgili gezmen . Bir de sorum var : Zemun nasıl bir yer ? Nehir kenarında küçük lokantalar olduğunu duydum .

 • avarekartal dedi ki:

  çok teşekkür ederiz harika tavsiyeler var, bende tren ile belgrad’dan saraybosna ordan piriştine ve ordanda üsküp yapıp dönmeyi düşünüyorum, sizce sorun olurmu bu rotamda , ülkeler arası geçişlerde sıkıntı çıkarmı hiç duydunuz mu?

 • avarekartal dedi ki:

  çok teşekkür ederiz harika tavsiyeler var, bende tren ile belgrad’dan saraybosna ordan piriştine ve ordanda üsküp yapıp dönmeyi düşünüyorum, sizce sorun olurmu bu rotamda , ülkeler arası geçişlerde sıkıntı çıkarmı hiç duydunuz mu?

 • gezmen dedi ki:

  avarekartal, ülkeler arası geçişte bir sorun yaşamazsınız.Güzel bir rota,iyi eğlenceler. Döndüğünüzde yazılarınızı bekliyoruz.
  Arkutbay, yakın zamanda görüşmek şart oldu durumda bir organizasyon yapalım 🙂 Zemun yeni Belgrad kısmı,oradaki lokantaları görme fırsatım olmadı. Araştırırken, birkaç iyi lokantadan bahsedildiğini görmüştüm.

 • NEŞE dedi ki:

  Hafta sonu Belgrad gezisine şapka çıkartıyorum,Bostancı dan Kadıköy e gider gibi…Kızınız da size benzeyecek ilerde,şimdiden öğreniyor…Tabii fiyatları öğrenmemiz iyi oldu..Teşekkürler Gezmen

 • Midgard dedi ki:

  Belgrad’a bir gün ayırmamız bir hataydı, bunu ne yazık ki gidince anladık. Birçok şey eksik kaldı. Ayrıca, yanlış anımsamıyorsam, sizin Bora Bey ile bu yıl planladığınız büyük bir Balkan turu vardı, bu turunuzu gerçekleştirebilecek misiniz?

 • ArzuT. dedi ki:

  Sade ve güzel yazmışsınız. Biz başlangıçı Makedonya ile yaptık. Bir sonraki neden Belgrad olmasın 🙂

 • cenk07 dedi ki:

  Elimde bir cekiliste cikan antalya-belgrad biletini tutarken yaziniz ilac gibi geldi bana.elinize saglik…Ahmet hocam seker bayrami planinizi gerceklestirdiyseniz sizin yazinizi da dort gozle bekliyorum

 • cenk07 dedi ki:

  Elimde bir cekiliste cikan antalya-belgrad biletini tutarken yaziniz ilac gibi geldi bana.elinize saglik…Ahmet hocam seker bayrami planinizi gerceklestirdiyseniz sizin yazinizi da dort gozle bekliyorum

 • arkutbay dedi ki:

  Gezmen’in rehberliği ile gezimizi tamamladık . Yazının ilk bölümü hazır , fırından çıktı , dinleniyor . Malum bu akşam sosyal akşam . Flaş yerler , flaş fotoğraflar , kısmetse yarına .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*